17.5.17

Radio Wave: Státní maturita? Nijak nás nemotivuje, říkají gymnazistky

Na většině středních škol dnes začaly ústní maturity. Písemnou část státních maturit už mají studenti za sebou. Jak hodnotí současné nastavení systému maturitních zkoušek letošní maturantky Josefína Balková a Berenika Hálová?
Doprovodný článek na webu Českého rozhlasu


10 komentářů:

mirek vaněk řekl(a)...

Však počkejte na povinnou státní maturitu z matematiky. To budete mluvit jinak.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici ani nevědí, jestli má maturitní peripetie někoho k něčemu motivovat. Ke studiu, případně, má žáky motivovovat jejich touha po vzdělání a nabytí předpokladů k výkonu jejich budoucí profese.
Maturitu pojímali pytlici od jaktěživa jako významnou společenskou událost, kterou je završeno mnohaleté studijní úsilí. Jako jakýsi iniciační obřad budoucího vzdělance či odborně erudovaného kádra.
Jen potřeba nějak vysát další peníze z rozpočtu školství z toho udělala kostrbatou zaškrtávačku. Údajné snižování kvality vzdělávání na středních školách se dalo pořešit mnohem efektivněji.
Kdoví, jestli se pytlici dostanou k poslechnutí si té rozhlasové píár prezentace. A tak se asi nikdy nedozvědí, co že to ta děvčata motivuje, když ne maturita, a jestli vůbec něco.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Asi tak.

Josef Soukal řekl(a)...

Bez nějaké snahy vyvolávat spory - mohu poprosit o ten efektivnější postup? Co si kdo od nové maturity sliboval, je tak trochu ve hvězdách, ale když jsem se kolem ní začal motat já (cca 2009), slýchal jsem, že je zapotřebí udržet určitou úroveň hodnocení.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Bývaly doby, ještě za mého působení na elektroprůmyslovce, kdy k nám byli na maturitní zkoušky delegování povětšinou natolik odborně fundovaní učitelé jako předsedové maturitních komisí, že bychom si snad ani v náznaku nedovolili maturitní zkoušky nějak odflinknout. A to ani nezmiňuji skutečnost, že jsme naše absolventy vnímali jako naše vizitky.
Pokud se při argumentaci za nově pojímané maturitní zkoušky poměrně často uvádělo, že kvalita stávajících zkoušek má snižující se tendenci, pak museli k takovému tvrzení být nějaké podklady, nějaká reálná zjištění. Nevidím mnoho překážek k tomu, aby na až tak maturitně zanedbanmé školy byli včas jako předsedové zkušebních komisí posláni zodpovědní, svědomití, pedagogicky i odborně zdatní učitelé. Popřípadě u obzvláště křiklavých případů přímo inspektoři české školní inspekce. V případě zjištěných nedostatků měl být k zodpovědnosti veden nezodpovědný ředitel školy. Ono by se to záhy rozkřiklo.
Nemohu se zbavit přesvědčení, že by výsledek takového opatření byl zdařilý při výrazně nižších nákladech. Ale to víte, pane Soukale, my pytlici máme výrazné sklony k až nezřízené naivitě. Nízké náklady čehokoli nejsou žádoucí od nepaměti. Viděli jsme už v dobách zárodku převratné kurikulární reformy a převratného pojetí maturit u obzvlášť povedeného Indoše. To by bývalo mělo trknout snad každého.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Nechci vyvolávat spory, ale nebylo by opravdu jednodušší maturitu prostě zrušit? Zkusme uvažovat, bez emocí, co tak strašného by se stalo, kdyby nebyla.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Nestalo by se vůbec nic. Stejně, jako kdyby se zrušilo vysvědčení.

CatCatherine25 řekl(a)...

Vzpomínám si, že za mého mládí také byli předsedy maturitních komisí učitelé z jiných škol, kteří studentům někdy zadávali otázky. Podvádět se asi nedalo.
Maturitu jsem považovala za příležitost trochu si zopakovat učivo a srovnat si ho v hlavě.
Maturitní vysvědčení na mě bylo požadováno pouze jednou v životě, a to při přijímačkách na vysokou školu.
Kdyby se maturita zrušila,asi by to nebylo žádné velké neštěstí, ale já bych ji raději ponechala, aby si studenti ještě jednou probrali učivo z několika předmětů, jimiž se více či méně svědomitě zabývali několik let. A trocha toho adrenalinu u zkoušky dospělosti asi patří k věci. Na vysoké škole budou dělat několik zkoušek každý rok.
Letošním maturantům přeji hodně štěstí!

Josef Soukal řekl(a)...

Pytlíkům rozumím, a koneckonců i já se naivně domnívám, že ideální by bylo jednou znovu dospět ke stavu, kdy hodnocení na školách bude sice podrobováno kontrole, ale v zásadě se to hlavní bude odehrávat právě na místech, kde žák studoval. Za poslední roky, kdy jsem se - jak o mne píší na České škole - stal třidičem dětí, vlezdoprdelistou mocných, pyšnou kapacitou, zkrátka hovadem, jsem ovšem při (většinou písemných) kontaktech s učiteli a rodiči z celé ČR dostal občas takové pecky do čenichu, až jsem o veškerou svou nemalou naivitu přišel. Dnes se v případě potřeby nadržuje a vyhrožuje (škole i v rámci školy) a leccos jiného.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Dnes se v případě potřeby nadržuje a vyhrožuje (škole i v rámci školy) a leccos jiného.

Pokud si za to 'leccs jiného' dosadíme společenskou a profesní likvidaci, pak o tom pytlici za ta léta už leccos vědí. Nutno dodat, že o významnou část naivity k jejich vlastní škodě pořád ještě nepřišli. Až paranoicky sní o tom, že se dožijí alespoň přibrždění současného trendu, když už ne nějaké výrazné změny k lepšímu. Ale jednou to přijít musí.

Okomentovat