20.5.17

Pavel Kraemer: Rodiče narození do svobody chtějí jiné než klasické školy. A stát by jim v tom neměl bránit

V minulých měsících se začaly množit zprávy o tom, že ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) změnilo od ledna dosavadní vstřícný přístup k vyřizování žádostí o zápis soukromých škol do rejstříku a nově chce jejich vzniku bránit.

Ministerstvo nikdy oficiálně změnu politiky a stopku pro alternativní školy nepotvrdilo. Připouští, že při posuzování žádostí o zápis do školského rejstříku postupuje odpovědněji než v minulosti, podle vyjádření tiskového odboru však nelze říci, že by to znamenalo nějaké razantní zamítání žádostí. MŠMT uvádí, že letos obdrželo 46 žádostí a 15 jich vyřídilo kladně. Jak vidí celý spor zakladatel Institutu pro podporu inovativního vzdělávání, ale i alternativním vzdělávání obecně se dočtete v rozhovoru s Pavlem Kraemerem.


Celý článek v Euro.cz
10 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Rodiče narození do svobody chtějí jiné než klasické školy.

To je přesně ono. Chtěji jiné školy. Pytlici by se skoro vsadili, že mnozí rodiče ani nevědí, jaké že by ty školy měly být. Hlavně že se budou nějak jmenovat. Inovativně jmenovat.
Aniž by si uvědomili, že dnešní veřejné školy jsou méně klasické než školy waldofské i montessori. Hlavně aby na webových stránkách bylo uvedeno, že jsou skutečně zdravé, určitě laboratorní, přátelsky otevřené, pravé domácí, jako od maminky a ledově svěží. Aby se tam nezvonilo ani na přestávku, nebyly tam školní lavice, aby se děti zabávaly podle aktuální nálady, ale zase až tak moc ne, aby si odhlasovaly taková pravidla chování, která vyhovují ředetelství školy, aby se autozevaluovaly podle představy průvodce. Docvaklo už někdy někomu, že každá speciálně typová škola, aby udržela svoji stylovou čistotu, je sešněrovaná vlastními pravidly a předpisy víc, než běžná škola 'klasická'?
Tedy tradičně už 'škola waldorfského typu s prvky mottessori podle daltonského plánu'.
A nakonec, co, a nebo kdo brání rodičům, aby přetvořili kteroukoli, pytlici zdůrazňují, že kteroukoli školu k obrazu svému? K tomu přece vede daleko jednodušší cesta, než přes privatizaci. A ještě ušetří. Nejde tu spíš o punc okázalé výjimečnosti?

Tak oni se nám tu lidi rodí do svobody... Skutečně? A co šatlava vlastní tuposti?
Asi ze všeho úplně nejvíc nejhorší je, když člověk musí být svobodný, aniž by se mu chtělo.

Eva Adamová řekl(a)...

Proč si proboha pořád někdo myslí, že soukromá škola = škola alternativní? Většina soukromých škol má do alternativních hodně daleko. A mnohé z nich jsou alternativní jenom v tom, že se tam neustále střídají kantoři, protože jim zřizovatel neplatí ani ve státních školách garantovaný tabulkový plat. Autoři takovýchto článků nemají o situaci v soukromém školství ani páru.

Nicka Pytlik řekl(a)...

alternativní

Význam: jiný, zástupný, náhradní
V paralele k
'Zástupný problém je problém, který se používá k odvedení pozornosti od problému skutečného.'
to vidí pytlici tak, že
'alternativní škola slouží k odvedení pozornosti od školy skutečné'
V pytlikovské logice pak škola klasická je skutečná škola.
Všimněme si, prosím, že zastánci oněch alternativních škol nevolají po zrušení škol klasických. To se jim do krámu nehodí. Neměli by se potom vůči čemu vy-me-zo-vat!

Nicka Pytlik řekl(a)...

Rodiče se tam jdou podívat a zírají, diví se, že něco takového je více než třicet let po pádu komunismu ještě možné.

