2.5.17

Nina Nováková: Holky a kluci v jedné třídě. Anebo radši ne?

Víte, kdo první poslechl Jana Amose Komenského? Budete se divit, ale až Marie Terezie. Právě ta dala na jeho Velkou didaktiku a doporučení, že vzdělání musí být zpřístupněno všem, bez rozdílu postavení i pohlaví, když ve svém Všeobecném školském řádu přikázala v roce 1774 zřizování dívčích tříd. Trvalo dalších více než 120 let, než byly dívky přijímány na Filosofickou fakultu Univerzity Karlovy.


Celý článek v Echo24.cz

5 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Tak oddělené chlapecké a dívčí třídy? To by pytliky ani ve snu nenapadlo. V době, kdy džendrovým vyvažitelům jsou trnem v oku i oddělené toalety.
Na odborných školách, vzhledem k jejich zaměření, nebyly dřív pohlavně homogenní třídy zase až tak něco vyjímečného. Na zdrávkách dívčí, na průmyslovkách chlapecké.
Pytlici ale za své pedagogické praxe vypozorovali, že převážně chlapecká třída, kde se vyskytlo alespoň jedno děvče, se celkově chovala výrazně kultivovanějí, než čistě chlapecká třída. A to až do doby, než se to děvče začalo s postupem času chovat jako chlapec.

Fanda Moudry řekl(a)...

A tady se někdo chystá "vítat" naše muslimské přátelé. Taková předpříprava pro masovou migraci není na závadu.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Tak to by pytliky ani ve snu nenapadlo. Natož, aby to vyřkli nahlas.
Lze tedy předpokládat, že se dívčí třídy vybaví klimatizačními jednotkami nastavenými na maximálně pět celsiových stupňů nad nulou, aby se děvčata přrozeně teple oblékala včetně festovních pokrývek hlavy a šál i přes ústa a nos.

Ygrain řekl(a)...

Rozhodně koedukovat. Třídy, ve kterých se vyskytují skutečná, živá děvčata, projevují menší tendenci myslet na sex, když vidí červený balonek, potažmo kterýkoli jiný předmět.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Zajímavé. Skutečně živé děvče jako prostředek k utlumení myšlenek na sex.
To by pytliky také nenapadlo. Asi stárnou. Přesto jim tu něco nehraje...

Okomentovat