1.6.17

Janni Vorlíček: Učení pedagogy sotva uživí. Mají i dvě práce

Učitelé jsou nositelé vzdělanosti národa. Ale jsou tak fatálně podhodnocení, že mnozí mají dvě zaměstnání. Vesnické školy navíc mnohdy ani kantory nemohou sehnat.

„Vyučuji hudební výchovu na základní škole a musím ještě učit na základní umělecké škole, jinak bych se neuživil. Jediná výhoda jsou dva měsíce prázdnin, ale na druhou stranu si neušetřím z platu na pořádnou dovolenou. V září to bývá levnější, ale to si těžko mohu vybrat dovolenou," popisuje učitel z Velkého Šenova Petr Bydžovský.

Z článku v Ústecký.Deník.cz vybíráme:

Tomáš Oršulák
ředitel gymnázia, Kadaň, 61 let

Často se spojuje otázka výše platů učitelů s otázkou prestiže povolání. Historicky učitelé nikdy neměli vysoké platy, ale prestiž povolání byla překvapivě vyšší. Výše platů by měla odpovídat ocenění společnosti za práci učitelů, kterou odvádějí tím, že vzdělávají a vychovávají nové generace společnosti. Pokud se tedy zvýší učitelům o 10 %, ale zároveň se zvýší i dalším zaměstnancům ve státní sféře o podobnou výši, tak se v podstatě nic neděje. Platy jsou stále stejné, resp. postavení platů v žebříčku povolání se nemění. Z uvedeného pohledu vycházejí i ředitelé gymnázií, kteří již před dvěma roky požadovali skokové navýšení o cca 30 %. Pokud rázné navýšení platů nenastane, prestiž povolání ani popularita/prestiž učitelské profese se nezmění.

2 komentáře:

CatCatherine25 řekl(a)...

Učitelství jako melouch a o prázdninách do Lídlu?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Dvě práce jsou vhodné k přežití.
Pytlici ale dávají ke zvážení i možnost poustevničení v zemljance o vodě a sušených střevlících.

Okomentovat