25.4.17

Markéta Hronová: Soukromé školy nemají dost míst, zájem o ně převyšuje kapacitu až šestinásobně

Počet prvňáků zapsaných do soukromých základních škol se za posledních pět let zdvojnásobil. Dostat se na soukromou školu už není tak jednoduché, někde se losuje, převisy jsou až šestinásobné. Stát však zpřísnil podmínky pro otevírání nových soukromých škol. Někteří neúspěšní žadatelé o zřízení školy zvažují žalobu na ministerstvo školství.


Celý článek na iHNed.cz5 komentářů:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Nemají kapacitu? A naplňují do 30 žáků jako školy veřejné? To je oč tu běží.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Dostat se na soukromou školu už není tak jednoduché... převisy jsou až šestinásobné

Ťuti muti. V třiceti dítkách se jedno každé dítko hůře piplá.
Vadí-li paní ministryni nějaká paušalizace, nechť rozvolní režim veřejných škol tak, aby mohly konkurovat školám neveřejným, a nechť se vůči těm paušalizacím i se svým mocným ministerským aparátem zřetelně a jasně ohrazuje. Jestliže z kdejakého blogu, novinového článku, televizního zpravodajství a kulatostolní diskuse čiši plamenné horování proti tomu zdrcujícímu biflování, drilu a ponižující nesvobodě nebohých žáčků, pak se není čemu divit. Na jedné lodi se s odborníky na vzdělání, konzultanty a auditory veze, a pak hořekuje, že veřejnost vnímá většinu veřejných škol negativně.
A nakonec, není ono jedno, kdo školu zřizuje? Nebo si snad v soukromých školách mohou dělat, co se jim zlíbí? Tam snad neplatí zákony a vyhlášky? Tam se nezkompetentňuje podle aktuálního rámcového vzdělávacího programu a revidované Bloomovy taxonomie vzdělávacích cílů? Nebo co?
Nejlepší by bylo veřejné školy zprivatizovat!
A pokud v současné době soukromé školy praskají ve švech, nechť se přestěhují do větších prostor a zřizují si pobočky. Ve veřejných školách časem zůstanou jen žáci bývalých základních škol praktických s kvalitní podporou ze strany ministerstva, a nakonec to bude tak, jak to bývalo dřív. Stát se postará o děti, které speciální péči potřebují.

Unknown řekl(a)...

"Ve veřejných školách časem zůstanou jen žáci bývalých základních škol praktických s kvalitní podporou ze strany ministerstva, a nakonec to bude tak, jak to bývalo dřív. Stát se postará o děti, které speciální péči potřebují."

Pane koleego Pytliku, to by byla ještě ta lepší varianta.Ve veřejných školách bohužel zůstanou i děti schopné a nadané, jejichž rodiče nebudou mít na to, aby platili školné v soukromých školách.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ve veřejných školách bohužel zůstanou i děti schopné a nadané, jejichž rodiče nebudou mít na to, aby platili školné v soukromých školách.

Jak to tak ve veřejném prostoru pytlici čtou, to nezřízené rodičovské odhodlání, totiž, vypadá to, že takové děti budou tak tři, čtyři děti na okres. Zadluží se celé rodiny až do čtvrtého kolene.

Unknown řekl(a)...

V některých zemích to takto už funguje. Od kolébky šetří rodina dítěti na "dobrou školu",a pokud nenašetří, tak se zadluží.
Tento trend se mi hrubě nelíbí.

Okomentovat