30.5.17

František Dobšík: Kariérní řád učitelů je rozumný kompromis

Kariérní řád učitelů je rozumný kompromis, odmítáme zpochybňování, že nebyl dostatečně prodiskutován. Zítra (31. 5. 2017) bude v Senátu projednáván zákon o pedagogických pracovních, jehož součástí je i kariérní řád. ČMOS pracovníků ve školství v těchto dnech zaznamenal některé kritické reakce, z řad aktivistů (Pedagogická komora) že nebyl dostatečně projednán a měl by být zamítnut.


Školské odbory se kariérním systémem učitelů zabývají prakticky od doby účinnosti zákona o pedagogických pracovnících od roku 2005. Současný aktuální návrh kariérního řádu, který nyní projednává Senát, byl velmi podrobně diskutován na nejrůznějších úrovních, vyjadřovali se k němu především naši členové – učitelé i vedoucí pracovníci. Výsledkem je kompromis, který se dá doprovodnými právními předpisy nastavit tak, že bude reflektovat současnou pedagogickou praxi a nebude vyžadovat po učitelích zbytečné papírování. S ministerstvem školství jsme se dohodli, že v průběhu ověřování zavádění kariérního systému se povede s pedagogickou veřejností diskuse.

Z diskusí ke kariérnímu řádu, nikdy nevyplývalo, že v podobě v jaké je nyní předkládán Senátu, by měl být zamítnut, protože je zbytečný, či by měl být vypracován zcela odlišný. V diskusích bylo řadovými učiteli zdůrazňováno zejména, aby byly naplněny finanční předpoklady k jeho zavedení, aby se zlepšovaly obecně podmínky pro práci učitele, zejména počty žáků ve třídách, další vzdělávání, ochrana učitelů před agresí jakéhokoliv druhu či úprava pracovněprávních vztahů. Návrh novely zákona č. 563/2004 Sb., akceptuje požadavky ČMOS pracovníků školství týkající se vymezení nadúvazkových hodin a určení povinnosti pedagogů, pokud jde o přítomnost na pracovišti. Návrh rovněž mění zákoník práce v částech upravujících platové poměry pedagogů, jde o krok zlepšující odměňování některých činností.

Školské odbory nesouhlasí s aktivitami, které torpédují dohodnutý rozumný kompromis, a které dokonce vyzývají k zamítnutí kariérního řádu.

František Dobšik, předseda ČMOS pracovníků školství

Zdroj: ČMOS PŠ

7 komentářů:

V. řekl(a)...

Dobsik mi opet potvrdil, ze vystoupenim z odboru jsem nepochybil.

jitulamik řekl(a)...

Nebude požadovat zbytečné papírování? Tak to mě vážně pobavilo. Četl to pan Dobšík vůbec?

Josef Soukal řekl(a)...

"S ministerstvem školství jsme se dohodli, že v průběhu ověřování zavádění kariérního systému se povede s pedagogickou veřejností diskuse."
To je odborářský úspěch na úrovni 19. století.

Josef Soukal řekl(a)...

"Z diskusí ke kariérnímu řádu, nikdy nevyplývalo, že v podobě v jaké je nyní předkládán Senátu, by měl být zamítnut, protože je zbytečný, či by měl být vypracován zcela odlišný."
1) Není nad to připravit diskusi tak, aby v ní nezaznělo to, co slyšet nechceme.
2) Kritické hlasy na učitelských webech nebyly diskusí?

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

ČMOS zaznamenal kritické hlasy až v posledních dnech? Dva roky je hluchý a slepý? A teď na poslední chvíli chvátají chrabré odbory MŠMT na pomoc? Jak typické. Jak žluté!

poste.restante řekl(a)...

Je načase založit nezávislé školské odbory.
Učitelský odborový klub?

Ygrain řekl(a)...

To je něco jako Judejská lidová fronta? Nebo Lidová fronta Judeje?

Okomentovat