23.5.17

Zdeněk Sotolář: Bolševická arogance MŠMT

Petici proti tzv. kariérního řádu podepsalo 5 800 lidí. Pro ministerstvo to nic neznamená a místo věcných argumentů obratem zpochybňuje organizátora petice – Iniciativu Pedagogická komora. Tentokrát se k faulování propůjčil šéfporadce Pavlík.

„Podle našeho zjištění neexistuje žádný zapsaný spolek či obecně prospěšná společnost s názvem Pedagogická komora. Není proto jasné, za koho mluví ti, kdo se jí zaštiťují, ani jaká je jejich legitimita." Je zajímavé a především výmluvné, že legitimitou se ministerští panáčci zabývají pouze u hlasitých kritiků svých předloh a návrhů. U těch přikyvujících spolků a sociací (ani jednotlivců) je nějaká legitimita a jasný mandát samozřejmě netrápí.

Vzpomeňme na inkluzi. Petici s tisíci podpisy ministerstvo ignorovalo stejně jako názor odborníků z Asociace speciálních pedagogů. Zato jakýsi obskurní spolek, který si vložil do názvu „odborná“, byl na výsluní jenom proto, že kýval správným směrem. Přitom valná hromada ČOSIV se vešla k jednomu stolu a její předsedkyně je spojena s MŠMT pupeční šňůrou dalších aktivit. A s jakou legitimitou se mezi poradce vlastně dostal EDUin? Kývali správným směrem.

„Během diskusí nad novelou jsme svědomitě oslovovali všechny možné asociace a spolky, jejichž zástupci mají jasný mandát.“ Jasný mandát? Jaký jasný mandát má například CEZSHA, která vůbec nereprezentuje učící učitele základních škol? Stačí si otevřít web a hledat mezi členskými asociacemi. Ale proč si kádrovat kývače, že? Řada dalších spolků, které jsou pro MŠMT tzv. legitimní a s jasným mandátem zásadně neuvádí počet členů. A ví proč.

„Ono je ale těžké zvát k diskusím zástupce organizace, která se zázračně objevila až teď. Kde byla, když se návrh připravoval? Když se diskutoval se školskými asociacemi, se sociálními partnery, v rámci platformy Commenius?“ píše v aparátčickém duchu Pavlík. Ale já se mohu stejně ptát, odkud se najednou zázračně vynořila platforma Commenius. Kolikrát se kde za poslední dva roky ke kariérnímu řádu jasně vyslovila? Přišla však jako na zavolanou.

Jediným důsledným kritikem kariérního řádu bylo po dva poslední roky Učitelské profesní sdružení. Nemá však patřičný glejt k ministerské způsobilosti, nebylo tudíž „svědomitě“ osloveno. Že by na ministerstvu školství zase platilo to staré Kdo není s námi, je proti nám?

Převzato z autorova blogu na iDNES.cz

3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Dežaví?
Miroslav Štěpán definitivně pohřbil svou politickou kariéru, když v pražské továrně ČKD, zjevně vůbec nechápaje skutečnou situaci v zemi, pronesl neslavnou větu o tom, že „neexistuje to, aby patnáctiletý děti určovaly, kdy má odejít prezident.“
Viz Novinky.cz
Pavlíku, Pavlíku... Nejsme děti, připodotýkají pytlici.

Vít Tomis řekl(a)...

Pomohla by defenestrace.
Anebo volby.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Prezidentsky sršíme: Je zbytečně moc poradců.

Okomentovat