28.4.17

Pavel Švec: Branná výchova se může vrátit do škol, stát chce z dětí udělat vlastence

Branná výchova by se mohla jako samostatný povinný předmět stát znovu součástí výuky. Žáci by se během hodin učili zdravovědu, první pomoc nebo zásady chování ve stavu ohrožení. Usiluje o to ministerstvo obrany, které pro to připravuje nový zákon. Chce tak posílit obranyschopnost země, ale také pěstovat v dětech patriotismus.


Celý článek na iDNES.cz

11 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

stát chce z dětí udělat vlastence

Trošku divný titulek.
Pytlici si nejsou až tak jisti, jestli se vlastenectví dá nabiflovat. A pak, jak by se takové vlastenectví přezkušovalo. Leda tak podle míry rozjásanosti v prvomájovém průvodu.
Pytlici si vždycky mysleli, že do 'zásad chování ve stavu ohrožení' patří kromě ohrožení státu v nějakém konfiliktu i ohrožení při živelné pohromě a ohrožení vlastního zdraví vyšší mocí nebo nějakým pomatencem.

chceme vytvořit podmínky pro zvyšování jejich fyzické zdatnosti, dovedností, ale i mravních vlastností a etických zásad

V rámci jednohodinového předmětu, který se někomu přilepí k úvazku?
V každém případě nedávno někde běžela diskuse, jak by se kdo zachoval při případném napadení naší vlasti agresorem. Nemálo mladých lidí odpovědělo, že by se přestěhovali tam, kde by byl klid. A kde to je???

Unknown řekl(a)...

Vše směřuje ke znovuzavedení povinné vojenské služby. Nejsem přesvědčen o tom, aby mladí muži hájili nejvyšší evropské hodnoty někde v Sýrii, Iráku, Afganistanu, Rusku,... Vlastenci už v podmínkách globální ekonomiky přestávají existovat. Je tu nový pojem - "evropský občan", který má chránit zájmy nadnárodních korporací. Jistá příprava na živelní katastrofy tady musí být, ale dotovat to zbytečně hodinou z učebního plánu na úkor ostatních předmětů je nesmysl.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Půlroční vojenský výcvik pro ženy i muže... to by populaci jen a jen prospělo.
Pardon, pytlici se zasnili v náhlém pominutí mysli. Oni si ve skutečnosti ani při svojí pověstně bujné fantazii nedovedou představit, jak by si s vojenskou službou měli poradit ti naši mamánci a naše papánky. Když už jen ta vyjmenovaná slova a malá násobika jsou považována za naprosto, ale naprosto nepřijatelnou buseraci. Pytlici už vidí ta podání k ústavnímu soudu, že vyblejskané kanady a pozapínané knoflíky jsou v přímém rozporu s listinou základních práv a svobod, a kdo ví, čeho ještě. Úřad veřejného ochránce práv na to vyčlení celou jednu divizi. Pytlici mají za to, že těch asi tak dvacet tisíc úředníků by mohlo zkraje stačit.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Zvláštní posedlost... na všechno dělat samostatné předměty.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Ale už se těším na vlastence výborné, chvalitebné, dobré, dostatečné a nedostatečné.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Zvláštní posedlost... na všechno dělat samostatné předměty.

Popřípadě je rušit, a po nějakém čase s nemalým úsilím a náklady zase obnovovat.
Bývaly doby, kdy už jen dobrý vlastenec to polepil celé rodině. A což teprvá takový reparát.

Unknown řekl(a)...

A Pytlíci by taky rádi šířili ty největší evropské hodnoty v Sýrii, Afganistanu, Iráku, Rusku,..? I to přináší branná povinnost. Musí být "evropský občan" evropským vlastencem?

Nicka Pytlik řekl(a)...

A Pytlíci by taky rádi šířili ty největší evropské hodnoty v Sýrii, Afganistanu, Iráku, Rusku,..?

Kdyby měli pytlici nadpoloviční většinu v parlamentu, pak rozhodně. Ona taková dobře vyvezená hodnota pěkně sype. Ale prozatím by se spokojili s běžnými hodnotami člověka nové doby v té naší kotlince mezi horami. Ovšem jasně, zřetelně a neodkladně. K tomuto účelu považují za vhodné oprášit i uliční výbory, možná radši radám. Bez nich se ta branná příprava obejde je ztěží. Rady bychom si nevěděli.
Všechna branná moc radám! Volají pytlici s nadcházejícím prvním májem.
Nakonec, pokud se pytlici nepopletli zcela, už se pracuje na průřezových kompetencích...

Unknown řekl(a)...

"Pytlici mají za to, že těch asi tak dvacet tisíc úředníků by mohlo zkraje stačit."
Mě na dobrou noc rozveselila jedna věta.

Unknown řekl(a)...

Děkuji Pytlíkům za velmi hodnotný komentář k šíření těch nejvyšších evropských hodnot. Oni v tom mají Pytlíci jasno a musím s nimi souhlasit.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Však oni ti pytlici už taky něco zažili. A z mnohého je zřejmé, že charakteristickým znakem rozvoje našeho školství, a potažmo i celé společnosti, je především kampaňovitost. Kam-pa-ňo-vi-tost!
Jak co koho napadne, ode zdi ke zdi, hrc, prc. S životností neutuchajících aktivit všech zainteresovaných složek snad ani celé volební období. Chrliči nápadů a ideí, které jdou zpravidla proti sobě, mají pré. Kolikrát se v jedné větě i třikrát popřou...

Okomentovat