18.4.17

Platforma Comenius vyjádřila jednotnou podporu systematickému navyšování rozpočtu regionálního i vysokého školství

Platforma Comenius, která sdružuje zástupce všech úrovní českého školství a sociálních partnerů, dnes podpořila snahu ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřiny Valachové periodicky navyšovat školský rozpočet v příštích třech letech.

Platforma Comenius považuje české školství za jednotný systém, který je plně provázán – od mateřských škol přes školství základní až po vysoké školy – a který je dlouhodobě podfinancován. Podle platformy je nezbytné, aby český vzdělávací systém byl ve všech svých oblastech stabilizován a byly vytvořeny podmínky pro jeho rozvoj, včetně zajištění dostatečných kapacit pro kvalitní a dostupné vzdělávání.

Účastníci tiskové konference proto stejně jako Tripartita podporují doprovodné usnesení Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR k vládnímu návrhu zákona o státním rozpočtu na rok 2017, ve kterém žádá postupné navyšování výdajů kapitoly Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Zároveň připomněli a ocenili, že snaha ministryně Valachové o systematické navyšování rozpočtu je vázána na jasné cíle a propojena s celou řadou opatření. Jak podotkl Jiří Zajíček, předseda Unie školských asociací ČR-CZESHA: „Systémové kroky, které v minulých měsících a týdnech podnikla paní ministryně se svým týmem, ukazují jasnou strategii a promyšlený plán. Ať už jde o reformu financování regionálního školství, kariérní řád, podporu odborného vzdělávání a v neposlední řadě pak snahu zvyšovat platy pedagogů a vyučujících na všech úrovních.“ Místopředseda České konference rektorů Karel Melzoch doplnil: „Bez zvýšení rozpočtu české vysoké školy nemohou výrazně zlepšit ohodnocení učitelů a dosahovat stejného tempa růstu kvality jako jiné země.“

Zástupci platformy Comenius si uvědomují, že fungující školství je hlavní motor rozvoje společnosti, ekonomiky, průmyslu i inovací. „Věříme, že investice do vzdělání patří mezi ty nejsmysluplnější, a proto navýšení státního rozpočtu podporujeme. Za Svaz průmyslu a dopravy bychom chtěli zdůraznit potřebu investovat do podpory technických a přírodovědných oborů, podpory digitálních kompetencí žáků a změny související s konceptem Průmyslu 4.0.,“ konstatovala Milena Jabůrková, členka představenstva Svazu průmyslu a dopravy.

Platforma Comenius dále vyjádřila přesvědčení, že vláda periodické navýšení rozpočtu podpoří a že nedostatek financí, který české školství dlouhodobě poškozuje, bude napraven. Bez toho nebude možné systémové změny naplnit.

Tiskové konference se zúčastnili:

  • Mgr. Milena Jabůrková, MA, členka představenstva Svazu průmyslu a dopravy
  • Prof. Ing. Karel Melzoch, CSc., rektor VŠCHT, místopředseda ČKR
  • Mgr. Markéta Seidlová, místopředsedkyně ČMOS PŠ
  • Mgr. Hana Stýblová, prezidentka Asociace ředitelů základních škol
  • Ing. Jiří Zajíček, předseda Unie školských asociací ČR


Zdroj: CUNI.cz

5 komentářů:

Josef Soukal řekl(a)...

Jednotná podpora platformy vytvořené pro jednu ministryni.

Unknown řekl(a)...

Co je to Platforma Comenius a jaké jsou její kompetence?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Platforma je neodentifikovatelna grupa lidi, pravdepodobne zarazena do programu ochrany svedku. Zkuste si o nich neco zjistit

Unknown řekl(a)...

Nenašla jsem nic podstatného, jenom to, že:
Platforma Comenius – vznikla jako aktivita rektorů vysokých škol, jedná se o spontánní skupinu. V současné době zahrnuje také zástupce základních a středních škol a odborů.

Další informace se týkají hlavně toho, čemu tato zřejmě nikým nevolená v podstatě samozvaná platforma "vyjádřila jednotnou podporu."

Nicka Pytlik řekl(a)...

Otázka zní, je-li u nás v oblasti vzdělávání nějaká nezanedbatelně převažujícím počtem pedagogů volená tribůna vůbec. Jakože, volíme vás, abyste za nás promlouvali k národu.
To hlásných troubů přehršel.

Okomentovat