15.4.17

Luděk Šnirch: K nekonečně mnoha variacím Cermatu, jak ztrapnit sebe i školství jako celek

 Obecně si myslím, že k různým testům (přijímacím, maturitním, výběrovým řízením ve firmách) může hodnotící člověk přistupovat dvojím způsobem.


Obecně si myslím, že k různým testům (přijímacím, maturitním, výběrovým řízením ve firmách) může hodnotící člověk přistupovat dvojím způsobem:
  1. pokorně s vědomím, že nějaký proces musí být, ale žádný takový proces nemůže z logiky věci oddělit "zrno od plev", tedy vybrat ty nejlepší a ty slabší nevybrat. Pokud takto pokorně k procesu přistupujete, máte pochybnosti, můžete co nejvíce nespravedlnosti takového procesu eliminovat.
  2. arogantně, že vy jako stvořitel nástroje neomylně rozeznáte. Pak nepochybně vzniká mnohem více nespravedlnosti na vstupu i na výstupu a obecně pro společnost. Kde někdo bere tu jistotu, že jeho test může učinit něco tak nesmyslného, jako v jednom okamžiku, v momentálním rozpoložení, dokonce neosobně (bez kontaktu s testovaným), tedy hodnocením na dálku, anonymně, bez jakékoliv znalosti dotyčné osobnosti, vyhodnotit jeho budoucí schopnosti nebo zhodnotit jeho 4letou práci (komplexně dovednosti, hodnoty, znalosti, schopnosti) a vystavit mu STOPku? Tito autoritáři nepotřebují ani příliš vysvětlovat, zdůvodňovat své hodnocení, limitují opravné prostředky (a to ještě pod tlakem společnosti, tedy vynuceně), pracují výhradně se souhrnnými statistikami, za kterými se člověk úplně ztratí, protože o člověka ve skutečnosti vůbec nejde, jde jen o vlastní moc.

Kde se spíše řadí české školství se svými testovacími systémy nechám na laskavém posouzení čtenářů.

Jak se případně bránit všemu uvedenému v bodě 2 - nebát se a asertivně žádat souladu se svými právy to, aby systém pracoval pro lidi a ne naopak.

Jak velká skupina občanů je toho schopná a ochotná – to rozhoduje o naší spokojené budoucnosti.

Právě opakovaně čtu knížečku Moc bezmocných od Václava Havla z roku 1978 - velmi poučné čtení i pro rok 2017, moc doporučuji, najdete třeba na webu České televize.

http://www.ceskatelevize.cz/.../1817870-vaclavhavel_moc...
15 komentářů:

m vanek řekl(a)...

Tady se opět někdo po letech probudil a vytáhl něco ze šuplíku. Milý pane, to co píšete se řešilo před patnácti lety. Tehdy se ještě o tom dalo diskutovat a mnozí se naivně domnívali, že ideály zvítězí, žactvo touží po vzdělání a rodiče chtějí co nejkvalitnější školu pro své dítě. Dnes je testování nutné k přežití minimální vzdělanosti. Vůbec netušíte, jak to ve školách vypadá.
Cermat není bez chyb, ale je to jedna drobná snaha, jak školství zachránit. Pokud není pozdě.

Radomír Palát řekl(a)...

Všichni mí kolegové a většina rodičů, které znám, jsou pro testování - přijímací i maturitní.

Tajný Učitel řekl(a)...

Všichni mí kolegové a většina rodičů, které znám, jsou proti testování - přijímacímu i maturitnímu.

Nicka Pytlik řekl(a)...

jsou proti testování

Prokrindapána, úplavice poflakování se a leplovství dorazila i sem. Není nám pomoci...

V. řekl(a)...

Testování je nezbytné. Uvědomte si, kolik lidí by bez testování žáků přišlo o práci a ubyla by jedna cesta, jak vyvádět peníze ze školství.

V. řekl(a)...

Dodatek: myslím tím testování Kvalita, SCIOtesty, Kalibro, ...

Radomír Palát řekl(a)...

Naštěstí se můžu spolehnout na teorii multivesmíru, v tom mém tajné blbce nečtu...

Fanda Moudry řekl(a)...

Jistý způsob testování (přijímací zkoušky a na SŠ, maturita) jsou pane Tajný Učiteli naprosto nezbytné. Vaše "teorie rovnostářství" je v rámci globální kapitalistické společnosti pouhá UTOPIE.

Nicka Pytlik řekl(a)...

To proto je jakékoli ověřování nepřípustné, aby kdejaké páčko, nejlépe to vlastní, mohlo až do nejvyšších pater společnosti prolést, a než se na tu nepatřičnou míru páčství přijde, k dobře placené pozici se dobrati. V nejhorším případě aspoň toho odborníka na vzdělání, konzultanta, auditora nebo nějakého jiného obecně neprospěšného kašpara ze sebe dělat.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Já bych vůbec netestovala. nikde a nikdy. Ani v autoškole. Vůbec bych zrušila výběrová řízení a konkurzy. Vše bych řešila losováním.Jediné spravedlivé řešení. Říkala to i ombudsmanka.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Samozřejmě!
Pytlici už léta volají po zrušení klasifikace. Zvláště pak, když se na gymnáziu řeší problémy na úrovni základní školy, a všichni žáci jsou pak výborní. A kdo tak nečiní, má problém.
Také volby by bylo záhodno pořešit. Jsou takovým testem oblíbenosti, popřípadě schopnosti hromadně někoho oblbnout. Což se sice cení, ale leckdo by si nechal líbit poslanecký plat i se všemi náhradami. Ze zastupitelské demokracie by se tak stala demokracie přímá.

Fanda Moudry řekl(a)...

A já chci zrušit pravidelnou pracovní dobu, protože ne vždy se chce do práce jíti. Tak nějak to necháme na to losování ve sborovnách. Kdo bude v patřičný den vylosován, tak ten bude makat a ostatní budou odpočívat doma. Je to docela spravedlivé, ale nesmí se podvádět.

m vanek řekl(a)...

Pryč s diktaturou losu. Losováním chcete někoho svévolně nutit k práci? Jen komunizmus! V každém dítěti je touha po vzdělání, v každém pracujícím touha pracovat! Zrušme úřady, zrušme daně. Všichni budou rádi pracovat, všichni se budou rádi vzdělávat, člověk šlověku bude pomáhat:-)

Fanda Moudry řekl(a)...

"Každý podle svých možností, každému podle jeho potřeb"!! Tak nám tady EU konečně předvede komunismus v praxi.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Tak nám tady EU konečně předvede komunismus v praxi.

Jupííí! A nástěnky k výročím budou?

Okomentovat