30.5.17

Otevřený dopis ministryni školství ve věci ScioŠkoly ve Frýdku-Místku

Rodiče dětí, kteří by chtěli své děti dát do ScioŠkoly ve Frýdku-Místku, píší otevřený dopis ministryni Kateřině Valachové. Ministerstvo totiž přes veškerou snahu, podporu obce i kraje stále zamítá zápis školy do rejstříku. Jejich rozhořčení i deziluze jejich dětí jsou veliké.

ScioŠkola ve Frýdku-Místku

otevřený dopis ministryni školství, mládeže a tělovýchovy ČR

Vážená paní ministryně,

v Singapuru ve školách mají mj. tyto cíle: Na konci mateřské školy dítě ví, co je správné a co je špatné. Na konci základní školy je žák schopen rozlišovat dobré od zlého. Na konci střední školy má student mravní integritu. A na konci vysoké školy má student morální odvahu postavit se za to, co je správné. Vy sama jste vysokou školu absolvovala.

Nepovolit založení ScioŠkoly ve Frýdku-Místku je podle našeho názoru nesprávné. Nikomu to neprospívá a řadě lidí to škodí.

Zklamané jsou naše děti, rozhořčení jsme my rodiče. Bere nám to naději a bourá to náš sen, že děti půjdou do školy, jakou bychom si přáli. Do školy, do které se naše děti začaly těšit. Zkuste se vžít do našich pocitů. Jak to máme říct našim dětem? Vyvolává to antipatie nejen k ministerstvu, ale i k Vám osobně, ale přirozeně to vyvolává i značnou nechuť vůči veřejným školám. I když ty za to vlastně nemohou a ani si to nezaslouží. Ale my budeme muset děti poslat někam, kam ony nechtějí a kam ani my nechceme, aby chodily.

ScioŠkoly jsou dobré školy. Navíc fungují zcela v souladu se všemi předpisy. To, jak jsme se dozvěděli, minulý týden znovu potvrdila i Česká školní inspekce na dalších dvou ScioŠkolách. Obě školy hodnotí jako nadprůměrné. Proč nepovolíte další, když víte, že jsou dobré? Kolik škol má od školní inspekce nadprůměrné hodnocení? A kolik veřejných škol má hodnocení podprůměrné? Jde Vám vůbec o kvalitu vzdělávání, o děti? A Vaše vyhlášení typu „chci ty nejlepší učitele“ nebo že chcete „vymazlené školy“, jsou spíše politické sliby, které nám nepomohou. My potřebujeme děti poslat do školy teď, ne až se sliby možná, snad, někdy naplní.

Všichni vědí, že ScioŠkoly jsou zajímavé a inovativní a že jsou inspirací pro řadu dalších škol, a to i škol veřejných. Je v nich budoucnost. Proč ministerstvo nechce povolit další? Celému vzdělávacímu systému tak říkáte, že o žádné inovace nestojíte, že Vám i pro svět 4.0 stačí školy 1.0. Nám ne.

29. května získal projekt ScioŠkoly 2. místo v ceně SDGs - v nezávislém ocenění projektů, které zlepšují svět. A Vy takové školy nechcete. A to s jediným argumentem, že ve Frýdku-Místku je ve veřejných školách dost místa.

„...dochází k propojování žáků napříč ročníky (...). Možnost volby projektů a práce v různých skupinách dává žákům jedinečnou příležitost plně rozvíjet své kompetence, především pracovní, komunikativní, sociální, k řešení problémů a k učení. Rovněž vhodně podporuje u žáků rozvoj kompetencí souvisejících s plánováním, rozvržením pracovních povinností, utvářením pracovních skupin a přijímáním sociálních rolí, sebehodnocením a vzájemným hodnocením, odpovědností za svou aktivitu.“ To jsou slova Inspekce. Pro nás jsou ScioŠkoly „vymazlené“. A to už teď.

Inspekce ve zprávě o ScioŠkole dál píše: „Vztahy mezi žáky a učiteli jsou přátelské, založené na vzájemném respektu. V komunikaci mezi učiteli a žáky během vyučování i o přestávkách se projevovala vzájemná důvěra a empatie. Všem žákům byla poskytována příležitost pro aktivní zapojení se do výuky. Mohli vyjádřit svůj názor, klást otázky (...), aktivně se podílet na vzdělávání (...). Příkladně byli ve většině skupin podporováni žáci se specifickými vzdělávacími potřebami.“ Kolik škol dělá něco takového? Máte zájem, aby to školy dělaly? Aby takových přibývalo? My rodiče chceme přesně toto.

Vaše dcera chodí podle všeho do dobré školy, ale ne všichni rodiče mají takové štěstí. Představte si, že by Vaše dcera měla chodit do školy, která se Vám nelíbí. Co byste udělala? Dokonce ani jako ministryně nemáte moc možností, jak to změnit. Jedině pro ni hledat jinou školu. A přesně to my děláme.

