21.4.17

Jiří Mach: Přijímačky i maturity jako za krále Klacka. V krabicích

Kdekdo by čekal, že ve 21. století se testy žáků a studentů odehrají na obrazovkách počítačů či tabletů. Pro přijímačky na střední školy ani pro maturity to ale neplatí. Testy se postaru rozvážejí z tiskáren v krabicích a žáci s nimi zápasí s propiskou v ruce.


Celý článek na Novinky.cz

5 komentářů:

krtek řekl(a)...

Řešil někdy pan Mach matematické příklady v počítači? Úpravy výrazů? Násobil vícečlenná čísla? Ať si to zkusí bez kalkulačky či programu a zjistí, že na papíru to jde prostě lépe.
A pokud bychom přešli na online maturity - má každá škola dost počítačů a takové připojení, aby mohli maturovat všichni ve stejný okamžik?
Tyhle rady novinářů jsou opravdu výborné.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

A teď ještě co na to říká Šebestová.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ať si to zkusí bez kalkulačky či programu

Jakože maturovat na počítači bez nějakého spredšítu a připojení na net? Bombááá...

aby mohli maturovat všichni ve stejný okamžik

A proč by museli? Doposud si u maturitní zkoušky žák normálně losuje z pytliku číslo zkušebního tématu z výběru až třiceti? Tuším. Tak elektronicky snad z databáze Cermatu žádný problém. Ten den už tažené téma nejde, a padne-li v průběhu maturit dvakrát, stahuje se z oběhu. A pokud by na dostatečné množství maturitních úloh v Cermatu nestačili, ať opíší Bělouna.

Nicka Pytlik řekl(a)...

ani ředitelé nemají důvod podílet se na úniku informací, protože si chtějí vybírat ty nejlepší uchazeče.

Tak nakonec, proč ne... Chtělo by to jen blíže specifikovat, co je míněno tím 'nejlepší'.
To je jako s manželkama. Kdo by nechtěl tu nejlepší. Ale je to ta, o kterou se můžeme opřít ve chvílích nouze, a nebo ta, která dostane věnem dukáty a chalupu, a chalupu od ta-ááty?

krtek řekl(a)...

Ale, kolego Pytlíku, Vy jste nepochopil, že píšeme o písemných pracích a didaktických testech? Ano, šlo by je roztáhnout na více skupin, jenže pak by se nematurovalo ve dvou týdnech, ale ve čtyřech!
A pro řešení rovnic (míněno ne pomocí Wolphram Mathematic či jiného programu) je pořád lepší tužka a papír, než počítač. Pan Mach kritizoval, že v dnešní době PP a DT se píší na papír namísto počítače. Já reagoval na jeho článek.

Okomentovat