25.5.17

Tomáš Feřtek: Maturanti se v matematice zhoršili. Ministerstvo podává nulové informace

Víc než pětina studentů nezvládla letošní maturitní test z matematiky. Ta tak zůstává nejméně úspěšným předmětem státních maturit i přes to, že z ní letos uspělo o půl druhého procenta studentů více než loni. „Chceme kultivovaným způsobem oponovat Cermatu,” říká odborník na vzdělávání ze společnosti EDUin Tomáš Feřtek, který byl hostem Interview Plus.
Doprovodný článek na webu Českého rozhlasu

3 komentáře:

Simona CARCY řekl(a)...

Feřtek stále tvrdošíjně trvá na tom, že když se něco změří a výsledek neodpovídá JEHO představě, tak je chybný metr. Takže když pětina maturantů nezvládá matematiku, pak je to obtížností testů a nikoli tím, jak zoufalý materiál na střední školy přichází. Nevnímá to, že střední škola nestíhá zkompententnit ty, kteří na zkompetenňovací proces rezignovali již na základce, jako problém systému, který musí pozornost otočit k zíákladnímu školství a musí se už konečně jednou nebát říkat trpkou pravdu těm, kteří na studium nemají. Místo toho systém produkuje blouznivé řeči o jednotném přístupu, srovnatelných podmínkách, inkludovaném vzdělávání atd...

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Souhlasím.

Nicka Pytlik řekl(a)...

...máte novou informaci. Ta zní, že gymnazisté, kteří jsou obecně velmi úspěšní, se o maličko zhoršili. Negymnazisté plus lidé na nástavbách se o maličko zlepšili...
...jsme se dozvěděli, že se maturanti v matematice trochu zlepšili, ale pohled do těch dat ukázal, že se obě skupiny o něco zhoršily. Ale protože jsou mezi nimi velké rozdíly, tak průměr vyjde tak, že se celek trochu zlepšil.


Lidé citliví, jimiž matematici zpravidla jsou, by to vůbec neměli číst, natožpak se to pokoušet kompetentně rozklíčovat. I okoralým cynikům, jimiž bezesporu jsou pro změnu pytlici, se z tak beznadějné činnosti záhy odkrvuje mozek a ztrácejí vědomí do tří minut.
Pytlikům to opět připomělo jednoho véeš pedagoga pedagogiky, který rozvíjejíc tezi, že i velmi inteligentním rodičům se může narodit mentálně postižené dítě, podpořil své sdělení slovy: 'plus a plus, znáte to z matematiky, dává někdy mínus'.
Spolupracující konzultant, odborník na maturitu z zejména pak matematiky opět prokázal, že temná zákoutí statistických analýz bravurně zvládá i člověk matematikou nepolíbený. Stačí jen trochu toho sebevědomí. Pytlici zdůrazňují, že tím ani náznakem nemysleli notnou dávku drzosti vylézt před mikrofon, a nebo dokonce televizní kameru.
Ten průměr zlořečený si dělá co chce. Všichni se sice zhoršili, ale protože každý jinak, tak se ve výsledku tak trošku zlepšili. Jen se pořád neví, jestli to byli doopravdy o procenta, a nebo spíš o procentní body. Pytliky zase čeká bezesná noc.
Pokud vám někdo řekne, že něčeho je víc, a jiného je o to méně, podal vám nulovou informaci, prostěěě!

Okomentovat