11.4.17

Vladimír Barák, Kateřina Pokorná: Velký návrat školních dílen

Děti většinou nemají zájem o řemeslné a technické obory,jejichž absolventů je čím dál větší nedostatek. Do škol se proto mají vrátit dílny. Kromě dřeva či kovu se v nich ale žáci budou zabývat například i robotikou.

Z článku v 16. čísle časopisu TÝDEN vybíráme:

Kdepak hoblík, raději čip

Co se ale děti budou v nových polytechnických centrech učit? Tradiční pilník, dláto, hoblík a další základní nářadí, které měli k dispozici žáci „základek“ před třiceti a více lety, dnešní mládež sotva nadchnou, tvrdí experti. 

„Praktická činnost se musí propojit s novými technologiemi, třeba s 3D tiskárnami nebo drony. Za pět let budou ony předměty stejně naprosto běžné, takže není na co čekat,“ má jasnou představu o tom, jak by měl do budoucna předmět dílny vypadat, Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků a řemeslníků ČR. Jedině to dává jistou šanci, že děti budou na technické či učňovské obory nastupovat s chutí. S tím souhlasí i pražská radní Ropková. „Po základech manipulace s materiály se žáci seznámí i se základy robotiky a s ní související nejnovější výpočetní technikou,“ říká radní. 

K představě ministerstva a Asociace malých a středních podniků a řemeslníků ČR se ale staví skepticky někteří učitelé. „Četnost praktických hodin je podle mě vlastně dostačující, podstatná je změna pohledu společnosti na řemeslo. Nyní nemá vysoký kredit, bohužel,“ říká učitel Základní školy Karla Čapka v pražské Kodaňské ulici. Smysl praktické výuky tkví podle něho hlavně v tom, že se žáci dozvědí, kdy a jak které nářadí použít, manuální práci si vyzkoušejí… Jak s tou devízou naloží, je na nich. 

S jeho názorem souhlasí i Jana Ziková, manažerka projektu praktických dílen na Základní škole Kravsko na Znojemsku. Ta stála před lety za zrodem tamní kreativní dílny využívané žáky zatím dobrovolně v rámci zájmové činnosti. „Děti jsou různě zaměřené, ale pokud je budete do něčeho nutit, dostaví se nechuť a s ní i nulové výsledky. Ten předmět bych viděla jako povinně volitelný – s tím, že by měla existovat větší možnost výběru,“ připouští manažerka. 

V dílnách školy v Kravsku se momentálně plete z pedigu, běžně se vrtá, používají se k práci kleště, svorky, šídlo… „Děti jsou schopny správně zvolit, jaké nářadí na kterou činnost použít, což je hlavním cílem mého snažení. Že jdeme moudrou cestou, dokazuje i fakt, že je o naše výrobky ohromný zájem, třeba na předvánočním jarmarku. Těší mě i nadšená konstatování rodičů, že jejich potomci umějí něco, co oni sami třeba ne,“ dodává Jana Ziková. 

Um a nadšení „svých“ šesťáků si nemůže vynachválit ani Leoš Ševčík, vyučující pracovních činností ve frymburské základní škole. Tady mají děti práci s technickými materiály povinnou. „Nejčastěji pracujeme se dřevem, děti trénují hlavně řezání, hoblování nebo přitloukání. Vyrábíme krmítka a budky pro ptáky, různé krabičky, držáky. A překvapivě máme zručnější a pečlivější děvčata než kluky,“ říká učitel.

18 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

základní nářadí, které měli k dispozici žáci „základek“ před třiceti a více lety, dnešní mládež sotva nadchnou, tvrdí experti.

Experti mají ve všem hned jasno. Od toho jsou také experti. Takže nové technologie, panečku!
Krmítko si děti vytisknou na 3D tiskárně, čidlo je upozorní na přílet sýkory, aby včas vzlétl dron, a děti mohly na displeji sledovat, jak se ptáček láduje. No paráda.
Nevěřím, že jakkoli moderní technoligie, natož pak marietereziánská pilka, rašple nebo kladivo, zaplní učební obory na úroveň požadovanou zaměstnavateli, kteří marně pátrají po alespoň trošku schopných zaměstnancích. Úplně by stačilo, kdyby z dětí nevyrostla úplná nemehla. Bohužel, mnohé procesy jsou vratné jen s vynaložením velké energie a chce to čas.
Jasnozřiví vzdělavatelé pro konkurenceschonost v jednadvacátem století dílny zrušili, a teď kroutíme hlavou. Zapomnělo se, že do hlavy vede cesta přes ruce. Manuální činnost rozvíjí tu mozkovou. Ku-po-di-vu.
Všechno to začalo, když kluci přestali lepit modely z ábíčka, a děvčata šít oblečky na panenky. Kutilové vymírají a populace otupuje. Nakupte do škol Arduino. Interaktivní tabule a tablety se v tomto smyslu k rozvoji rukodělnosti moc nehodí. A což třeba nechat dítka uplést pomlázku a stvořit kraslici. Bez ohledu na pohlaví, abychom byli džendrově vyvážení.
Jo jo. To jsou ty vzdělávací experimenty a kurikulární revoluce.

