26.4.17

Jiří Mach: České maturity stály 300 miliónů, na Slovensku jsou 16krát levnější

Na Slovensku to jde, v Česku ne. U sousedů už mají s elektronickou maturitou zkušenosti a pochvalují si ji. Přinesla úspory, odpadla byrokracie. Na Slovensku vyjde letos maturita na 387 tisíc eur, tedy 10,4 miliónu korun, což se v průběhu let výrazně neliší. V Česku stál první rok státní maturity 300 miliónů korun. Jen výdaje Cermatu, který zajišťuje organizaci, činily 178 miliónů.


Celý článek na Novinky.cz

7 komentářů:

mirek vaněk řekl(a)...

Srovnávání nesrovnatelného to by některým lidem šlo.

Simona CARCY řekl(a)...

...Matematické úlohy jsou ale i tam zádrhelem. Systém počítá se zadáváním znaků a rovnic, ale s rýsováním je to složitější. U těchto úloh student rýsuje na pracovním listu a do počítače pak zadává jako odpověď číselný údaj. „Nehodnotíme postup řešení, ale správnost výsledku....

Tak to je supr testování na počítačích. Zejména, když nehodnotíme postup!
Ty dvě zkoušky mají jen podobný název. Jinak je nespojuje nic a jsem ráda, že jsme v tomto daleko před Slovenskem a na předních pozicích v Evropě.
Ostatně zkouška z cizího jazyka se promění ve zkoušku psaní na nezvyklé klávesnici.

Josef Soukal řekl(a)...

"„Slovenská maturita se s naší nedá srovnávat. Je jinak organizovaná, většina nákladů jde na vrub škol. Bez znalosti jejich struktury a výše nemá jakékoli porovnávání smysl,“ sdělil šéf Cermatu Jiří Zíka."

To se ovšem zdaleka netýká jen techniky, ale také obsahu. A ukazuje, že Mach - jako vždy - píše se základním záměrem nikoli informovat, ale útočit na Cermat a novou maturitu. Navazuje tak na svého předchůdce M. Přibila.

krtek řekl(a)...

A nejlevnější maturita je ta, kde se vytiskne maturitní vysvědčení.
Ptal jsem se letos maturantů, zda by si představili matematiku na počítači. Nejde to, nejde to, nejde to.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Zdánlivě nesouvisející...
Právě se v televizním zpravodajství při komentáři k výroční zprávě přiznala pracovnice kanceláře ombudsmanky, že jí ta matematika nikdy moc nešla. Nejspíš asi poněkud nadsadila, aby se více přiblížila prostému televiznímu divákovi. Ale přesto.
Pytlici trvají na požadavku, že zaměstnanci státní správy s požadovaným minimálním středoškolským vzděláním musejí mít maturitu i z matematiky. A to nejen do budoucna, ale i zpětně.

Simona CARCY řekl(a)...

Pytlíku, a víte, jaký vás stihne trest za genocidu státních úředníků?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici nepožadují 'pobít', ale případně se 'rozloučit'.
Jeden z problémů spočívá i v tom, že mnozí členové všelijakých představenstev státních podniků si nejsou schopni ani dopočítat, že jejich platy jsou i na naše rozverné podmínky poněkud amorální.

Okomentovat