2.4.17

Studio 6: Školáci se budou učit programovat

Analýza dat, výpočetní systémy, sítě a internet, algoritmizace nebo programování. To jsou témata, která chce ministerstvo školství zapracovat do nových osnov pro výuku informatiky na všech základních školách, aby se školáci naučili více počítačových dovedností. Učitelé by se nových osnov pro výuku informatiky mohli dočkat po třinácti letech. Ministerstvo školství chce taky přidat vyučovací hodiny. Navíc mají digitální dovednosti oživit i další předměty, třeba zeměpis nebo občanskou výchovu.Doprovodný článek na webu České televize


8 komentářů:

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Co školák, to programátor. Že se nebudou umět podepsat, nespočítají procenta, nevadí. Budou z nich programátoři :-)

Ona to stejně nebude pravda, protože je to nebude mít kdo učit.

Mladý učitel informatiky, který náhodou bude schopen programovat, by byl vůl, kdyby ve škole zůstal (pomineme typ učitel-matka Tereza) a s jeho schopnostmi učil za plat prodavačky na základní škole.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Nějaké základy programování by měli zvládnout i asistenti učitele.
Přinejmenším příkazy IF a WHILE, popřípadě FOR. Jinak fakt nevim.

krtek řekl(a)...

A co takhle nejdříve zajistit, aby do škol nastoupili kvalitní učitelé informatiky? Oni chybí učitelé fyziky, přírodních věd, začínají chybět matikáři, jazykáři.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Tak hlavně, že je pořád ještě dostatek ředitelů, inspektorů a ministerských úředníků.
O odbornících na vzdělání, konzultantech a auditorech ani nemluvě. I když tady pro potřeby segmentu úplně postačí tak tři, možná čtyři. Ale kovaní řádně...

PeSvoboda řekl(a)...

Aprobovanost učitelů informatiky je 32 procent (tj. nejnižší ze všech předmětů). Z těch 32 procent minimálně polovina neumí programovat, ale spíše učit jen MS Office (což ovšem neberu jako zápor, těm žákům to bude užitečnější o něco více). Jak už poznamenal Anonym výše - oni opravdu neumí procenta, neumí trojčlenku, neumí obvod obdélníku (mluvím o maturantech!!!), takže vážně chtít po nich programovat (jakkoliv primitivně)? Nejtěžších předmětem je nyní matematika, které se všichni vyhýbají. Jenže programování je matematika + abstraktní myšlení, kreativita, analýza a syntéza. Takže ještě o kus složitější. Chápu myšlenku kopírovat Anglii, Austrálii a severské státy. Jenže hodláme dát do osnov něco, na co nemáme ani učitele, ale především nemáme motivované žáky. Máme žáky, kteří od sedmé třídy vědí, že se dostanou na libovolnou SŠ. A pokud jsou na SŠ, tak vědí, že ji mohou ze dne na den změnit a v té nové je přivítají s otevřenou náručí. A pokud umučí učitelku podobně jako v Třebečíně, tak je ředitel ani nevyhodí, protože přijde o peníze. A tohle je naše školství. Nemám sebemenší problém aby informatické myšlení bylo součástí osnov, ale chybí mně jakákoliv vize jak k čemukoliv motivovat současné žáky.

Nicka Pytlik řekl(a)...

chybí mně jakákoliv vize jak k čemukoliv motivovat současné žáky

Rozumím Vám, pane Svobodo, a nic ve zlém, ale řekl bych, že je nejvyšší čas dát si unikátní výcvik Obživlý učitel.
Nechci cokoli komukoli nutit, ale mám stran toho programování, tedy spíš základů algoritmizace, velmi dobré zkušenosti s želvičkou z Imagine Logo. Ocáskem kreslí stopu na pláži a dětičky do sebe na pozadí vstřebají i nemálo z té zpropadené matiky.
S těmi offici, tedy přikláním se spíš k platformě open (libre, apache) to nemusí být zase až tak moc jednoduché. Jde o to, jak se to pojme. Jestli jen taková šmrdlačka lepšího psacího stroje, a nebo něco z gruntu a hlouběji. Styly, šablony, předlohy... a tak nějak podobně. Škod do budoucna se dá napáchat nepřeberně. Mám sice neobsáhlou, ale o to zajímavější sbírku perel z dílny orgánů státní správy a samosprávy ve školství, příslušné ministerstvo nevyjímaje.

Jirka řekl(a)...

Skvělá makovice se to naučí i sama. Průměrná makovka s dobrým učitelem. Podprůměrná ani s Komenským. Nejen že mi to smrdí budováním lepších zítřků, ale pro selský rozum je to házení perel sviním. Raději podle plánku smontovat skříňku nebo sestavit ohrádku na kompost.
Kolik lidí umí napsat a poslat email podle platných pravidel? A kolik jich zvládne vytvořit text s dodržením alespoň základních pravidel pravopisu a typografie?
Kdo zvládne tohle, ten si pak může za odměnu přivonět k hravým základům programování (Scratch). Ti nejnadanější naříkají, že je to obtížné a zdlouhavé. Někteří jen nechápavě hledí. Ale když mi to přijde ukázat nějaký charismatický, mladý a vzdělaný učitel, pak mi nezbyde, než smeknout a srazit podpatky. Nová doba! Každý je nahraditelný.

Nicka Pytlik řekl(a)...

když mi to přijde ukázat nějaký charismatický, mladý a vzdělaný učitel...

budu po mnohých zkušenostech velmi obezřetný. Dnes se smyslu pro pravdu a čest nedostává už i mladým lidem. Rozhodně se pak vyhnu poněkud skličujícímu pocitu zklamání, zvláště pak jde-li o vlastního žáka. Divná doba nastává...

Okomentovat