16.6.17

Kateřina Valachová: Útoky na kariérní řád nejsou čestné

Na kariérní řád se učitelky a učitelé těšili dlouhý čas. Tak dlouhý, že někteří o něm slyšeli již na studiích. Byl to takový yetti českého školství. Všichni o něm mluvili, ale nikdo ho nikdy neviděl.


Přesto nyní, když je jeho schvalování v konečné fázi, se objevila řada kritiků, kteří se tváří, jako by kariérní řád vyskočil před týdnem z křoví jako naprostá novinka. Nepřekvapí tedy, že jejich kritické výpady jsou založené na nepravdách a zavádějících tvrzeních.

Například, že učitelé nemohli o novele zákona o pedagogických pracovnících diskutovat. Je to naprosto naopak. Samotní učitelé velkou měrou ovlivnili současnou podobu kariérního řádu – těchto diskusí se účastnili učitelé, kteří skutečně učí, a bylo jich mnoho. Podobu kariérního řádu neutvářeli jenom akademici či úředníci, jak někdo o této věci lže.

Co se týká platů, které údajně vůbec nevzrostou. Zase – je to naprosto naopak. Platy ve školství rostou v současnosti nejrychleji za celou dobu samostatné republiky. A budou růst dále – jak platové tarify, tak i osobní příplatky i odměny. Žádná z těchto složek nebude kariérním řádem nikomu snížena, což kdosi také naprosto nepravdivě šíří. Platy pedagogů mají od 1. ledna 2018 vzrůst o 15 procent a tento růst se bude opakovat až do 1. 1. 2020, kdy by měl průměrný plat učitelů v regionálním školství dosáhnout 43 000 korun.

Kariérní řád přináší také peníze. Ale jsou to peníze navíc – navíc nad platové tarify, nad odměny a osobní příplatky. Jsou zde peníze pro zkušenější učitele, kteří budou pracovat s nováčky a další finanční pobídky. Ale ještě jednou – to jsou peníze navíc.

V poslední době se kritici snížili i k tvrzením, že nechápu význam a náročnost učitelské práce. To je naprosto absurdní. Naopak vůbec nepochybuji o tom, že učitelská profese je náročná. Náročná například podobně, jako profese lékaře. Proto jsem také nedovolila, aby se na učitele hledělo z patra nebo aby je někdo stavěl kamsi do druhé řady či na konec fronty, což se dělo v letech minulých více než často. V diskusích o penězích jsem přesvědčila ostatní členy vlády chápat učitele a školství jako skutečnou prioritu.

Já moc dobře ze stovek rozhovorů s učitelkami i učiteli vím, jak je to vyčerpávající a těžké. Kolikrát každý pedagog začíná znovu, kolikrát je za svoji kariéru postaven na začátek, jak moc náročné je být ve třídě sám – učitel a jeho děti.

Nemám pocit, že bych udělala málo pro posílení společenské prestiže učitelů. Konec konců jsem se celou dobu v úřadě řídila Janem Amosem Komenským: „Učitelé musí být přesvědčeni, že jsou na vysokém místě důstojnosti a že jim byl svěřen vznešený úřad, nad nějž nic není pod sluncem většího.“ Při každé návštěvě ve školách všech typů od mateřských až po vysoké školy jsem se vždy s učitelkami shodovala, že hlavní důvod, proč se tolik snažím posílit výdaje státu na školy, jsou děti a kvalita jejich vzdělání. A že to nejde bez dobře zaplacených učitelů hrdých na svou profesi.

A opakovala jsem jim neustále i další věc, o které jsou pevně přesvědčena: Na to, jak se špatně v minulosti politici o školství starali, máme školy a učitele na takové úrovni, jakou si vlastně ani nezasloužíme. Zaplatili jsme sotva trabanta, nemáme sice obří mercedes, ale určitě pěknou a výkonnou škodovku.

Kariérní řád není o papírech, ale o lidech, kteří učí, učit chtějí a mají právo mít čas, prostor i ohodnocení navíc na jejich profesní cestě k tomu být učitelem, který inspiruje sebe, děti i kolegy.

Převzato z blogu autorky na iDNES.cz

10 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Všichni o něm mluvili, ale nikdo ho nikdy neviděl.

Hle! Už se nám začíná rýsovat v mlze.
Je to takový chlupatý hromotluk a cení na nás zuby temně vrčíce.

Unknown řekl(a)...

Já bych tomu chtěla věřit, ale už jsem ve školství asi moc dlouho (35 let)

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

A co je čestné? Platit si podvodníka jako poradce?

Filmovy Znalec řekl(a)...

Valachová nezklame. je to vždy mlha jako sviňa. To, že je nový karioérní řád tunel pro NIDV, ře se na něm jako na evropském projektu napakují byrokrati z MŠMT. že přinese prověrkové komise do školství a tunu zbytčných papírů - tom ani slovo. Vlastně vůbec nezmiňuje nějaké konkrétní odpovědi na kritiku. To je vše jen o učitelích obecně, o školství obecně, o kvalitě obecně --- prostě mlha, promo, špidlovština. Okecávání. Víte co není opravdu čestné? Zmrvit kariérní řád, lhát učitelům, korumpovat odbory a hledat cesty, jak zahrát s penězi "malou domů" pro státní organizace. nebrečte a nelžete a už zrealizujte tu demisi. A o cti si promluvte se svou kamarádkou, co půjde za korupci sedět. Jakže na tom je s dotací ta Vaše bývalá škola, paní ministryne?

V. řekl(a)...

Jak může Valachová vypustit ze své huby slůvko "čestné"?

Ygrain řekl(a)...

Čestné? Čestné?! To je teda chucpe - od někoho, kdo lže, jako když tiskne. Na zvýšení platů nejsou v prošustrované kase peníze, a pokud se nějaké najdou, my je nedostaneme. Kariérní řád se s učiteli diskutoval asi tak jako inkluze, tak tu teď, Kateřino, neroň krokodýlí slzy a už konečně odejdi.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Musíte ale uznat, že povýšila sebelásku a sebehodnocení na nejvyšší úroveň. Něco jako : nejlepší je Bůh, potom já a potom dlouho nic a potom vy. Ale já si vás opravdu vážím. jenom kecám a kecám a kecám. (to byla nějaká anekdota, ne? O přeprání medvěda zajícem).

Nicka Pytlik řekl(a)...

Kdo o cti často mluví, mnoho jí nepobral.

m vanek řekl(a)...

Ano těšili jsme se na kariérní řád. Možná kdysi. Pak jsme pochopili, že je to opravdu Yeti o kterém se vykládají pohádky školským turistům.
A teď jsme zjistili, že nám někdo podstrkuje vypelichaného ministerského tygra, kterého máme krmit a on na nás bude za to řvát.
A politik si myslí, že jsou učitelé úplně blbí.

tyrjir řekl(a)...

Všichni mohli diskutovat, ale my jsme nakonec nevzali důvodné námitky řádně v úvahu udělali jsme rozpočtového a dotačního administrativního molocha, kterého odmítá 80 % učitelů. Kdo na to upozorní, jedná nečestně.

Tuhle hloupou demagogii, myslím, si paní ministryně mohla odpustit.

J.Týř

Okomentovat