Potlačování ostrůvků pozitivních změn navíc jistě neprospívá ani celému českému školství. A neprospěje to ani Vám, a neprospěje to ani celé ČSSD. My jistě své roztrpčení vyjádříme ve volbách a spolu s námi i spousta našich přátel, příznivců i mnoho dalších lidí, kteří jsou v podobné situaci. V republice jsou nejspíš tisíce rodičů, kteří by rádi dali své děti do ScioŠkoly nebo podobné školy, jejichž zřizování začalo ministerstvo pod Vaším vedením házet klacky pod nohy.

Komu to tedy prospěje? Systému? Co to je? Nějakým dětem, nebo snad rodičům? Kterým? Ostatním školám ve Frýdku-Místku, jejichž volnou kapacitou se argumentuje, přestože se do Scioškoly hlásí děti z širokého okolí? Jak? Vždyť Moravskoslezský kraj i statutární město Frýdek-Místek vznik školy podporují, pomáhají nám, hledají řešení. Vědí snad na ministerstvu, co je dobré ve Frýdku-Místku?

Prospěje to snad veřejným financím? Ani to ne. Fakta jsou taková, že vznikem ScioŠkoly ve Frýdku-Místku by veřejné rozpočty ušetřily v prvním roce pěkné 2 milióny korun, půl miliónu každý další rok.

Vážená paní ministryně, nepovolit ScioŠkolu ve Frýdku-Místku podle našeho názoru opravdu nikomu nepomůže. Naše rozhořčení i deziluze našich dětí jsou veliké. I právo zná zásadu, že právo nemá škodit. Uplatníte ji? Máte ještě pár dní na to, věci změnit.

Děkujeme

Bc. Eva Motyková, personalista – děti: Prokop 11 let, Anežka 6 let, Alžběta 4 roky
PharmDr. Jana Tisančinová, Ph.D., klinický farmaceut – děti: Marie 8 let, Jan 9 let
Ing. Darina Klimparová, marketingový manažer – děti: Vojtěch 5 let, Veronika 2 roky
Mgr. Jiří Kubala, advokát a Júlia Kubalová, lékařka, neuroložka – děti: Júlia 3 roky, Maria 1 rok
Martina Foldynová, živnostník v oblasti ubytování a rekreace – dítě: Lucie 7 let
JUDr. Ing. Ivan Barabáš, advokát a Mgr. Jana Barabášová, státní zástupce – děti: Ondřej 8 let a Tereza 6 let
Tomáš Chrobák, učitel – děti: Vojtěch 2 roky, Rozárka 1 rok
Marek Milata OSVČ a Bc. Milatová Lucie, specialista zaměstnaneckých vztahů – dítě: Alexandr 6 let
Mgr. Veronika Púpalová, učitelka a Tomáš Púpala, elektrikář – děti: Tomáš 11 let, Tereza 7 let, Johana 6 let
Bc. Karel Cernin, jednatel společnosti Czech Investment Services – dítě: Karolína 9 let
Bc. Daniela Kříž, obchodní ředitel a Bc. Roman Kříž, provozní ředitel – dítě: Oliver 8 let
Mgr. Petra Sabovčiková, lékárnice – dítě: Oskar 7 let
Mgr. Kateřina Talová, asistent pedagoga a osobní asistent – děti: Kateřina 12 let, Daniela 10 let, Ondřej 5 let
Miroslav Hýbl a Hana Hýblová – děti: Antonín 6 let
Eva Polomová
Miroslav Hýbl a Hana Hýblová – děti: Antonín 6 let
Ing. Eva Polomová, manažer logistiky – děti: Ondřej 4 roky, Matěj 2 roky
Ing. Leopold Cudzik, SW inženýr, děti má
Petra Znišťal - obchodni referent – dítě: David 7let)
Ing. Zdeněk Hrabal a Ing. Eva Hrabalová – děti: František 7 let, Václav 5 let
Mgr. Jana Kozová, právník a Adam Švrčina, Jednatel společnosti – děti: Filip 6 let, Heřman 3 roky
Mgr. Jitka Zahumenská – dítě: Štěpán 5 let
Ing. Pavel Mlýnek, obchodní manažer – dítě: Pavla 6 let
Mgr. Marie Dinkovová, taneční lektorka a Ing. Tomáš Dinkov, IT manager – dítě: Ota 5 let
Ing. Lucie Lednik Timiopulu, povolání: pilot, manažerka a jednatelka školy paraglidingu a Tomáš Lednik, povolání: pilot, hlavní intruktor paraglidingu, trenér národní reprezentace v paraglidingové přesnosti přistání, děti: Selma 6let a Mathias 5 let
Ing. Roman Vilhelm, Ing., programátor - děti: Larisa 4 roky, Konrad 1 rok
Michaela Guznar Růžičková, jednatel společnosti a Martin Guznar, OSVČ – dítě: Filip 6 let
Adam Milata Výkonný ředitel a Petra Milatová manažer – děti: Vojtěch, Katka 5let, Albert 3 roky
Mgr. Markéta Ubíková OSVČ, konzultantka a lektorka a Ing. Stanislav Ubík, OSVČ, vývojář mobilních aplikací – dítě: František 5 let
Kamila Kmošťáková – dítě: Michael 5 le
t

