5.5.17

Radio Wave: Propadnout na základce? Prakticky konečná

Mysleli jste si, že základní vzdělání je povinné a dosáhne ho u nás každý? Vyvedeme vás z omylu. V některých krajích až desetina dětí základku nedokončí. Zůstane jim tak uzavřená možnost nastoupit nejen na většinu středních škol nebo odborných učilišť ale i do rekvalifikačních kurzů, které zprostředkovává Úřad práce. Jak je to možné? Hostem pořadu Universum byl analytik organizace Člověk v tísni Daniel Hůle.
Doprovodný článek na webu Českého rozhlasu8 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

Co to tam ten Hůle povídá? Po vlastech českých pobíhají tisíce lidí, kteří nastoupili na učňák bez dokončeného základního vzdělání a kteří se i vyučili. Jen to asi není zrovna po Ústeckém a Karlovarském kraji, ale to už je jiný problém.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Mysleli jste si, že základní vzdělání je povinné a dosáhne ho u nás každý?

Že na základní vzdělání nedosáhne každý, to pytlici tak nějak tušili. Ale že by to zpropadané základní vzdělání nebylo povinné, o tom neměli ani páru.
A tak je to se vším. Kdo nedokončí základní vzdělání, skončí na pracáku. Koho nepřijmou na nějakou střední školu nebo učební obor, skončí na pracáku. Kdo neprojde zdárně maturitou, skončí na pracáku. Je to bida s těmi veřejnými školami.
Za ta léta, co se to už ví veřejně, mohli by se neúspěšní žáci trošku více snažit, a nebo zkusit nějakou alternativu. Tam po neustále chybujících dětech, pracujících svým tempem, a nebo vůbec, prahnou. Přátelské prostředí, autonomie a moderní metody je natočí kýženým směrem. Také by to mohli zkusit v politice. Tam se po vzdělání nikdo nepídí. Pravda, do poslenecké sněmovny se vtěsná jen dvěstě lidí, ani plat uvolněného zastupitele v regionu či kraji není k zahození. I v dozorčích radách si lidi přijdou na své, a nebo jako poradci ministrů. Stačí nahlédnout, jak to s těmi dotacemi zaonačit.
A v neposlední řadě, už těm nebohým někdo prozradil, že se dá plno věcí zkusit třeba příští, nebo některý další rok?
Co tím ten analytik sleduje?

CatCatherine25 řekl(a)...

Součástí našeho škoského systému byly a doufám, že stále ještě jsou, kurzy k doplnění vzdělání. Každý neúspěšný abslovent základní školy a každý úspěšný i neúspěšný absolvent zvláštní školy (základní školy praktické)si mohl v takovém kurzu doplnit své základní vzdělání. Mohl pracovat svým tempem 1 - 3 roky.
Rovněž absolvent základní školy speciální si takto mohl doplnit své vzdělání na úroveň základní školy praktické, pokud s věkem prozřel a jeho schopnosti mi to dovolovaly.
Říkalo se tomu prostupnost vzdělání.

Nicka Pytlik řekl(a)...

pokud s věkem prozřel a jeho schopnosti mi to dovolovaly.

Otázka zní, proč by to dělali? To prozírání.
Za viníka neúspěchu je nezpochybnitelně označen veřejný vzdělávací systém, a basta.
Pytlici naopak u žáků s jejich přibývajícím věkem zaznamenávají jistý nárůst zatemnění. A to už na střední škole. Už v prvních týdnech vyučování dávají zřetelně najevo, že se od nich nějaký, alespoň minimálně akceptovatelný přístup ke studiu nedá očekávat. U stále většího počtu absolventů střední školy se pak takové temno dostaví v průběhu studia vysokoškolského. A to i u studentů, kteří se v průběhu střední školy tvářili poměrně prozřele. Prodlužování studia i o více let, přestupy na jiné školy, předčasné ukončení studia, kolikrát i těsně před očekávanou certifikací... Je to mizérie.
Pytlici se těší, až to náležitě rozbalí absolveni škol alternativních, a to všech typů i stupňů.

Jana Karvaiová řekl(a)...

U nás samozřejmě kurz na dokončení základního vzdělání je.
Nepamatuji se, že by žáky ze sedmiček nebo osmiček nebrali na učňáky a to jak na H obory,tak na E obory. Byli však i tací žáci, kteří ,byť dokončili devítku)nenastoupili nikam, protože nechtěli. ne, že by nemohli. A ještě je tu možnost dělat devítileteku i více let, což zatím využívali pouze žáci ze zvláštní (praktické) školy. Záklaďáci nikoli.
Ten Hůle fakt dost plká.

CatCatherine25 řekl(a)...

Bůhví, kde ta moudra bere a kam všude je posílá.

Nicka Pytlik řekl(a)...

... a proč to všechno dělá.

Fanda Moudry řekl(a)...

Pan Hůle má asi představu, že žák který neumí číst, psát a počítat v pohodě absolvuje VŠ? Ach ta naše známá neziskovka s miliardovými obraty supluje MŠMT. A stát to platí a platí.

Okomentovat