tyrjir řekl(a)...

Školní dřevo a kovodílny fungovaly v 80. a 90. létech (ve druhé polovině) minulého století v rámci předmětu pracovní vyučování včetně výuky základů elektroniky a pěstitelských prací. To, co se ve věci "návratu školních dílen" děje dnes, je fráze, neboť to není ani slabý odvar za studena z toho, co kdysi fungovalo a co systém RVP/ŠVP, myslím, především "za pomoci" tzv. čerpání EU dotací ve spojení s nízkými platy učitelů a feminizací školství naprosto svévolně zničil. J.Týř

Jana Karvaiová řekl(a)...

Jestli nekdo dostane rozum, tak se nakonec obloukem vratime na zacatek. Skoda, ze mezi tim se mnoho znicilo a bude se stavet na zelene louce.
A tak navim, zda ten clanek neni i trochu mimo misu, kdyz si nekdo mysli, ze naradi jako kleste, pila, pilnik a pod. lze nahradit. Ono zatloukat hrebik tabletem zrovna moc nejde.

Datel řekl(a)...

Přes všechny možné i nemožné překážky jsem si nikdy nenechal zrušit dílny.Učím je celou dobu své praxe (29 let).Navzdory všem reformám.Zrovna včera jsme dokončili bednu na nářadí.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

To je hezké, ale Vy jste ředitel? :-)

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jestli nekdo dostane rozum, tak se nakonec obloukem vratime na zacatek.

Taková úvaha, a nakonec i přání se nabízí. Je tady ovšem ještě i jistá ošemetnost.
Aby bylo na co čerpat fondíky, musí čerpači neustále chrlit nové a nové nápady na změny, které právě teď v době, která sama překypuje změnami, zaručeně povedou ke kýženému úspěchu. Jen je to nezbytné ošetřit náležitým počtem školení, seminářů, kurzů a obecně prospěšných aktivit vůbec.
Takový přístup vyžaduje ale nemalou dávku fantazie. Najdou se chrliči, kteří nějakou dobu svými nápady pěkně po cimrmanovsku zavalí sami sebe. Ale je to přece jen poněkud vyčerpávající. Lepší taktika k dosažení stratigického cíle je střídat pravidelně dva pokud možno protichůdné stavy s tím, že se nezbytnost opatření zdůvodní potřebami žáka. Pardon, zapomněl jsem, že oprávněně vzdělávacími potřebami.
V tomto duchu se zmíněné dílny z velkou slávou porušili jako historicky překonané, aby se po čase s nemenší slávou v nějaké modernější formě znovu obnovovaly. Vždy samozřejmě jako projev pokroku ve vzdělávání. Zrušily se dílny se srpy a kladivy, a teď se obnoví se třiDé tiskárnami a drony.
A tak je to i s praktickými školami. Ještě se dočkáme, jak jejich nedávní rušitelé budou iniciovat žákovské skupiny se speciální péčí v rámci třídy, pak budovy, pak spádové oblasti, až 'konečně' nějakého reformátora napadne ustavit samostatnou speciálně vzdělávací instituci, kterou nazve třeba 'potřebná škola'. Jedním ze zdůvodnění bude jistě nemalá úspora peněz. Až NKÚ po čase poukáže na skutečnost, že se do toho po celé republice nasypalo už pěkných pár miliard. Někdo udělá odborný audit, a všichni se u kulatých stolů shodnou, že homogenní vzdělávací kolektivy jsou tou jedinou správnou cestou ke zkonkurenceschopnění pro některé z budoucích století.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Přes všechny možné i nemožné překážky jsem si nikdy nenechal zrušit dílny.

