21.4.17

SvobodaUčení.cz: Romana Howe - kritizovat školu zakázáno

Romana Howe, učitelka, která se odvážila se svými žáky diskutovat o smyslu a podobě školy, vzdělávání a učení. Založila s nimi školní časopis, ve kterém podporovala kritický přístup. Časopis byl vedením školy pozastaven a články i diskuse s dětmi označeny za (pro školu) škodlivé. Učitelka dostala napomenutí a musela donekonečna vysvětlovat, proč žáky k útokům na školu manipulovala.
Více se dočtete například v týdeníku RESPEKT.

12 komentářů:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

A pohled druhé strany?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Kriticky se lze vyjadřovat jen k učiteli s nízkou mírou prospěšnosti pro ředitele školy.
Je-li to organizovaná odveta hraničící s pomluvou za učitelovu důslednost, není až tak důležité.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Je možné, že se vedení nenaladilo na Renátčinu vlnu.

Slyšet druhou stranu by nebylo špatné, to má pan Sotolář pravdu.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

A jinak se divím, že to ještě není na "Komárkových listech".

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici už zase nechtějí být uštěpační nad přiměřenou mez, ale jestli Renata Howe nepřinadělila dětem autinomii v míře větší než malé.
Se školními časopisy je to taková prekérka. Buď se pro zdar věci poměrně výrazně musejí angažovat řádně zainteresovaní učitelé, a nebo to nemusí dopadnout moc dobře. To když se dítka utrhnou ze řetězu. Pak ani zařazení pytliků až na úplný konec ankety oblíbenosti nepomáhá.

Nicka Pytlik řekl(a)...

A jinak se divím, že to ještě není na "Komárkových listech"

Dejte, pane Anonymní, čas odborníkům na vzdělání, konzultantům a auditorům k řádnému přibroušení brků. V eduinu už melou přinejmenším čtvrtý pytlik dobré finské kávy.

Radomír Palát řekl(a)...

Na ČŠ už debata na toto téma proběhla, psala tam i myslím zástupkyně školy, nabízela e-mailem informace "jiné"...

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

To si pamatuju, ale to video jsem nezaregistroval.

m vanek řekl(a)...

Nadřízený má vždycky pravdu. To by měla paní učitelka pochopit. V tom se nic nezměnilo. Bez ohledu na režim. Jediná výjimka je, když to nadřízený přežene a poruší zákony. Pak se může stát, že soud rozhodne jinak. Ale to je jen vyhraná bitva.
Ve školství zvlášť.

CatCatherine25 řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Jirka řekl(a)...

Blahopřeji paní Howe k rozhodnutí. Myslím, že velké nadnárodní americké firmy mají velké rezervy v práci vedoucích pracovníků. Když to nechápou čeští učitelé, tak její noví nadřízení ji určitě podpoří v boji o zaměstnaneckou i zákaznickou duši. Především jí přeji, aby byla v kolektivu oblíbena a už se do škol nevracela, protože jak sama říká, byla to náhoda, která jí přivedla za katedru a pak otevřela oči, aby začala bojovat o spásu českého školství. Já jsem kupříkladu učitelem být chtěl a řešení současných problémů v unschoolingu rozhodně nevidím.

Kdyby mi někdo dokázal vysvětlit, v čem je homo sapiens recens tak výjimečným druhem, začal bych o jejích radách přemýšlet.
Proč rodiče malé alky nutí své ratolesti ke smrtelně nebezpečnému prvnímu skoku z útesu, kde jej vypiplali, do moře, když by jej mohli uchránit před možnou smrtí pádem na skaliska? Alče by pak v pohodě bez zbytečného stresu umřelo hlady a stejně nakrmilo čekající predátory.
Proč musí táta labuťák seřezat jednoho ze svých synků, kterému se nechce na podzim od rodičů, když by přece mohl zůstat doma a ohrozit je i sebe.
Jsme opravdu tak výjimeční, abychom mohli čekat, až všechna naše mláďata budou chtít? I v přírodě se jedni vrhají do života po hlavě, jiní dlouho váhají a dalším musí rodiče pomoci tím, co by přecitlivělé duše považovaly za důvod povolání OSPODu.

Nicka Pytlik řekl(a)...

v čem je homo sapiens recens tak výjimečným druhem

Pytlici to říkají pořád. Člověk se ve nabubřelosti rozhodl neřídit se ve snaze o zachování druhu odvěkými přírodními zákonitostmi. Zatímco v přírodě je mládě, které zanedbá svoje základní povinosti pro přežití, záhy snědeno, moderní společnost je přesvědčena, že už na to konečně kápla, a dítě že se stane doživotně šťastným, bude-li co možná nejdříve a hojně vybaveno všemi právě aktuálními výdobytky moderních technologií. A samozřejmě nezpochybnitelným nárokem na dělání si čehokoli, co si právě zamane. Pokud takové chování přivodí dítěti problém, je shledán zodpovědným a tím i vinným ten, kdo je nejblíž na ráně s nejnižším funkčním zařazením.
Ano, uhádli jste, je to učitel. Pokud není poblíž fyzicky, pak se prošetří, jestli bylo nezvedené robátko prokazatelně poučeno, to jest, že s ním byly probrány všechny případné varianty všech pravděpodobných problémů, a že vše bylo zapsáno do třídní knihy.
Pytlici se slzou v oku vzpomínají, jak je jedna matka, učitelka, peskovala, že jjí dítě na školní akci zmoklo, a následně ochořelo. Pytlici před rozchodem, tenkrát se to ještě mohlo, opomněli středoškolské dítko náležitě poučit v tom smyslu, že když prší, že se má člověk schovat do nejbližšího obchodu. Což je na Václaváku otázka asi tak čtyř vteřin.

Okomentovat