17.5.17

Jana Maříková: Zákon o kariérním řádu je další obrovský tunel na platy učitelů

Zákon, který nyní projednává Senát, má zavést atestace učitelů. Přitom žádný mezinárodně právní ani evropský předpis – na rozdíl od lékařů - u učitelů nic takového nepožaduje. Důvodem, proč je tento zákon tlačen Parlamentem, je dát zákonné posvěcení k nesmyslnému utracení několika miliard z evropských fondů. A protože pravidla čerpání fondů EU požadují tzv. „udržitelnost“, což znamená, že věc musí běžet ještě nejméně 5 let po skončení evropského financování, tak ve skutečnosti jde i o legalizaci krádeže peněz ze státního rozpočtu. Místo na platy učitelů potečou peníze ve velkém k neziskovkám a „vzdělávacím institucím“, které budou učitele jen otravovat administrativou.


Celý článek na Nová republika


2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

další obrovský tunel na platy učitelů

Ale to pytliky ani trošku nepřekvapuje.
Dotační fondy jsou stabilizační fenomén moderní, překotně se měnící doby. Dostat peníze do oběhu za jakoukoli cenu, to je oč tu běží. A pokud je ten tok správně nasměrován, jen dobře.
To jen makovci, kteří si nechtějí dát práci s pečlivou kamufláží za společenskolibý efekt, jsou lapeni a sdělovacími prostředky vláčení pro výstrahu. Aby si ostatní dali majzla, a tunely hloubili s větší maskovací pečlivostí.
Třeba za Krajské a Místní akční plány rozvoje vzdělávání. Jaká je relace rozptýlených finančních prostředků a hmatatelného pozvednutí vzdělanosti? To se nikdo nedoví, ty můj kvítku medový...

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Kariérní řád je zmetek a nedodělek, peníze z europrojektů tečou často podivným směrem, ale že nemohou téci do platů, je snad jasné.

Okomentovat