25.5.17

Eva Sedlačíková: Inkluzi ve středních školách provázejí komplikace

Situaci ve středních školách komplikuje zavádění legislativních změn ohledně společného vzdělávání, tedy takzvané inkluze podle novely školského zákona a vyhlášky č. 27/2016 Sb. od 1. září 2016.


Z článku v Týdeníku školství vybíráme:

Domnívám se, že ve střední škole se žáci se speciálními vzdělávacími potřebami mohli vzdělávat i před účinností novely školského zákona a vyhlášky č. 27/2016 Sb., pokud splnili podmínky přijímacího řízení a podmínky zdravotní způsobilosti podle zákona č. 373/2011 Sb. o specifických zdravotních službách a přílohy č. 2 nařízení vlády č. 211/2010 Sb., o soustavě oborů vzdělání v základním, středním a vyšším odborném vzdělávání, ve znění pozdějších předpisů.

Rozhodně nejsme proti společnému vzdělávání, ale velmi nám ztěžuje práci někdy nesmyslná byrokracie. Domníváme se, že legislativa byla připravena pouze pro základní školy a nebyla brána v úvahu specifika středního vzdělávání.

6 komentářů:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Prominte kolegove ze SŠ, asi jste se probudili ze zimniho spanku. Kdyz jste mohli, moc jste se neozyvali. Rika se tomu pozde bycha honit nebo taky prijit s krizkem po funuse.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Jestli na SŠ "jsou komplikace", - jak nazvat situaci na základkách?

Radomír Palát řekl(a)...

Na ZŠ? Papírová válka...

Tomáš Barták řekl(a)...

Pravda je, že je propastný rozdíl mezi gymnáziem a učilištěm. Je jasné, že na učilištích se mohou kantoři po...čtverečkovat, možná i zbláznit. Co mají dělat, když poměrně velké procento má nějaký stupeň podpůrných opatření?

A návrh MŠMT na snížení úvazku výchovných poradců (popř. lidí, kteří se tím mají zabývat) počítá se snížením kdoví kdy.

CatCatherine25 řekl(a)...

Při zavádění inkluze se střední školy možná domnívaly, že se jich to netýká. Jenže ono se jich to týká, bude týkat a komplikací bude přibývat.
Budou k nim přicházet žáci, kteří toho nebudou mnoho umět, protože nebyli vyučováni způsobem, který by respektoval jejich schopnosti, možnosti a potřeby; žáci, kteří nebudou mít osvojené téměř žádné praktické dovednosti, protože s těmi se v "inkluzi" jaksi nepočítalo a vzdělávací program, který obsahoval jejich osvojování a rozvíjení byl zrušen; budou k nim přicházet žáci nesamostatní,kteří byli zvyklí mít celý den za zády nějakého asistenta;
a budou k nim přicházet žáci s nízkou motivací k učení, protože "v inkluzi" se nikdy samostatně učit nemuseli.
Administrativní komplikace, které jim přidělají mnoho práce budou jenom průvodním jevem tohoto procesu.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Na střední školu by snad takový žák neměl (teoreticky) udělat přijímačky - pokud se bavíme střední škola = škola s maturitou.

Okomentovat