20.5.17

Ze sociálních sítí: Školský ombudsman zklamal

Padaly skutečně palčivé otázky: "Proč se po běžných učitelkách chce, aby učily to, co mají učit speciální pedagožky? Proč se při zavádění inkluze razantně nesnížily počty dětí ve třídách, když učit individualizovaně 30 dětí s různými potřebami reálně nelze? Proč do škol nejezdí víc úředníků, aby viděli reálný chod školy či družiny? Proč polovinu pracovní doby trávíme administrativou místo učení a výchovy?" Zůstaly však bez odpovědi.
Dnešní setkání v našem projektu Odlišnost inspiruje přineslo bohužel vyučujícím a vychovatelkám zklamání. Od školského ombudsmana Ladislava Hrzala z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, který s nimi přišel diskutovat do hamko.cz > nové vjemy, čekali, že zprostředkuje vedení resortu jejich aktuální problémy a zasadí se o jejich řešení. Padaly skutečně palčivé otázky: "Proč se po běžných učitelkách chce, aby učily to, co mají učit speciální pedagožky? Proč se při zavádění inkluze razantně nesnížily počty dětí ve třídách, když učit individualizovaně 30 dětí s různými potřebami reálně nelze? Proč do škol nejezdí víc úředníků, aby viděli reálný chod školy či družiny? Proč polovinu pracovní doby trávíme administrativou místo učení a výchovy?" Zůstaly však bez odpovědi. Ombudsman přiznal, že tyto hlasy nejsou v pedagogickém sboru zdaleka ojedinělé a slýchá je pravidelně, ale přestože je podle svých slov vedení ministerstva tlumočil i písemně již ve třech svých zprávách, zda se těmito naléhavými otázkami lidé v resortu zabývají, neví, neboť nemá ke svým zprávám žádnou zpětnou vazbu. Věříme, že všichni, kdo do našich kurzů a debat chodí, na svou práci i přes toto marné volání, nízkou společenskou prestiž a většinou neadekvátní finanční ohodnocení nezanevřou. A doufáme, že nám zachováte přízeň.

2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytliky by docela zajímalo, budou-li mít učitelky v mateřských školách podmínky pro péči o dvouleté dětičky. Třeba přebalovací pulty, nočníky, dudlíky, dostatečný počet plen, zásyp proti opruzeninám... A hlavně, bude menší počet dětí ve skupině? A budou také muset ty děti kojit?

Fanda Moudry řekl(a)...

Jak z aprobovaného češtináře uděláme jaderného fyzika? Stačí přece absolvovat 20 hodinový kurz a je vymalováno. Má to příměr z padesátých let, kdy soudruzi posílali odborníky k soustruhům a ze soustružníků dělali ředitelé podniků. A potom že se historie neopakuje.

Okomentovat