12.4.17

Vít Tomis: Cermat „nezklamal“ – opět problémy s digitalizací

Tak jako téměř každý rok začaly maturity s problémy. Školní maturitní komisaři musí přijít na přidělenou školu hodinu před začátkem zkoušek a přihlásit se na DDT. Po přihlášení byly k dispozici pouze tzv. dávky pro přijímací zkoušky, které se konají den po maturitních písemných pracích z českého jazyka.


Následuje samozřejmě telefonát do Cermatu. Když máte štěstí a dovoláte se, zjistíte, že o chybě „se ví“ a že se pracuje na nápravě. Po cca třech hodinách vyberete od maturantů desítky záznamových archů a jdete – přesněji chcete - skenovat. Na DDT už opravdu nejsou dávky pro přijímačky, ale tutorial z roku 2015 pro školní maturitní komisaře s dávkami z března 2013.

Teď už se do Cermatu nedovoláte, takže hodinu sedíte u počítače a díváte se na obrazovku s nápisem, že aktualizace byla provedena před půl hodinou. Silnější povahy to zabalí a jdou domů, ale většina učitelů je (chorobně) zodpovědná, takže čeká, co pět minut telefonuje (zbytečně) do Cermatu a vždy se jen ze sluchátka doví, že rozhovor bude nahráván, načež se spojení přeruší.

Pak se mezi kolegy v rámci škol celé republiky telefonicky rozšíří návod, jak chybu odstranit. Je to otázka deseti sekund. Jak se kolega, který mi postup zavolal, řešení dověděl, netuším, ale na stránkách Cermatu a v Certisu ani slovo. Stejně tak Cermat nerozeslal ani e-maily s tímto jednoduchým návodem.

Zatelefonoval jsem řešení asi pěti kolegům na školách a po cca další hodině bylo skenování hotovo.

Mail z Cermatu s omluvou přišel ve 20:39... Opravdu mě „potěšilo“, že dodavatel na odstranění závady intenzivně pracuje.

Stálo by za to finančně vyčíslit, kolik stálo zbytečné čekání a zbytečná práce všech školních maturitních komisařů a kolik stály telefonáty do Cermatu. Práce pedagogů na školách „nestála nic“, ti za sezení u DDT pracoviště žádnou odměnu nemají.

Cermat prostě dokáže pedagogům zařídit cestování v čase: přijdou maturity – a jsme na tom jako loni...

PS. A to nás čekají ještě čtyři termíny přijímaček a 2 až 4 dny maturit...

Vít Tomis, Havířov, 11. 4. 2017

10 komentářů:

krtek řekl(a)...

A je to chyba Cermatu nebo dodavatelské firmy? Je to chyba způsobená snižováním nákladů? Cermat zřejmě zklamal v komunikaci, ale vyčítat mu i to, že dodavatelská firma neplní svou část, ...
Ale uznávám, že digitalizátorům je do toho, proč to nešlo, houby, a že to jít má.

mirek vaněk řekl(a)...

Přesně. Ptal bych se, kdo vybíral dodavatelskou firmu. CERMAT? Jaké jsou penalizace za nesplnění úkolu? Co je to za firmu. Komu patří? Určitě práce na maturitách není pro tyto firmy prodělečná.

Nicka Pytlik řekl(a)...

V dnešní době těch nejmodernějších informačních a komunikačních technologií je takové selhání naprosto, ale naprosto nemyslitelné!!! Odpovědní menežéří všech zainteresovaných institucí by se měli pakovat. A to neprodledlenně! A bez jekékoli diskuse.

krtek řekl(a)...

Spekulace: co když byl Cermatu "vnucen" nejlevnější dodavatel? Měli by zmlknout ti, kteří zdůrazňují, kolik ty maturity stojí?
Mimochodem zrovna včera jsem četl o systému vydávání pracovních povolení na Ukrajině, které elektronicky prakticky nefunguje.
A těch elektronicky nespolehlivých technologií je víc. Až mne to nutí se ptát po smysluplnosti Vzdělávání 4.0.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Vzpomeňte na registr motorových vozidel :-)

Ygrain řekl(a)...

Je to jednoznačně chyba Cermatu, protože měl produkt včas vyzkoušet, a ne řešit problém až pět hodin po dvanácté.

Jan Hučín řekl(a)...

Z dostupných informací těžko dělat závěr. Víme jen to, že CERMAT si objednal u externí firmy nějaký produkt. Ale nevíme:

* zda byl produkt CERMATem akceptován, nebo ne
* pokud byl akceptován, zda se při akceptaci objevily nějaké bugy a jak závažné
* pokud se objevily bugy, zda bylo dohodnuto s dodavatelem opravné vydání, nebo se oprava odsunula do příštího vydání
* pokud dodavatel dodal opravné vydání, zda prošlo akceptačním testováním, zda je k němu dokumentace
* atd. atd.

Mohlo to být tak, že CERMAT akceptoval produkt s kritickou chybou. Ale i tak, že dodavatel na poslední chvíli vydal patch, aniž na tom byl s CERMATem domluvený a aniž měl CERMAT možnost ji otestovat.

Ygrain řekl(a)...

Jednu informaci vám k tomu přidám: aby produkt fungoval, bylo potřeba slohovky skenovat vzhůru nohama. Dá se z toho něco vyvodit?

V. řekl(a)...

Ale i tak, že dodavatel na poslední chvíli vydal patch, aniž na tom byl s CERMATem domluvený a aniž měl CERMAT možnost ji otestovat.

No a?
V omluvném e-mailu z Cermatu mělo být uvedeno hlavně to, jak zbytečné hodiny pedagogům nahradí a zda náhrada půjde z (NENAVÝŠENÉHO) rozpočtu Cermatu, tedy z peněz daňových poplatníků, nebo od dodavatele.

Navíc v Cermatu řešení znali, ale nebyli schopni "na školy" ani poslat mail s postupem odstranění chyby.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Teď jde o to, jestli se příslušní chlapci a děvčata už spakovali/a.
V úterý by už po nich nemělo být ani vidu, ani slechu, natož pak pachu.

Okomentovat