27.5.17

Sobotní chvilka parodie: Jděte učit. Rozhodně to stojí zato a každý vám bude závidět

Z diskuse u agenturní zprávy ČTK zveřejněné na Aktuálně.cz Chci ty nejlepší učitele, říká Valachová. Vláda na platy kantorů uvolnila přes 400 milionů korun:Jan: Z diskuze je patrné, že většina učitelů nikdy skutečně nepracovala, max. na nějaké brigádě. Vůbec nemají tušení, co život ve fabrice obnáší.(plán, plnění, termíny, služební cesty, přesčasy,obnova a inovace výroby...) toho všeho jsou učitelé ve skleníkových podmínkách ušetřeni.Pracoval jsem jak ve školství tak v průmyslu, dokážu to tedy objektivně posoudit. Hodně učitelů si neumí vybudovat přirozenou autoritu a sjednat ve třídě klid (a něco naučit), je jen jejich chyba a na tomto místě nemá co dělat. Otázkou je co by po třeba 20 letech ve školství dělal, kde by na něho byli zvědaví. Neschopný např. technik dostane výpověď velmi rychle, učitel se drží až do důchodu

TerraNoir: Dobrý den, pane Jene. Pročetla jsem si Vaše argumenty a jakožto učitelka s Vámi musím naprosto souhlasit. První rok byl pro mě sice složitější (kvůli přípravám), ale posledních 9 let už jen naštěstí čerpám z toho, co jsem si připravila na začátku praxe. Naštěstí se studenti moc nemění a ve světě není nic moc nového. Co se pracovní doby týče, máte opět pravdu. Nikdy jsem nemusela vyjet mimo školu a pracuji 21 hodin týdně, což znamená takřka pouhé 4 hodiny denně. Čili začnu pracovat v 8 a končím ve 12, max. v jednu a pak pohoda. Co se autority týče, tu mám naštěstí dobrou a působí naprosto na všechny žáky na všech školách, kde jsem zatím učila, tzn. gymnázium, obchodní akademie a cikánská základka. Ještě nikdy se mi nestalo, že by nějaký z 33 žáků ve třídě měl třeba nějaké psychické problémy, byl drzý, agresivní nebo něco podobného. Díky bohu se mi zatím daří motivovat všechny úspěšně. Kdyby tomu tak nebylo, samozřejmě bych ze školství odešla a šla studovat zase jiný VŠ obor. Tím, že končím v práci tak brzo, a jak sám víte, práce to není nijak náročná (rozhodně ne jako ve fabrice), našla jsem si druhé zaměstnání. Můj čistý plat tedy měsíčně činí nějakých 80 500,- Kč, a z toho už se dá vyžít. Školství jsem si zvolila právě proto, že je možné při práci vydělat i spoustu peněz bokem a člověk má i hromadu volného času (prázdniny atd.), takže je tady i prostor na cestování. Jediné, co mě zaráží, je, že jste ze školství odešel. Proč? A proč zrovna do fabriky? Na takovou těžkou a vysoce kvalifikovanou pozici? Já těmhle odchodům nerozumím. A všem ostatním vzkazuji: Jděte učit. Rozhodně to stojí zato a každý vám bude závidět.

6 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici to říkají pořád, navytrubujte do veřejného prostoru, že být učitelem je terno, nebo budeme čelit ataku kdejakých lehkoživků, kteří na pracáku číhají na svoji příležitost.
A to se pytlici radši ani nezmiňují o platových podmínkách. Při řekněme průměrném tarifním platu nějakých 29 tisíc to při přímé vyučovací povinnosti 22 hodin dává hodinový plat 400 korunek. Když si vezmeme, že učitel pro doopravdy přímou vyučovací povinnost, tedy nudnou frontální výuku bez motivace ale s biflování, běžně využije nejvýše polovinu vyučovací hodiny, máme tu hodinový plat 800 korun, a to už začíná být zajímavé. V případě, že zohledníme i souhrnou dobu všech prázdnin, to znamená tři měsíce, dostáváme se přes tisíc korun. A jsme na sazbě technika v autoservisu.
Ale pozor, čistá hlava, žádná zodpovědnost! To kdyby se provalilo, tak se do škol valí davy. Tak jakápak parodie...

krtek řekl(a)...

A ještě ty dárky na konci roku. Komu se to poštěstí, kdo na to má. A studijní volna.

Nicka Pytlik řekl(a)...

A společenská prestiž jako bonus!
Když jde učitel po náměstí, každý se mu hezky pozdraví, i klobouk smekne.
Tedy pokud to není nějaký budoucí místostarosta. Ten rovnou k prdelepolíbení vyzve.

Jirka řekl(a)...

Je zle! Češi začínají s humorem. Těším se do práce. Doufám, že nedostanu povolávací rozkaz do svého povolání.

krtek řekl(a)...

Jo, a umístěnku do pohraničí! Ale zase taková rotace učitelů mezi typy škol ...

Nicka Pytlik řekl(a)...

rotace učitelů mezi typy škol ...

Pro začínající učitele k nezaplacení.
Pytlici se diví, že se na to v kariérním řádu zapomnělo.

Okomentovat