19.5.17

Martin Jaroš: Reakce na pořad Rozstřel s ředitelem CERMAT Zikou a Bohumilem Kartouzem z EDUin

Chcete vidět na vlastní oči, proč je naše školství v hajzlu? Protože ho mentálně formujou takoví vesmírní ještírci jako tady mistr Zíka, ředitel Cermatu.
Ten chlap je mimo doslova v každé větě, a když říkám mimo, tak nemyslím takový to, že vám to náhodou ujede 5 čísel vedle pisoáru. Myslím takový to, že to máte hozený úplně blbě a v opilosti kompletně počůráte sám sebe.

Borec pořád vidí maturitu jako svatý grál, který je jen pro elitku a ti další paznehti si ho prostě nezaslouží. Že prý kdyby měli maturitu všichni, tak ten papír nebude mít žádnou cenu. Takže třeba 20 procent studentů (30, až se zavede povinná matematika) tu maturu neudělá, tím si v 18 úplně rozhasí život, ale to pana Zíku nezajímá, s tím je pan Zíka v pohodě. České školství a Cermat totiž nemá žádnou koncepci ve smyslu "chceme vzdělat lidi pro lepší budoucnost", české školství a Cermat má koncepci "my vám tady zkontrolujeme, jak to píšete, a jestli uděláte moc chyb, tak do hajzlu se prosím jde tudy."

Proboha, to je přece čisté 19. století nebo přinejlepším Cesta do hlubin študákovy duše. Přestaňme už o maturitě uvažovat černobíle - má ji, nemá ji. Přestaňme si myslet, že hodnotu maturity určuje to, kolik lidí má ten papír přibitý na zdi. To je strašně hrubý a nešikovný systém.

Co bych zavedl já? Systém International Baccalaureate, který snad budou dělat moje děti, už jsem tu jednou popisoval. OK, je to asi příliš složitá metoda a nedá se použít na celé školství. V tom případě bych se inspiroval spíš americkým systémem testů.

Takže:

  1. Všechny děti na středních školách mají samozřejmě průměr svých známek (GPA). To je dlouhodobé měřítko, dobré i pro nerváky, co 4 roky dobře pracují, ale závěrečnou zkoušku kvůli trémě pokazí. Mimochodem, dlouhodobé americké statistiky ukazují, že přes šílené rozdíly v kvalitách středních škol má průměr známek pořád nejlepší korelaci s pozdějším úspěchem na VŠ - lepší než jakákoli jednorázová zkouška.
  2. Místo maturity se zavede standardizovaný celostátní test, podobný americkému SATu nebo ACTu. Představte si, že maximum je třeba 1600 bodů. Když jste sakra dobrej, dostanete 1500, když jste v průměru, uděláte 1000, nejnižší skóre je třeba 200.
  3. Toho nejnižšího skóre ovšem dosahuje ovšem jen procento testovaných, nezařve tam 20 procent jako u nás. Je to rozumněji nastavené. A není to takový tvrdý fail, nedostanete stigma člověka, který nadosmrti bude kulhat. Prostě to buď přebijete svým prospěchem, nebo zkoušku kdykoli absolvujete znovu.
  4. V praxi se o skóre ve vašem životě budou zajímat jen univerzity, po nich už nikdo jiný. Top školy berou třeba jen lidi se skórem nad 1500, středně náročné školy chtějí 1200, úplně dávací univerzity na skóre nehledí vůbec, koukají jen na průměr GPA nebo ani na to.
  5. Test se pořádá třeba šestkrát ročně, v klidu můžete opakovat, podmínky jsou naprosto standardní, jedno otestování stojí asi padesát babek. Můžete si dokonce skóre pomalu a systematicky zvyšovat, jestli chcete. Svoboda, lidi! Zase - některé náročné školy se kouknou na celou historii vašich skóre. Jiné vezmou jen vaše nejlepší čísla.
  6. Tento systém by doplnily certifikáty zručnosti a odborných dovedností z praktických škol. To je pro lidi, kteří neaspirují na univerzitu, ale chtějí mít papír, že umí svářet nebo vařit. Samozřejmě i tihle žáci se kdykoli mohou rozhodnout, že zkusí udělat SAT/ACT testy a jít na VŠ. Ale nemají to povinně.
  7. Proč je to lepší než naše brutalitky z Cermatu? Tak hlavně je to mnohem jemnější. Špičkoví studenti stejně probublají nahoru, univerzity si je podle skóre snadno vytáhnou. Ale tu druhou stranu, ty s nízkým skóre, ty to nezarazí do bahna tolik jako neúspěch v naší maturitě. Naše maturita je příliš černobílá - udělal, neudělal.

A co je hlavní - "hodnotu glejtu" určuje vaše skóre, ne to, kolik lidí jsme letos vyhodili. To je přesný opak mentality pana Zíky. Moderní stát je naprosto v pohodě s představou, že testy (maturitu) zkusí všichni. A když všichni uspějou a i ten nejhorší bude mít třeba slušných 1000 bodů a ten nejlepší 1600, tak ten moderní stát bude mít RADOST! Chápete? Je přece super mít chytrou populaci!

Tohle filozofie pana Zíky vůbec nepřipouští. Přece kdyby slušně uspěli všichni, tak to zneváží náš papír! Cermat s velkým podílem failů počítá, ba on ty neúspěchy přímo CHCE, vždyť dávají maturitě hodnotu. No a jak to v životě chodí, když ty losery chcete, tak je taky dostanete. Bohužel pro nás. Cermat do koše. A celá filozofie českého školství taky.

Převzato ze zpráv autora na sociální síti Facebook

Poznámka redakce: Ponecháváme text v původní podobě s drobnými typografickými úpravaní. Navypípáváme.

5 komentářů:

V. řekl(a)...

V žádném případě se nechci zastávat Cermatu a už vůbec ne jeho ředitele, ale tenhle spolek jen realizuje to, co někdo (na MŠMT? - těžko říct...) vymyslel a konkrétní poslanci a senátoři pak v Parlamenu schválili...

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Nebylo by nám lépe bez maturity?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Nebylo by nám lépe bez maturity?

Což o to! Nám možná ano. Ale co naše mládež? Jak to tak vypadá, tak po maturitních oborech a následně i vysvědčení vyloženě baží. V nějakém článku tady jsme se dočetli něco o 'vysněné' maturitě, a v jiném pak, že člověk bez maturity je odsouzen k doživotnímu setrvání na pracovním úřadu, a nebo dokonce někde v montovně! Sice tam dostane větší plat, než začínající učitel, ale považte(!) ta společenská degradace. Být dnes dělníkem je podle odborníků na vzdělání ostudou.
A pak, co by si počali právě ti odborníci, konzultanti a auditoři? Takové téma k jejich mediální ekvilibristice bychom jim měli odejmout? Uvědomujeme si vůbec, o co všechno by mohly dějiny světové estrády přijít?

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Však o maturitě z češtiny nejvíce namluví matikář, tělocvikář a elektrikář. Renesanční osobnosti. Experti.

poste.restante řekl(a)...

Zbožňuji "jednoduchá řešení".
V podstatě proti nápadu zavést u nás nějaké to testování a la USA nic nemám.
Jen si autoři podobných geniálních zjednodušení našeho systému obvykle neuvědomují, že by museli také překopat spoustu dalších zákonů, živnostenským zákonem počínaje a služebním konče. Ale jinak moc fajn.

Okomentovat