25.5.17

Kateřina Perknerová: Lžete a zase lžete, pronesla Valachová a pak se rozplakala

Zasedání parlamentních výborů nebývá nijak dramatické. Až na výjimky. Tou bylo středeční jednání senátního školského výboru, který posuzoval návrh novely zákona o pedagogických pracovnících, jehož hlavní součástí je kariérní řád.

Z článku v Deník.cz vybíráme:

Místopředseda Senátu Jiří Šesták (TOP 09/STAN) nastínil situaci ve školství pomocí příběhu učitele dějepisu a společenských věd z Gymnázia v Třeboni. „Je to jeden z nejlepších pedagogů v regionu, ale po 15 letech praxe a 22 tisících čistého už dál nemůže a po prázdninách začíná učit ve Stuttgartu. České lékaře mohou částečně nahradit doktoři z Ukrajiny, Moldávie nebo Rumunska, ale dějepisáře nenahradí nikdo," pravil do ticha Jiří Šesták. Chmurnou náladu podtrhl Jiří Růžička, jenž potvrdil, že to s českým vzdělávacím systémem nevypadá dobře: „Za 27 let neodešel ani jeden člen našeho pedagogického sboru v aktivním věku, letos jde pryč deset procent kantorů a já opravdu nevím, kým nahradím učitele IT nebo matematiky. A to mluvím za pražské gymnázium, kde jsou chytré děti, které je radost učit."

Všichni přítomní se shodli, že pokud se politická reprezentace nevzpamatuje a nezvedne kantorské platy v průměru o deset tisíc korun, skončí to špatně.

6 komentářů:

ToBene řekl(a)...

No on je i jiný důvod Povolání kantora se dnes víc podobá povolání krotitele divoké zvěře či pečovatele na psychiatrii Takové máme děti. Bohužel na to řada kantorů nemá nervy Mluvil jsem s učitelkou ze Střední Akademie Největším problémem nejsou známky ale docházka Prostě to mají na háku a omluvenku vždy seženou

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Místo plakání by mohla přijít na to, kam ji manipulovali podřízení a "rádcové" z neziskovek.

Z lidského hlediska ji chápu. Zjistit, že po mě zůstává rozvrácený rezort se 150 000 zaměstnanci, miliónem dětí a cca dvojnásobkem rodičů, tedy že jsem pravděpodobně zkomplikoval život, některým zničil, přibližně třetině obyvatelstva teď v tomto okamžiku a dalším v budoucnu, taky bych se necítil dobře.

Radek Sárközi řekl(a)...

Naše tisková zpráva: https://drive.google.com/file/d/0B6ir-4sFpVqOd25WWi1fY1JjN3M/view?usp=drive_web

Vít Tomis řekl(a)...

Zadny soucit. Teto Katerino, vzdy jsi byla jen hnusna loutka. Tve pusobeni znicilo skolstvi vice nez vsichni predchozi ministri dohromady.

Tomáš Barták řekl(a)...

Podíval jsem se na tomto webu na záznam z jednání ve školském výboru (http://www.pedagogicke.info/2017/05/projednavani-karierniho-radu-ve.html) a je "dojemnéů, jak ministryně mluví o tom, že se podařilo snížit přímou vyučovací povinnost výchovným poradcům. Pokud ale správně čtu vládní návrh, tak ke snížení dojde v září 2021. Nebo se pletu? A pokud se nepletu, tak výchovným poradcům ministryně lhala, protože kvůli administrativně složité inkluzi slibovala snížení od září 2017.

Možná se pletu a čtu špatně, ale nevěřím těm nahoře ani slovo.

Kariérní řád je vyjádření nedůvěry ředitelům škol, že školy řídí správně. Je jasné, že jsou i špatní ředitelé. K čemu je ale potom ČŠI, školské rada, zřizovatel, odbory...?

Školství je v rozkladu, je zmatené, nemá řád. A výsledky tohoto systému se soustavně projevují.

Tomáš Barták řekl(a)...

Omlouvám se v předchozím komentáři za překlepy, ale fakt mě celá situace už ...

Okomentovat