31.5.17

Petr Holeček: Drtivá většina učitelů mi dokonce napsala, že novela ztíží provoz školy

Projev při projednávání návrh novely zákona o pedagogických pracovnících v Senátu ve středu 31. května 2017: "Nyní jsem v pozici člověka, který je zřizovatelem několika základních škol, to znamená, jsem starostou poměrně ve velkém městě. Máme tam mateřské školy, základní školy i střední školy. Já když jsem obdržel návrh zákona, aniž jsem ho ještě četl, tak jsem ten návrh poslal všem ředitelům škol, školek, nejenom ve městě, ale i ve správním obvodě našeho města. Dostal jsem 17 odpovědí, z toho asi 6 bylo takových jakoby nicneříkajících, ale abych to zkrátil, drtivá většina těch ředitelů, já jsem jim položil otázky: V čem vám návrh tohoto zákona, v čem vám návrh kariérního řádu pomůže a zjednoduší hodnocení vašich učitelů? V čem si myslíte, že pomůže ke zlepšení vzdělání, nejenom dětí, ale i pedagogů? Drtivá většina ředitelů mi napsala nebo mi zavolala, že v ničem, drtivá většina učitelů mi dokonce napsala, že to ztíží provoz školy, už z důvodů, které tady byly řečeny."


Dobré dopoledne, vážená paní ministryně, vážená paní předsedající, kolegyně, kolegové. Já jsem stejně jako kolega Větrovský v pozici člověka, který mnoho let učil. Nyní jsem v pozici člověka, který je zřizovatelem několika základních škol, to znamená, jsem starostou poměrně ve velkém městě. Máme tam mateřské školy, základní školy i střední školy. Já když jsem obdržel návrh zákona, aniž jsem ho ještě četl, tak jsem ten návrh poslal všem ředitelům škol, školek, nejenom ve městě, ale i ve správním obvodě našeho města. Dostal jsem 17 odpovědí, z toho asi 6 bylo takových jakoby nicneříkajících, ale abych to zkrátil, drtivá většina těch ředitelů, já jsem jim položil otázky: V čem vám návrh tohoto zákona, v čem vám návrh kariérního řádu pomůže a zjednoduší hodnocení vašich učitelů? V čem si myslíte, že pomůže ke zlepšení vzdělání, nejenom dětí, ale i pedagogů? Drtivá většina ředitelů mi napsala nebo mi zavolala, že v ničem, drtivá většina učitelů mi dokonce napsala, že to ztíží provoz školy, už z důvodů, které tady byly řečeny.

Kolegyně a kolegové, všichni jsme si prošli nějakými školami. Když se čistě podíváte do své minulosti, určitě víte, že spousta pedagogů vás ovlivnila a ovlivňuje dodnes, protože se na vás v uvozovkách podepsali. To znamená, byli to lidé, kteří ovlivňovali vaše vzdělání a ovlivňovali vaši výchovu. U některých lidí je to dokonce ještě důležitější než výchova doma.

Já si matně vzpomínám na jednoho svého profesora, vynikajícího češtináře, na kterého vzpomínám dodnes, který chodil do třídy a měl malinký papírek, kde měl napsáno, co v té třídě bude učit, jenom body. A my jsme pak byli zticha, jako pěny, a poslouchali jsme ho, protože to byl pan učitel, to byl pan profesor. Tento pan profesor by podle mě možná došel do druhého kariérního stupně, protože u něj byla výchova dětí a vzdělávání dětí na prvním místě. Administrativa až na tom posledním.

Já si myslím, a budu také hlasovat pro zamítnutí této novely zákona, že nepřináší to, co by přinášet měla, to znamená, vypíchnutí odměňování a nějakým způsobem pomoci učitelům dobrým. Myslím si, že to tak není. Děkuji.

Žádné komentáře:

Okomentovat