... další podpisy budou postupně přibývat

Chcete-li se k dopisu připojit svým podpisem, můžete ZDE.

Můžete nás také podpořit na Twittru s hashtagy #ScioSkolaFM a #ValachovaDetem
.

Kontakt pro více informací o ScioŠkole ve Frýdku:

Darina Klimparová
vedení budoucí ScioŠkoly
mob.: +420 777854264
e-mail: darina.klimparova@scioskola.cz

7 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

Nějak mi mezi autory dopisu chybí - Dežo Horvát, Rom jak koleno - a mám obavy, že hlavně o toto všem těm personalistům, inženýrům, zubařů atd. jde

Nicka Pytlik řekl(a)...

„Vztahy mezi žáky a učiteli jsou přátelské, založené na vzájemném respektu. V komunikaci mezi učiteli a žáky během vyučování i o přestávkách se projevovala vzájemná důvěra a empatie. Všem žákům byla poskytována příležitost pro aktivní zapojení se do výuky. Mohli vyjádřit svůj názor, klást otázky (...), aktivně se podílet na vzdělávání (...). Příkladně byli ve většině skupin podporováni žáci se specifickými vzdělávacími potřebami.“
Kolik škol dělá něco takového?


A kolik škol to nedělá? Víte o některé konkrétně? Ve vašem okolí?
Znamená to snad, že ve Frýdku-Místku jsou ve školách vztahy nepřátelské, panuje tam nedůvěra a antipatie? Děti nemohou vyjádřít svůj názor, ani se aktivně podílet na svém vlastním vzdělávání?
Jsou takové prohlášení signatáři otevřeného dopisu ochotni podepsat? Obvinit konkrétní pedagogické pracovníky? Pokud ne, pak jsou to jen takové kydy.
Nic víc, nic míň. Ky-dy.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Zklamané jsou naše děti

To pytliky úplně rozhodilo. Děti se dokonce do scio školy už začaly těšit!
Tady chybí snad je fotografie usedavě plačících žáčků. To aby se jeden ustrnul.
Doživotní deziluze a antipatie k ministerstvu školství. Z těchto dětí se zřejmě noví učitelé rekrutovat nebudou.
A nestačilo by z některé z místních nepřizpůsobivých základek vyhodit ředitele, vyměnit nebo převychovat podstatnou část pedagogického sboru a školu prostě přejmenovat?

pratavetra řekl(a)...

Tomu se říká facka kolegům i své škole, že paní učitelko z Havířova? Slíbili Vám místo ve Scio škole?

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Když nechávám děti ve třídě o samotě, vždy si důvěřujeme. Oni mně, že se vrátím a já jim, že budou živí, až se vrátím.

Vyšší důvěra, než na život a na smrt, snad ani nemůže existovat.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici svým žákům věří bezmezně, když tito odcházejí na záchod, že tak činí proto, že potřeba vykonat příslušnou potřebu je neodbytná, že tam stráví právě a jen dobu potřebnou, a že se po úkonu vrátí do učebny, aniž by se po cestě přerazili.
Tato důvěra je ale drobně podlomena skutečností, že někdo blíže neurčený rozšiřuje informaci, že si děti mohou v době výuky chodit kdy a kam si usmyslí.
A tak se pytlici pořád zabývají otázkou, jak se takový případ potřeby má po právní stránce správně ošetřit? Povolat doprovod? Jak to mají alternativních, soukromých scio školách?

Ygrain řekl(a)...

"Pytlici svým žákům věří bezmezně, když tito odcházejí na záchod, že tak činí proto, že potřeba vykonat příslušnou potřebu je neodbytná, že tam stráví právě a jen dobu potřebnou, a že se po úkonu vrátí do učebny, aniž by se po cestě přerazili."
A že s sebou nepřinesou bagetu, kterou tam někde čirou náhodou našli. Protože to jim pak se slzami v očích vysvětluji, že jejich zdraví je mi nadevše, tudíž je nemohu nechat konzumovat zdravotně závadnou potravinu, a oni ji musejí vyhodit do koše a důkladně si umýt ruce.

Okomentovat