18.5.17

Ondřej Šteffl: Vždyť jde přece o školství, ne o děti

Ministryně Valachová energicky prosazovala volební program ČSSD. Ten ale považuje za důležitější školský systém než samotné vzdělání široké populace. Bývaly doby, kdy sociální demokraté zakládali dělnické akademie, aby dělníky povznesly k vyšší vzdělanosti. Teď, zdá se, jejich děti ženou do učilišť, nebo je dokonce ze vzdělávání úplně vyřazují, píše ředitel Scio.


Celý článek v iHNed.cz

2 komentáře:

Josef Soukal řekl(a)...

""Nehlásí se k nám žáci, no a co, alespoň se nám v malých třídách bude líp učit." Jde přece o systém, ne o děti."
Jinak než nebetyčnou pitomostí - byť bezděčnou - větu O. Šteffla nazvat nemohu.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Děti movitějších a motivovanějších rodičů to ovšem postihne málo, rodiče je nakonec ke kýžené maturitě protlačí.

Jsou-li movitější rodiče i motivovanější k tomu, aby jejich děti byli vybaveny do života nějkou certifikací o vzdělání, pak by se pytlici v duchu takového povrchního dovození klonili k názoru, že ta motivace vychází spíš z přilínání k předpokládáným atributům místních elit.
To by nakonec korelovalo i s tou mnohdy až nezřízenou snahou svoje dítko dotlačit certifikačně co možná nejvýše. Otázka zní, s použitím jakých nástrojů se jim to daří, a jestli to platí i o zdárném složení té maturity.

systém financování na žáka vytvářel mezi školami alespoň nějaký konkurenční tlak na zvyšování kvality

To je ovšem zásadní omyl. I když to spíš vypadá na cíleně pokroucenou konstrukci.
Boj o žáka nevede v tom konkurenčním tlaku ke zvyšování kvality vzdělávání, ale naopak vede k jejímu výraznému snižování, a nebojme se řící, že dlouhodobě až k devastaci.
Jedním z atributů kvality jsou i vyšší nároky na žáky, totiž. No to by chtěli pytlici vidět, jak velká část dnešních uchazečů o přijetí ke studiu se cíleně pídí po nejnáročnější škole v okolí. A když už shodou nepředvídaných okloností padnou na nějakého náročnějšího učitele, pak oni sami i jejich rodiče, zejména pak ti movitější a motivovanější udělají vše možné i nemožné, aby tuto překážku na cestě ke kýžené certifikaci zavčasu odstranili.
A první, kdo je v tom s velkou péčí podpoří, jsou konkurenčním tlakem stižení ředitelé škol.

A co ministryně Valachová neřešila? ... Stále klesající motivaci žáků

Jedná-li se o tu jedinou, odborníky na vzdělání uznávanou motivaci, tedy tu vnitřní, pak kdokoli, a to bez ohledu na svoji funkci v státní správě a samosprávě ve školství, se může o formování takové motivace pokusit právě a jen u svých dětí. Víte?

Okomentovat