18.4.17

Karolína Kašparová: Psaní rukou nám pomáhá objevovat další rozměr jazyka

„K čemu je dnes dovednost psát rukou? Proč mořit malé děti vázaným písmem, když budou v budoucnu psát na klávesnici?“ Pokud se vám z těchto vět dělá špatně a v hlavě vám svítí červené tlačítko s nápisem APOKALYPSA, vyrážíte z naprosto stejné startovní pozice jako já. Kolik osobitého bychom rezignací na ruční písmo ztratili! Vždyť by to nebylo správné. V dnešní době všechny děti téměř od narození tráví až příliš času na oněch přístrojích, tak je v tom nebudeme ještě podporovat…


Celý článek v E15.cz

2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ruční psaní pak v tomto případě mnohem více vyžaduje „zapojení rozumu“, což snad nikomu nemůže být na škodu.

Ruční psaní na škodu není určitě. Právě kvůli tomu zapojení rozumu a motorice.
Podle mnohých vizionářů rozvoje konkurenceschopnosti v překotně se měnícím moderním světě je to ovšem zbytečnost. Mnozí to říkají z hlouposti, mnozí aby posílili svoje argumenty pro zaplavení dětí a mládeže všeobjímající digitální technikou.
Rezignace na ruční psaní je jedním z devastačních činidel rozvoje schopností dnešních dětí. Něco jako zavazování si bot na kličku. Nač? Máme-li sucháče. Bývaly doby, kdy to byl jeden z ukazatelů pro přijetí dítěte do mateřské školy. Vědělo se proč. Teď tím ukazatele bude schopnost pít z kojenecké lahve.

poste.restante řekl(a)...

Radek Kebrle, chirurg, který mimo jiné operoval Petru Kvitovou byl dnes hostem u Jana Krause. Přitom vzpomněl, že v Indii ve školách na prvním stupni provozují děti prstovou gymnastiku, aby děti byly šikovné, neboť mezi rukou a mozkem je propojení.

Okomentovat