18.4.17

Václav Dolejší: Vícerychlostní základní školy mají zabránit úprku dětí na osmiletá gymnázia

Zhruba pětina žáků pátých tříd základních škol právě v těchto dnech bojuje o místo na některém z víceletých gymnázií. Děti čekají přijímací zkoušky, které jsou poprvé jednotné a organizované státem. S nelibostí to sleduje ministryně školství Kateřina Valachová z ČSSD coby velká odpůrkyně selekce jedenáctiletých dětí. Vadí jí, že na osmiletá gymnázia odejdou nejtalentovanější děti. Následkem toho pak klesá úroveň druhého stupně základních škol.Doprovodný článek na webu Seznam.cz Zprávy


4 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

A pročpak nám asi tak dětičky na ta víceletá gymnázia prchají? Když je tam čeká jen ta dřina a odříkání? Pot a slzy...

Vadí jí, že na osmiletá gymnázia odejdou nejtalentovanější děti.

A které děti by tam měly asi tak odcházet? Pro děti jakých kvalit byla víceletá gymnázia původně ustavena? Nejspíš asi dítka místních společenských elit. Bez ohledu na nadání.
No, v každém případě je to tady! Selekce dětí v rámci školy podle jejich předpokladů vstřebávat patřiční kompetence. V minulosti poskytování speciální vzdělávací péče dětem, které to potřebují, bylo prohlášeno za diskriminující, tedy nepatřičné. Tak teď se pro změnu budou vytvářet speciální učební podmínky dětským elitám. Zatímco průměr bude setrvávat v ne příliš ponětném prostředí učebního chaosu ve třídách s mnohdy obtížně zvladatelnými dětmi a přetíženými učiteli, kteří kromě těch dítek mají na starosti i jejich asistenty.
To se tedy povedlo!

Eva Adamová řekl(a)...

Přiznám se, že na to čumím jak puk.

1. Ony jsou platy učitelů na základkách a na osmiletých gymnáziích rozdílné, když jedeme podle stejných tarifních tabulek? A jakpa to?
2. My nemáme na základkách možnost školu prostřednictvím vlastního ŠVP na cokoliv zaměřovat? Máme, ale pokud vím, považují to kantoři spíš za další problém, protože z některých základek na tyto specializované utíkají děti, které se nedostaly na osmileté gymnázium.
3. My nemáme dostatek volitelných předmětů? No, měli bychom jich víc, kdyby se nezavedl povinný druhý jazyk, nicméně volitelné předměty typu výtvarný seminář či technické práce rozhodně základní školy před úprkem na gymnázia nezachrání.

A k tomu dělení. Při tom už v minulosti, kdy se děti dělily podle schopností dokonce do tříd, nastával na naší škole problém v tom, že na matematiku jsou šikovní z určité části části jiní žáci než na jazyky. Tak si to pak dělte, aby navíc bylo možné solidně sestavit rozvrh.

Valachová je zase trošku mimo mísu.

Nicka Pytlik řekl(a)...

minulosti, kdy se děti dělily podle schopností dokonce do tříd, nastával.. problém v tom

že shodou okolností se mohla vytvořit třída etnicky homogenní.
Třeba z dětí s hudemním nadáním.
Z takového průseru už ředitele nevysekali ani všichni svatí.

mirek vaněk řekl(a)...

No já vidím místo keců jediné řešení. Co dát řediteli dost peněz. Pak si může dělit a profilovat školu podle libosti. A nebude potřeba o tom planě kecat na vyšších úrovních.

Okomentovat