5.5.17

9. 5.: Přednáška „Od Edisona k výukovým počítačovým hrám – nahradí ICT technologie na školách tužku a papír?“

Edison před sto lety prohlásil, že film je coby výukové médium padesátkrát efektivnější než kniha a že knihy brzy zmizí ze škol. Měl pravdu? Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR v posledních letech investovalo stovky miliónů korun do vybavení škol tablety a dalšími ICT technologiemi. Udělalo dobře? Přednáška pojedná o technologických inovacích ve vzdělávání – od filmu a rádia, přes televize a zpětné projektory, po tablety a výukové počítačové hry – a o tom, jak to s nimi dopadlo anebo dopadá. Zaměří se přitom na dvě otázky. Zaprvé, za jakých okolností lze, alespoň v hypotetické rovině, očekávat, že by nová technologie mohla z výukového hlediska přinést vůbec nějaká pozitiva? Zadruhé, za jakých okolností lze očekávat, že se technologická inovace na školách masově prosadí?

Seminář zvaných přednášek na téma související s matematikou, filosofií a informatikou. Snahou je podat pohledy z jiných břehů, položit si zajímavé otázky, získat nadhled či se jen dozvědět něco přínosného.

Přednáška Cyrila Broma se koná v úterý 9. května 2017 od 17:20 v posluchárně S8 (1. patro) na Malostranském náměstí 25, budova MFF UK.

Cyril Brom

Vystudoval MFF UK, kde s dalšími kolegy založil podobor vývoje počítačových her. V současné době se věnuje zejména výzkumu v oblasti multimediálního vzdělávání: včetně výuky pomocí počítačových her, simulací a animací. Pracoval na několika významných výukových aplikacích, například Evropě 2045 nebo Československu 38-89. Nyní spolupracuje na tvorbě a výzkumu výukových multimédií zejména se Studii nových médií FF UK a také s dětským kanálem České televize (ČT:D).

Další informace

2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

knihy brzy zmizí ze škol

Film měl původně zlikvidovat divadlo. Televize měla zlikvidovat film. Internet měl zlikvidovat televizi, noviny i knihy. Zatím se mršky drží zuby nechty.
Elektronická komunikace a archivace měla původně tištěnou podobu dokumentů vytlačit úplně.
Pokud se pytlici nepletou, pak v moderním světě nefrčí tak akorát ty koňské a volské povozy. Je to škoda. Nedostatkem volů společnost tedy rozhodně netrpí.

Eva Adamová řekl(a)...

Vývoj technologií je jedna věc, a ta nám pěkně frčí kupředu.
Vývoj žrádla pro tyto technologie, čímž myslím dobře obsahově a didakticky zpracované výukové materiály, které by dokázaly plně využít úžasných možností technologií, nám bohužel zatím těžce pokulhává. No a bez tohoto žrádla jsou nám ony technologie na prd.

Okomentovat