To je dobře, že se rodiče ve škole taky někdy zastaví, nevěří-li svým dětem. A zvláště pak, když se 'narodili v 80. letech' a 'už nebyli formováni socialismem', natož pak tím komunismem, který znají jen z vyprávění. To se to pak dává do souvislostí jedna radost.
Při dnešních technologických možnostech jsou ovšem i jiné cesty, a člověk nemusí zbůhdarma tratit drahocenný čas. To když si třeba žáci opakovaně stěžovali, jaká že jsou ti pytlici sběř, a nikoho za ta leta nenapadlo pořídit nějaký důkazní záznam.
Když pytlici v jedné třídě zvali rodiče, ať se kdykoli příjdou podívat na průběh zkompetentňování jejich dětí, prohlásili tito, že nemusejí, protože si moc dobře dovedou představit, jak to tam vypadá. Fantazii se holt meze nekladou.
Pytliky by jen zajímalo, čemu se ti v článku uvedení rodiče diví ponejvíce.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Nejde o to, jaké školy budeme mít.
Jde o generaci, jaká z nich vyroste.
Jestli nás uživí.
Jestli bude schopná pracovat a žít třeba i v podmínkách, které nebudou zcela ideální.
Jestli bude schopná v období extrémní nepohody nebo (nedejbůh) nějakého konfliktu žít a bojovat proti zvůli osudu.
Mě to s tou jejich extrémní svobodou a samovýběrem činností moc nejde dohromady.

Fanda Moudry řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Fanda Moudry řekl(a)...

Kvalita soukromých škol se ukáže teprve tehdy, když po vzoru Velké Británie budou soukromé školy žít pouze ze školného a sponzorských darů. A důvody nárůstu soukromých škol? Jednoznačně strach movitějších rodičů z inkluze po českém způsobu. Střední vrstvy již nechtějí sdílet veřejné školství s žáky ze sociálně vyloučeného prostředí, s žáky s PAS a mentálně postiženými. K tomuto účelu slouží nejenom soukromé školy, ale také víceletá gymnázia. Veřejné ZŠ se tak velmi rychle přeměňují na nový typ škol praktických. Ani jsem neočekával, že to půjde tak rychle.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jde o generaci, jaká z nich vyroste... Jestli nás uživí.

Což o to. Rozumný člověk si už dávno spoří na dožití a chlebu a vodě. Nebo zavčasu umře.
Tady jde především o to, jestli ta generace uživí sama sebe.
O svých případných dětech ani nehovoře.

Pytlici to už někde psali, takže jen pro připomenutí.
Říkal jim jeden jejich známý, ředitel v jakési továrně, že mnozí zaměstnanci nejsou k ničemu. Prý, má-li se něco udělat doopravdy pořádně, musí to udělat on sám.
Tak je povyhatuj, zkušeně mu radili pytlici.
Vy pytlici jste se asi zbláznili. Dovedete si představit, co by přišlo místo nich? Děl ředitel.

Ygrain řekl(a)...

Drobná oprava: narozeni do BEZBŘEHÉ svobody, kdy chtějí všechno a nemusejí téměř nic, a totéž chtějí pro svou "special snowflake". Budou-li si to financovat čistě ze svého, ať si dělají, co chtějí. Nevím ale, proč se domnívají, že by na to měli dostávat příspěvky z už tak mizerného státního rozpočtu. Taktéž se domnívám, že cesta ke zkvalitnění školství vede přes tlak na školy stávající, ne přes útěk nebo okázalé ohrnování nosu.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici se přiklánějí k názoru, že tu nejde až tak moc o charakter a tedy kvalitu té či o né školy. To se dá věrohodně posoudit snad jen, když si to či ono, a nebo tamto, jeden každý jedinec dlohodoběji vyzkouší takříkající na vlastní kůži. Spíš tu jde o vyvedení dítek z prostředí běžně dostupné a poměrně dost chaoticky nesourodé inkluzivní školy.

Okomentovat