24.4.17

Markéta Šichtařová: Návod, jak školou vychovat stádo

Čím víc se úřady snaží ve školství o prosazení uniformity a rovných příležitostí, tím víc se rozmáhá – neváhám to tak označit – diskriminace, mezi dětmi se rozevírají nůžky a slušné vzdělání se stává luxusním zbožím.


Celý článek na blogu autorky na iDNES.cz

3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Návod, jak školou vychovat stádo

No jo, stádo. Lékaři se ve svojí profesi chovají jako stádo. Stádo zodpovědných a vysoce kvalifikovaných profesionálů. Policisté také. I slušní lidé jsou takoví nějací stádovití. Pokud ne, může být zaděláno na problém. Tento typ stádovitosti pytlici vítají vřele, a při výchově a vzdělávání dětí a mládeže by se nejraději přetrhli, aby jich zestádovatěli co možná nejvíc.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Proč si stát myslí, že budoucí jaderný inženýr musí umět stejně dobře česky jako budoucí televizní moderátor, a budoucí moderátor musí umět stejně dobře počítat jako budoucí astrofyzik?

Pytlici si myslí, že stát si to nemyslí. Pytlici jsou přesvědčeni, že každý vysokoškolsky vzdělaný člověk, musí zvládnout mateřský jazyk a matematiku nejméně v rozsahu střední školy. Maturita je jedním z předpokladů dosáhnout vysokoškolského titulu, který pak otevírá cestu zejména do státní správy, kde by se trumpetoidní týpci a typky vyskytovat neměli.
Ten problém by se ale dal vyřešit. A to tak, že by maturant přinesl písemné potvrzení od, řekněme, uličního výboru, že se v budoucnosti hodlá věnovat právě a jen jadernému inženýrství nebo televiznímu moderátorství. K takovému potvrzení by přiložili kauci nejméně jeden milion, pro případ, že by z výkonu předpokládané profese sešlo. Pak by kauce propadla státu do kapitoly vzdělávání. V opačném případě by kauce byla vrácena po odchodu bývalého maturanta do důchodu.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Děti jsou donuceny věnovat nejvíc času předmětům, v nichž nejsou a nikdy nebudou dobré, namísto toho aby rozvíjely svůj talent v tom, v čem mohou vyniknout.

Věnovat se věcem v nichž nikdy nebudeme dobří... Možná, kdybychom se těm věcem věnovali ještě víc, dobří bychom začali být i v nich. Zvláště pak, je-li základní škola vnímána jako místo základního všeobecného vzdělávání. Tedy alespoň pytlici to předpokládájí.
Podle autorky mají být děti patrně vedeny právě a jen k tomu, co je aktuálně baví, a u čeho se předpokládá, že k tomu mají nadání. Pytlici se v tom moc neorientují, ale je vůbec možné tak záhy odhalit budoucí směřování jednoho každého dítěte? Doopravdy každý, kdo rád skotačí, bude vrcholovým sportovcem, komu to pálí, bude špičkovým vědcem, a kdo je schopen reprodukovat melodii a rytmus, bude hvězdou šoubysnysu? Dá se vypozorovat nadání být úspěšným advokátem nebo operátorem výroby se sklonem ke kontrole kvality hotových výrobků a garance řádné kvality?

C.-K. systém biflování v době Wikipedie! Bezmyšlenkovité memorování vzorečků namísto ovládání IT na prahu čtvrté průmyslové revoluce!

To je tak hororová představa, až se pytlici úplně zježili hrůzou.
A tak už je jedna otázka, kdy Markéta Šichtařová, 'ředitelka společnosti Next Finance s.r.o., ekonomka a spoluautorka několika bestsellerů o aktuální ekonomicko-politické realitě' v sobě odhalila nadání na tak malebné hodnocení svojí vlastní tvorby?

Okomentovat