18.4.17

Jiří Zlatuška: Otevřený dopis ministryni školství ve věci publikace zadání již proběhlých testů k jednotným přijímacím zkouškám na střední školy

 

Vážená paní ministryně,

CERMAT zveřejnil těžko pochopitelné opatření, kterým bude téměř měsíc tajit zadání již proběhlých testů.

Toto svévolné opatření vystavuje zbytečné nejistotě ty, kteří testy dělali a chtěli by si zpětně své postupy vzhledem k zadání ověřit, zkonzultovat nebo se jen ze svých chyb v rozumném časovém odstupu poučit.

Vzhledem k nácviku na pozdější termíny zkoušek vytváří nerovnou situaci pro ty, kdo se jakýmikoli kanály k užitým testům mohou dostat, ať již z nějak privilegované pozice nebo mechanismy v podstatě černého trhu, k jehož vytváření tímto CERMAT motivuje.

Pokud má být zavedení jednotných zkoušek realizováno tímto způsobem, jsou namístě nejen výhrady k problematickému masovému užívání testů, které nemají formativní charakter, ale lze konstatovat, že se touto realizací zkoušek prohlubují známé systematické nerovnosti v českém školství a že za to MŠMT jako odpovědné ministerstvo nese odpovědnost.

Dovoluji si Vás požádat, abyste tomuto způsobu chování CERMATu učinila v zájmu českého školství přítrž a odpovědné činitele za to povolala k zodpovědnosti.

Vzhledem k trvajícím problémům s činností CERMAT a důvodným výhradám k poškozování žáků si dovoluji požádat, aby byl tento přípis považován za formální stížnost na činnost CERMATu, nejen za podnět ke konání ve smyslu politické odpovědnosti za tento stav.

S pozdravem,

Jiří Zlatuška
předseda VVVKMT PS PČR

Sněmovní 4
118 26 Praha 12 komentáře:

krtek řekl(a)...

Při představě, že tento muž by mohl být ministrem školství za ANO, se mi nedělá dobře.

Simona CARCY řekl(a)...

Pan Zlatuška obhajuje metodu - ukradneme to raději sami, aby to někdo neukradl a podloudně neposkytl spřáteleným kámošům. Tomu říkám kvalifikace pro politika jako stehno!

Okomentovat