25.5.17

Projednávání kariérního řádu ve školském výboru Senátu

Výbor Senátu pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice projednával ve středu 24. května 2017 návrh novely zákona o pedagogických pracovnících, kterou se zavádí kromě jiného i kariérní řád. Zpravodaj návrhu Jiří Růžička navrhl výboru zamítnutí novely, které výbor v hlasování poměrem hlasu 4:4 neschválil. Výbor se nakonec usnesl na doporučení návrh novely vrátit Sněmovně s pozměňujícím návrhem.

Zpravodaj návrhu Jiří Růžička v úvodu jednání navrhl výboru zamítnutí novely, případně vrácení Sněmovně s pozměňovacími návrhy. Jedním, nakonec schváleným, bylo využití první atestace v kariérním řádu učitelů jako náhrady tzv. pedagogického minimy pro odborníky z praxe.

Ministryni školství Kateřinu Valachovou návrh zamítnutí novely evidentně zaskočil a v emotivním vystoupení shrnula své již známe argumenty. Ostře se v následné diskuzi vymezila i proti dalším pozměňujícím návrhům. V diskuzi padlo kromě jiného i konstatování, že stále nejsou k dispozici na novelu navazující vyhlášky, bylo konstatováno, že postup do třetího kariérního stupně je díky odkladu do roku 2022 pro učitele demotivující, případně, že kariérní řád není motivující pro začínající učitele.

Ministryně školství zdůrazňovala, že byl kariérní řád projednáván s učitelskou veřejností na jejích výjezdech do krajů i škol i asociacemi působícími ve školství a s školskými odbory. V diskusi padlo, že asociace jsou převážně asociace ředitelů, kteří mají odlišné zájmy než učitelé (to se týkalo i Jiřího Růžičky, který je ředitelem gymnázia, a s kariérním řádem nesouhlasící Asociace ředitelů gymnázií). Roli odborů zpochybnil místopředseda výboru, kterému nebyla poskytnuta informace o počtu učitelů v odborech s tím, že mu do toho nic není.

Jako host vystoupil Radek Sárközi za iniciativu Pedagogická komora, který podrobně vysvětloval kroky iniciativy, zejména její výzvu senátorům, která má již přes 6500 signatářů (převážně učitelů) a jí navržené pozměňující návrhy. Novelu naopak podpořili v diskuzi další hosté: předsedkyně Asociace ředitelů základních škol Hana Stýblová, zástupce ČMOS PŠ a zástupce Unie CZESHA.Záznamy z jednání ještě zpracováváme a informace z jednání budeme průběžně doplňovat.

Žádné komentáře:

Okomentovat