20.4.17

Tomáš Feřtek: Cermat za společnost nespravedlivější

Porozumět některým rozhodnutím Cermatu je opravdu obtížné. Ve středu 12. dubna se poprvé psaly na čtyřletých středních školách s maturitou dva přijímací testy. Jeden z češtiny, jeden z matematiky. Zatímco u maturity se testy a zadání na stránkách novamaturita.cz objeví obvykle ještě ten samý den a každý si je může prohlédnout a vyzkoušet, tentokrát Cermat zveřejnil prohlášení, že zadání bude zveřejněno až po 12. květnu. Tedy až všechna testování (termínů je víc) skončí.

Celý článek na RESPEKT.cz, aktualizovaný pak na EDUin.cz.

3 komentáře:

Simona CARCY řekl(a)...

Pan expert zase míchá bramboračku tak, aby vyplavalo jen to, co se hodí jemu do krámu. V mezi odpověďmi na sugestivní otázky jedna zásadní chybí: Kdo nese odpovědnost za stav, že jsou dva termíny přijímaček a dva náhradní termíny? Tohle je jádrem pudla. Přijímací zkoušky resp. výroba testů pro ně je ve srovnání s objemem nákladů jarních maturit v zásadě čtyřnásobná. Pro přijímačky se tvoří v zásadě čtyři rozdílné testy (ve skutečnosti jich je mnohem víc podle ročníku, ve kterém žáci míří na střední školu). Pokud by v termínu od 11.4. do 2.5. nebyla nesmyslně vysoká zátěž pro život středních škol, kdy musí proběhnout

* maturitní písemná práce z češtiny
* přijímačky první termín
* přijímačky druhý termín
* náhradní termín k prvnímu termínu přijímaček
* náhradní termín k druhému termínu přijímaček

nedocházelo by v takové míře k extatickým reakcím přetížených pedagogů nebo nervózních žáků. Až někomu dojde, že na půldruhého měsíce vykácel na střední škole běžný rutinní provoz, pak bude líp. Takových expertů víc a máme pěkný ochotnický spolek.

Eva Adamová řekl(a)...

Zveřejnění či nezveřejnění zadání je vcelku prkotina proti renoncu, který ale asi nepadá na triko Cermatu, ale ministerstva, které k průběhu přijímaček vydává prováděcí vyhlášku. Někteří žáci totiž nedostali možnost absolvovat testy dvakrát. Jedná se o žáky, kteří si podali jednu přihlášku na maturitní obor a druhou na učební obor bez maturity. Ti jsou pak na maturitním oboru ve výsledkové listině porovnáváni s žáky, kteří absolvovali přijímačky dvakrát a kterým se počítá lepší výsledek. Toto má do spravedlnosti skutečně daleko.

Jana Karvaiová řekl(a)...

A vy se jako divíte čemu, paní Adamová?

Okomentovat