19.5.17

MŠMT: Maturanti z matematiky se oproti loňsku zlepšili

Z 16 007 maturantů, kteří si letos na jaře zvolili ve společné části matematiku, jich v didaktických testech uspělo 78,3 %. To je o 1,5 % lepší výsledek, než vloni. Úspěšnost maturantů z českého jazyka se naopak letos o 1,3 % snížila. Kromě maturit letos čekaly střední školy s obory vzdělání s maturitou poprvé povinně také jednotné přijímací zkoušky.


Celkem se letos maturuje na 1 136 středních školách. Z 69 823 žáků přihlášených v řádném termínu nakonec obě povinné dílčí zkoušky konalo 61 871 žáků. V didaktických testech jich uspělo 51 650, čistá úspěšnost tedy odpovídá 83,5 %. Oproti loňskému roku se jedná o pokles celkové čisté úspěšnosti v didaktických testech o 0,7 %.

Didaktický test z českého jazyka a literatury konalo v řádném termínu 61 980 maturantů, uspělo 55 988 žáků a celková úspěšnost je tedy 90,3 % (o 1,3 % méně než v loňském roce). Maturanti dosáhli průměrného procentního skóru (průměrné úspěšnosti) 65,1 %, tedy o 0,8 nižšího procentního bodu než ve stejném období roku 2016.

Didaktický test z matematiky konalo v řádném termínu v rámci 16 007 maturantů. Úspěšně didaktický test složilo 12 527, což odpovídá celkové čisté úspěšnosti 78,3 % (o 1,5 % více než v loňském roce). Maturanti dosáhli průměrného procentního skóru 50,4 %, což je o 3,9 procentního bodu nižší průměrný procentní skór než v loňském roce. „Ukazuje se, že žáci se s matematikou vypořádávají statečně, byť možná není oblíbená, a jsem ráda, že se v ní mírně zlepšili,“ uvedla na tiskové konferenci ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová.

Z angličtiny maturovalo 42 635 žáků, z nichž u didaktického testu uspělo 40 042 (o 0,4 % nižší úspěšnost než v loňském roce), u němčiny v didaktickém testu letos uspělo 1 397 žáků z 1 716 konajících, což je o 2,1 % vyšší čistá úspěšnost než v loňském roce.

Všechny úlohy i testy byly posouzeny validační komisí Cermatu a Nezávislou odbornou komisí MŠMT a shledány validními. Všechny testy byly obsahově v souladu s RVP a katalogy požadavků.

Centrální hodnocení písemných prací společné části ještě stále probíhá. Maturita pokračuje od úterý 16. května 2017 ústními zkouškami společné části maturitní zkoušky a zkouškami profilovými a potrvá až do 12. června 2017. Detailní agregovaná data i za jednotlivé kraje budou k dispozici na výsledkovém portálu vysledky.cermat.cz po vypořádání přezkumných řízení a po zpracování krajských a školních práv, tedy po 31. červenci 2017.

Ještě před začátkem maturit se na středních školách v oborech vzdělání s maturitní zkouškou konaly jednotné přijímací zkoušky. Konkrétně uchazeči skládali didaktické testy z předmětů matematika a český jazyk a literatura, a to ve variantách pro čtyřleté obory vzdělání, pro osmiletá gymnázia a pro šestiletá gymnázia. „Jednotné přijímací zkoušky dopadly úspěšně. Ověřili jsme, že znalosti absolventů základních škol a uchazečů o střední školy postačují pro další studium. Ukázalo se, že jednotné přijímací zkoušky spravedlivěji hodnotí znalosti žáků základních škol," uvedla ministryně Valachová.

Bylo zpracováno celkem 25 639 dávek (tzv. učebno-zkoušek), hodnotitelé ohodnotili přes 4,5 milionu otevřených úloh, což představuje včetně kontrol více než 10 milionů hodnocení.

V průměru nejlepších výsledků, tedy nejlepšího průměrného procentního skóru (průměrné úspěšnosti v didaktickém testu) v českém jazyce dosáhli uchazeči o studium na šestiletých gymnáziích v prvním termínu, a to 61,5 %.

Nejlepších výsledků v matematice dosáhli uchazeči o studium na osmiletých gymnáziích v druhém termínu zkoušky, kde byla průměrná procentní úspěšnost 53,4 %.

2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

To je o 1,5 % lepší výsledek, než vloni.

Když už se jedná o tu matematiku...
Nemělo by naše vážené ministerstvo napsat, že došlo k zlepšení o jeden a půl procentního bodu?
Nebo něco na ten způsob.

m vanek řekl(a)...

Zase se vlk nažral a koza běhá po lese. Hlavně že loni se pro jistotu žádné pořádné výsledky nezveřejnily. To se to porovnává. Ono sestavit tabulku výsledků za posledních několik let by bylo složité. Nedej bože i zveřejnit kolik v tom bylo reparátů. Však oni to Botlíkovci co nevidět udělají za ně. A určitě vypíchnou všechna negativa.

Okomentovat