28.4.17

Zdeněk Sotolář: Vlastencem snadno a rychle – plánuje Stropnický

Alespoň tak si to představují věrozvěsti nového (vlastně staronového) školního předmětu s názvem branná výchova. Ano, to byly ty igelitové pytlíky a gumičky. Vyhozen dveřmi – vrací se oknem. Tentokrát pod praporem vlastenectví.


„Ministerstvo obrany usiluje o návrat branné výchovy jako samostatného předmětu do výuky a připravuje na to speciální zákon.“ Sama skutečnost, že právě ministerstvo obrany připravuje zákon na zavedení školního předmětu, je velice zvláštní: jako bychom se posunuli někam za Bospor a Dardanely. „Již jsme zapomněli na to, že důležitou složkou obranyschopnosti republiky jsou i její občané. A my chceme vytvořit podmínky pro zvyšování jejich fyzické zdatnosti, dovedností, ale i mravních vlastností a etických zásad...“ hlásá ministr Stropnický.

Jenže vlastenectví se přece nedá dosáhnout zavedením jednoho nového školního předmětu! Budeme pak rozlišovat vlastence výborné, dobré, nebo dokonce nedostatečné? Dovedete si představit reparát z vlastenectví? Takovou pošetilou vizi může mít pouze jurodivý politik. To je stejně pomýlené, jako bylo zavádění etické výchovy. (Slušným člověkem snadno a rychle.). Za takovými předměty však trčí jen lobbistická snaha zájmových skupin. Je to zvláštní posedlost. Namísto vidění světa v souvislostech je žákům roztrháme na dílčí předměty.

Naštěstí „ministerstvo školství se k branné výchově jako samostatnému povinnému předmětu staví rezervovaně.“ Je ovšem otázkou, jak dlouho tento rezervovaný přístup v koaličním tlaku vydrží. Navíc hrozí, že po volbách by se mohlo ministerstva školství zmocnit ANO. Se svou předvolební troškou přichází ústy Jany Černochové také ODS: „Takové téma i výchova k vlastenectví na základní a střední školy patří.“ Jistě: určité branné dovednosti je potřeba u žáků pěstovat. Ale k tomu není potřeba nový předmět. A už vůbec ne profilovaný vlastenecky.

Převzato z autorova blogu na iDNES.cz

4 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

ministerstvo obrany připravuje zákon na zavedení školního předmětu

Pytliky to vyloženě nadchlo!
Jen se pozastavují nad skutečností, že se nejedná o zákon ústavní. Když mohou kvéry, proč ne žáci? Každý by měl mít právo vyvěrající z ústavy na brannou připravenost.
A nakonec, proč by se ministr kultury nemohl angažovat v hudební a výtvarné výchově, ministr zemědělstvví biologii a chemii, i když o tu chemií by se přetahovali s ministrem průmyslu i s tou jeho fyzikou, matematika samozřejmě pod finance. A tak nějak podobně. Samozřejmě oblast chování by spadala přímo pod předsedu vlády.
Jen ta informatika... ministerstvo jí zrušili už před lety.

Vít Tomis řekl(a)...

Jedině defenestrace. Nic jinėho nemá smysl...

Unknown řekl(a)...

Politici začali masově proklamovat vlastenectví, ale jak to vysvětlit těm mladým příchozím migrantům z muslimského světa? Za co máme bojovat? Za nadnárodní korporace? Za nejvyšší evropské hodnoty v podání další vlny migrace? Je zde vytvářena opět představa nepřítele a to úplně stejným způsobem jako před první světovou válkou. Kdo byl větší vlastenec? Němec nebo Francouz? Je vidět, že sklady zbraní jsou už napěchovány až po strop a je potřeba je uvolnit pro novou výrobu. Bohužel, tak začínají válečné konflikty. A někdo nás tady bude oblbovat "prázdným vlastenectvím" a přitom bude hlásat myšlenku "evropského občana". Je to v přímém rozporu.

Unknown řekl(a)...

Typické školství. Ne že odborníci řeší celkovou koncepci, aby k něčemu byla, ale každý diletant, když má funkci a moc, si prosadí svůj zlepšovák.

Okomentovat