3.4.17

Zdeněk Sotolář: Školství je priorita až na posledním místě

Navzdory velkohubým slibům je školství platovou Popelkou. I když se ministryně Valachová chlubí nárůstem učitelských platů a školští odboráři jí upachtěně přizvukují, ale 20 let tomuto propadu přihlíželi.


Čeští učitelé jsou nejmizerněji placenými učiteli široko daleko po státech Evropské unie. Zato když se objeví nějaká mezinárodní srovnání výsledků různých testů (jako PISA), od českých učitelů se samozřejmě očekávají srovnatelné výsledky s nejvyspělejšími zeměmi. Čeští učitelé jsou navíc platovou Popelkou i mezi vysokoškolsky vzdělanými lidmi v rámci ČR.

Policisté i hasiči dostanou navíc 10 %, hlásají titulky v novinách. Nic se tam nepíše o tom, že by na takové přidání měly být navěšeny další podmínky. Přidání učitelů je naopak vždy doprovázeno řečmi o kvalitě (kterou nikdo neumí změřit), o diferenciaci (více do nadtarifů) a v o tzv. kariérním řádu, který Valachová protlačila parlamentem ještě jako nedodělek.

Kariérní řád míří do dalšího čtení, ale nejsou dodělány všechny náležitosti, především standard učitele. Kariérní řád zhorší postavení především začínajících učitelů, kteří budou po dva roky viset někde mezi absolventem a učitelem, budou jen učitelem-čekatelem, bez řádné pracovní smlouvy. Kupodivu opět bez jednoznačných protestů našich čackých odborářů.

Převzato z autorova blogu na iDNES.cz

3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Kariérní řád míří do dalšího čtení

Pytlici už leta prahnou po statusu toho memtora. A čert vzal nějaké příplatky za třetí lejvl. Prestiž, to je, oč tu běží. Jako merietereziánští vzívači jsou skalními zastátnci biflování a následného memorování. Portfolio litanií budují už od osmdesátých let.
Jen si nejsou jisti, jestli to do toho svého důchodu vůbec stihnou.

CatCatherine25 řekl(a)...

Asi nestinnou, protože vyučovací prostředky, s nimiž ve svém oboru pracují, se zřejmě budou ustavičně vyvíjet.

Nicka Pytlik řekl(a)...

vyučovací prostředky, s nimiž ve svém oboru pracují, se zřejmě budou ustavičně vyvíjet.

Což o to, možné to je.
Posledních patnáct let učím popřípadě zkompetentňuji na neustále se svými technickými parametry lepšícími osobními počítači prakticky stále stejný obsah jednotlivých témat vzdělávací oblasti informační a komunikační technologie v plném souladu s původními osnovami a současným školním vzdělávacím programem. Za ta leta jsem nezaregistroval jedinou výtku k obsahu a rozsahu jednodnotlivý výstupů mých tematických plánů. Snad až na poslední dobou se množící nářky na přetěžování nebohého žactva. A tak nemálo samostatných prací realizujeme přímo v hodině. Čímž se ale zmenšuje prostor na hlubší studium problematiky. Dalo by se tedy říci, že toho naučím spíš méně než v minulých letech.
Tam zřejmě ale problém nebude...

Okomentovat