To si ale, pane Datle, zasloužíte medaili za zásluhy o zkopententňování. Bez ironie.
Pytlici se spolu s Anonymními ptají, na jaké že pozici jste čelil tomu reformnímu kvasu?

Datel řekl(a)...

Pytlíci a Anonymní asi neuvěří, ale z pozice tvrdohlavého řadového učitele. V zádech jsem, ale měl vcelku osvícené ředitele.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Uvěří, ale bez toho/těch "osvíceného ředitele" to nedá nikdo. Měl jste a máte štěstí, buďte rád. :-)

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlíci a Anonymní asi neuvěří

I v oblasti vzdělávání se tu a tam dějí zázraky. Myslíme tím i ty 'vcelku osvícené ředitele'.
Pytlikům se podařilo například i přes všechno to reformní třeštění zachovat veskrze herbartovský charakter výuky. Jen to poněkud přehnali s maskováním, tak že se jim dostává výtek typu: 'To jsou ty tvoje moderní metody!'
Neb se až do nejvyšších pater osvícenosti doneslo, že žáci se mohou v hodině napít bez dovolování se, a také, světe zboř se, odejít na toaletu bez ohledu na časovou prodlevu po a před zvoněním.

poste.restante řekl(a)...

Už se těším na článek Velký návrat "zvláštních škol".

Dávám bolševikovi tak dvacet, třicet let.

Nicka Pytlik řekl(a)...

A což teprvá takový Velký návrat znalostí, a nedejbože i elementární kázně!
To se školství zatřese desátým stupněm Richterovy škály. Dopady planetární rozsahu.
Feřtek odejde pracovat do studia Kamárád a Kartous emigruje do Deltory.

Eva Adamová řekl(a)...

V návrat dílen bych vůbec, být ministerstvem, nedoufala. Nebude je mít kdo učit.
Stejně tak bych se, být ministryní, pořád neoháněla dělením hodin matematiky na SŠ, protože to bude blokováno nedostatkem učitelů matematiky. Ono to v praxi nikdy nejde tak hladce, jak si ti nahoře myslí. Podobně je přece nyní blokována i inkluze naprostým nedostatkem speciálních pedagogů, školních psychologů a použitelných asistentů.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Inkluze běží zdařile, katastrofické scénáře se nenaplnily, přec! Ministerstvo je jen lehce překvapeno, kolik je třeba specialistů a posluhovačů.
Hlavně ale, že do se Bruselu mohou podávat tolik očekávaná hlášení, že jsme rezignovali na letitou kvalitu odpovídající péče o děti, které to potřebují, a zařadili se v jednom šiku do té evropské mizérie nemalého analfabetismu.
To by tak hrálo, aby se nějací česi povyšovali nad světovou elitu vzdělanosti.

CatCatherine25 řekl(a)...

Jak pravila paní ministryně, naše základní školy budou "vymazlené".

Fanda Moudry řekl(a)...

Paní Kateřina = "matka inkluze po českém způsobu".

Zavedení školních dílen - jen na papíře. Domyslel někdo cenu materiálu a pomůcek? Chybí učitelé s patřičnou aprobací. Zase pokus o "reformu", zase výstřel do tmy. Paní Kateřina zrychlila tzv. reformy, protože celá ČSSD cítí v zádech docela slušný průšvih v říjnových volbách. A zase se jen objevují sliby, sliby, sliby. Říká se, sliby = chyby. 130% výška platů kantorů, nepodařená inkluze po českém způsobu, nedomyšlený kariérní řád, "nové financování škol", snížení počtu žáků ve třídách na 24. Dělení M,Čj,CJ na středních školách,....Otázka zní: Co tyto pseudoreformy přinesou žákům a učitelům? Jen problémy, které se budou napravovat desítky let.

Ygrain řekl(a)...

Připodotkla bych jen, že zacházet s nářadím rozhodně neumím díky školním dílnám, ale díky tomu, že máme zahradu a chatu, a poněvadž můj bratr k podobným věcem nemá sklony, dělám je já. Ona totiž schopnost vzít do ruky kladivo nebo pilku naštěstí není pohlavně vázaná, jak někteří s údivem zjišťují.

Nicka Pytlik řekl(a)...

poněvadž můj bratr k podobným věcem nemá sklony, dělám je já

Nouze má nezanedbatelný kultivační potenciál. Viz virtuos Dalibor.
Jinými slovy, blahobyt způsobuje degeneraci. Totáčoví šikulové jsou ohrožený druh.

Okomentovat