20.4.17

Vladimír Karpenko: Slohová práce

V minulých dnech jsem občas pročítal komentáře týkající se maturitní písemné práce z češtiny. Není to poprvé, kdy se ozývá kritika, a jistě zdaleka ne naposled – školství je oblast, která je, řečeno s určitou nadsázkou, v permanentní krizi. A maturita je jen vrcholkem ledovce, na který naráží náš školský Titanic.


Celý komentář na Neviditelném psu

3 komentáře:

Eva Adamová řekl(a)...

Pěkná úvaha a má 823 slov. Myslím si, že zhruba v takovémto rozsahu se kdysi slohové maturitní práce psávaly. A češtináři v různých diskuzích zmiňují, že i dnes se už na zákládkách!!! píší kontrolní slohy o větším rozsahu než je dnes požadovaných 250 slov u slohu maturitního.

Nicka Pytlik řekl(a)...

ale kdo ví, zda styl, který se nám zrovna nelíbí, neskrývá budoucího slavného literáta

To je doopravdy problém. I profesor Hejný v jedné televizní debatě z nedávné doby poukazoval v souvislosti s nepřijatelností povinné maturitní zkoušky z matematiky na historický fakt, že Václava Neckáře, superherce z oskarového filmu, nepřijali svého času na DAMU.
K nevyvratitelné logice takového argumentu se pytlici při nějaké vhodné příležitosti určitě vrátí. Tenkrát byli nekonektivní, a měli přece jen jiné, podstatnější starosti.
V každém případě by ale v tomto případě pytlici navrhovali, aby každý, kdo přinese potvrzení, třeba od uličního výboru, že hodlá být v budoucnu slavným literátem, byl od této slohové potupy osvobozen.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Takže maturtita bude spočívat v tom, že student "něco" napíše? Hle, další expert!

Okomentovat