30.4.17

Renáta Bohuslavová: Státní šikana. Povinná školka je diskriminace, zlobí se maminky

Školský zákon, jehož jednou z novinek je povinná školka pro předškoláky, vzbuzuje rozporuplné reakce rodičů a kritiku odborníků. Dítě bude muset do školky chodit buď každý den nejméně na 4 hodiny, nebo si pro něj rodič musí vyjednat individuální vzdělávání a docházet pravidelně na „přezkoušení“. Nic mezi tím zákon nepovoluje. Praxe však podle odborníků tak striktní nebude. „Je to buzerace,“ zlobí se maminky a ptají se, proč jim stát diktuje, co mají dělat jejich děti.


Celý článek na Echo24.cz

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Povinná školka je diskriminace, zlobí se maminky

To se ty maminky zlobí nějak divně. Tedy, pokud tomu tak doopravdy je.
Snad, abychom si ujasnili pojmy. Slovník cizích slov uvádí, že
'diskriminace' je rozdílný, jiný přístup k jedné skupině než k jiné nebo k celku.
Tady se jedná o zákonnou úpravu, která se týká celé společnosti. Tak jakápak diskriminace. Tou by naopak byla realizace té bezesporu zajímavé myšlenky, kterou opakuje odborník na leccos, především pak na vzdělání, a příležitostný auditor Kartous. Povinnost, maskovaná do podpory, jen pro někoho. Kdo určí pro koho, a na základě čeho se tak učiní, už vyřčeno není. Stát si s tím také neví rady, a tak zatlačil jediným průchodným nerozlišujícím způsobem, to jest plošně.
S nápadem rozšiřovat povinnost absolvování základní školní docházky oběma směry vzdělávací inovátoři přícházívají patrně vždy, když jim dochází invence. Tu prodloužit na deset let směrem ke střední škole, a teď taky na deset směrem ke škole mateřské. Pytlíky úplně skolila ta impozantní idea o přezkušování maličkých dětiček. Ano, povinné vzdělávání prosakuje už i do nejmladšího věku člověka. Nabiflovat barvy, říkanky, počet prstíků na obou rukách, kreslení kroužků, stříhání papíru, hygienickou sebeobsluhu, pojídání jídla příborem a další civilizační kompetence. Možnost strčit do školky dokonce i děti dvouleté, zatím, zdůrazněme, že zatím dobrovolně, je předzvěstí ničeho dobrého.
Až maminky vyrazí do ulic protestovat proti té předškolní docházkové povinnosti, ať jedním vrzem vezmou i tu docházkovou povinnost školní. Protože rok uběhne jako voda, a budou muset dítko posílat každý den do školy, a to celých devět následujícíh let 'bez ohledu na jejich výjimečnost a individuální potřeby'.

Okomentovat