4.5.17

Mezinárodní den svobody tisku: Jak odhalit falešné zprávy

Evropský parlament si každoročně připomíná mezinárodní den svobody tisku, který připadá na 3. května. Ve čtvrtek ráno budou při této příležitosti poslanci podvýboru pro lidská práva diskutovat o svobodě médií v Evropě i celosvětově a o výzvách, kterým dnes čelí seriózní žurnalistika. Falešné zprávy, propaganda a dezinformace se totiž často vydávají za novinařinu. Proto jsme připravili tahák, který vám pomůže rozeznat falešné zprávy od padělků a podfuků.
Debata v podvýboru pro lidská práva se bude týkat Světového indexu svobody tisku - World Press Freedom index , který sestavují Reportéři bez hranic, a také aktivit "European Endowment for Democracy" na podporu svobody médií. Poslanci také s odbordníky proberou opatření proti dezinformacím a falešným zprávám.

Internet vytvořil nové příležitosti pro média, ale stejně tak usnadňuje šíření výmyslů a manipulativních zpráv, které matou čtenáře. Předseda parlamentu Tajani k tomu řekl: "Když hovoříme o svobodě tisku, musíme se také podívat na internet. Je zdrojem znalostí stejně jako starostí. Skoro polovina Evropanů čerpá své zprávy ze sociálních médií a tím se falešné zprávy velice snadno rozšiřují. Rostou obavy z šíření dezinformací a nenávistných výroků, které podněcují radikalizaci a fundamentalismus zvlášť u mladých lidí."

Žádné komentáře:

Okomentovat