20.4.17

Kateřina Valachová: Nechte dítě ve vaničce!

Jako zkušená matka dvou dcer jsem se před vyléváním vaničky vždy pečlivě přesvědčila, že v ní žádná ratolest nezůstala. Vylévat s vaničkou dítě není nic chytrého.

Tedy bych skutečně doporučila ponechat v platnosti tak zvanou spádovost, čili místní příslušnost dítěte k určité základní škole a to podle místa trvalého bydliště. Neboť mi připadá poněkud absurdní, když někdo na základě problémů v několika konkrétních lokalitách, kde se objevil nedostatek kapacit základních škol, chce zrušit spádovost jako princip. Ostatně některým kritiků zřejmě chybí představa, co spádovost vlastně znamená: ta totiž naprosto nebere rodičům svobodu ve volbě školy pro jejich dítě. Zaručuje „pouze“ místo v základní škole v místě bydliště v případě, že na jiné vybrané škole není kapacita.

Celý článek na blogu autorky na iDNES.cz

5 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

"Jen si prostě myslím, že celková úroveň českých základních škol je dosti vysoká a tato hra na „elitní“ ústavy je poněkud přehnaná."

Jenže tuto hru na elitní ústavy spustila možnost škol vytvářet si vlastní ŠVP. A v Praze je situace opravdu taková, že z některých základek se vyvinuly školy pro elitní žáky, alespoň to tak je na prvních stupních, protože pak stejně i z nich žáci odcházejí na osmiletá gymnázia, a některých škol, které nezachytily trend, se vyvinuly školy polozvláštní. Ostatně, co si myslet o škole, kde sice dochází do šesté třídy jen 15 žáků, ale 11 z nich je se SVP od dysfázie, přes psychické problémy až po těžké poruchy chování. Do takové třídy bych dítě nedala, ani kdyby byla spádově posvěcená a pozlacená.

RP řekl(a)...

Máme zápis až teď v pátek, ale nastal jiný problém - tatínek nám píše, že si nepřeje, aby maminka zapsala jejich holčičku na naši školu. Už se nám to stalo i při loňském zápisu - to je pak prácička s pročítáním dopisů a vyjádření různých právníků...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jako zkušená matka dvou dcer jsem se před vyléváním vaničky vždy pečlivě přesvědčila, že v ní žádná ratolest nezůstala.

Pytliky by docela zajímalo kam samospádem umisťují svoje ratolesti zkušené matky.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Ježišmarjá, co já jsem to za matku. já se teda nikdy nekoukala, jestli před vytažením špuntu z vany v ní jsou nebo nejsou mé děti. Uf, ještě, že to dopadlo dobře!

Sice už nějakou dobu se mnou bydlí ten Rakušák, co mi schovává věci, ale občas probleskne myšlenka. Třeba ta, jak jsem četla, že financování na hlavičku bude super, protože se konečně ukáže, která škola je výborná a kam se nikdo nehrne. A že to bude taková přirozená konkurence škol. A teď tu čtu něco jiného ? Tak já nevím, kde udělali soudruzi z NDR chybu?!

Pytlíku, zkušené matky (i když si nejsou vědomi své ambicioznosti a bohatosti) je cpou na osmiletky. Poté, co spádově ratolesti absolvovali první stupeň v bydlišti (my to máme jednoduché, jiná škola tu nebyla a není).

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici nechtěli být původně konkrétně adresní, nebo adresně konkrétní, teď vlastně ani nevědí, ale přednostně je zajímá ta zodpovědně mydlící, nebo namydleně zodpovědná matka.
Čas od času i ministryně, sama české školství řídíce, svoje dítko mimo systém uklidí.

Okomentovat