29.4.17

Jiri Hlavenka: Školství jako kóje v kravíně

Neměl by zapadnout článek O soukromé školy je enormní zájem. Nejsme automat na razítka, brání otevírání nových stát.

Cosi se děje. Počet dětí nově zapisovaných na soukromé školy se se za pět let zdvojnásobil. Nabídka přitom stále více zaostává za poptávkou: někde jsou až šestinásobné převisy, o místa se losuje.


Dodám co v článku není: soukromé školy byly ještě někdy před deseti lety, tedy před velmi krátkou dobou, jen uzounoku, specifickou výsadou velkých měst, s velkým náskokem Prahy, obvykle pro jakousi "smetánku". Dnes se otevírají soukromé školy i v "okresních" městech s dvaceti, třiceti tisíci obyvateli a i ony mají hned vyprodáno - a o místa žádají rodiče z takzvaně "běžných" rodin, žádné elity a ani pseudoelity. Klíčovým slovem je "pestrost": může jít o různé druhy alternativní výuky, od Scio přes Montessori a Waldorf k školám, které se pojetím výuky až tak neliší od státních, ale ve třídě je deset dětí namísto třiceti - a tak dále.

Je zde poptávka. Roste kontinutálně a prudce. Ano, klidně uznám, že z nějaké části to může být trochu móda a rodičovská póza, "my na to máme / lepší lidi" (soukromé školy bývají placené, některé jsou hodně drahé). Ale to bude jistě podružný důvod - ten hlavní (alespoň já o tom nepochybuji) je, že rodiče cítí rostoucí důležitost dobrého vzdělání a ROZVOJE svých dětí v klíčových letech, kdy se zlepšují ne po dnech, ale po hodinách pro jejich budoucí úspěch a uplatnění v životě, A SOUČASNĚ jsou názoru, že ustrnulé státní školství jim toto nezabezpečí. Jdou přitom do rizika, že alternativní vzdělávací systémy, které kladou důraz na jiné kvality než státní školy, nemusí děti připravit na přijímačky na další stupně škol (tj. netlačí do nich poslední půlrok umění zaškrtat ta správná políčka v "dotazníku").

Ministerstvo školství vnímá zakládání soukromých škol jako nebezpečí (!) a přitvrzuje pravidla pro jejich povolování. Náměstek ministryně Štech doslova říká: "tento trend je nebezpečný". Ministryni Valachové - kterou tedy stále považuji za chytrého člověka s rozhledem, klidně mě kamenujte - "vadí, že lidé vnímají většinu státních škol jako nepříliš kvalitní".

Být ministrem školství, taky by mně to vadilo. A ptal bych se proč to lidé vnímají. Být majitelem soukromé firmy a zjistit, že "lidé vnímají většinu mých produktů jako nepříliš kvalitních", taky by mně to vadilo. Ano, jistěže hraje svou roli zažitá představa "co je státní, nestojí za nic", ale nedělejte z lidí blbce (paní ministryně a pane náměstku).
Desítky subjektů letos požádaly o soukromé školy, ministerstvo žádosti zdržuje, přičemž se ani netají s důvody: "(ministerstvo) argumentuje tím, že se nedostává žáků pro současné školy a nové tím nejsou potřeba". Tento výrok opravu pochází z roku 2017 a z půdy MŠMT? (2x ano). Je škola něco jako kravín, kde jsou kóje pro ustájené dojnice, takže pokud zbývají cimérky volné, netřeba stavět kravín nový?

Tady jsme nejspíše zakopli o kořen problému. Ministerstvo školství je "ministerstvo učitelů", nikoli ministerstvo "žáků", je to ministerstvo prostředku, nikoli cíle (kvality vzdělání). Vlastně nic nového pod sluncem v tomto státě: ministerstvo zdravotnictví je "ministerstvo zdravotníků a farmaceutických firem", nikoli ministerstvo pacientů (a "zdraví"), ministerstvo zemědělství je ministerstvo agroprůmyslníků, nikoli těch, kteří produkty zemědělství konzumují, a tak dále. A je to ještě horší: ministerstvo školství je evidentně ministerstvem jen některých učitelů a některých škol - těch vlastních, těch státních. Soukromí vadí, "jsou nebezpeční", řečeno slovy pana náměstka.

Ano, chápu otázku financování, i soukromé školy na něj mají nárok. Chápu že to mohou být veřejné peníze navíc. Ministerstvo se však bojí vpustit konkurenci do školství - bojí se toho jako kříže a je to vidět: vlastně hájí školství jako jednu z posledních bašt "plánovaného hospodářství".

Mohl bych to široce dále rozvíjet, ale soustředím se jen na jeden aspekt, který je dle mého zásadní: PESTROST nabídky. Tak jak se rychle proměňuje a "pestří" pracovní trh (nikdy nebyl tak rozmanitý jako nyní a budoucnost bude ještě mnohem pestřejší a nepředvídatelnější), by se mělo "pestřit" i vzdělávání. Cpát děti do jedné formičky bylo vždycky zlé, ale dneska je to zločinné. Když už nic, tak aspoň toto pochopení bych od mladé paní ministryně očekával: snad ví, jaké tisíciletí se teď píše.

Zakončím trochu netradičně apelem: tohle je opravdu důležitá věc, nebuďme lhostejní a bojujme za ni. Figurky na politickém orloji, strany na politickém bojišti - to je pěna dní. Přijdou a odejdou. Ale jestli neprobudíme a nerozvineme pestrý talent, který v mladých lidech máme, zůstaneme bavlníkovou plantáží bohaté Evropy pro příštích padesát let.


14 komentářů:

Ra0ek řekl(a)...

Ministerstvo školství je "ministerstvo učitelů" => já bych spíše řekl "ministerstvo úředníků a socioexperimentátorů".

Nicka Pytlik řekl(a)...

V těch nově zakládaných soukromých a alternativních školách jde doopravdy o kvalitu vzdělání? A ono se už ví, co taková kvalita obnáší? Tak to bych si doopravdy rád poslechl.
Nemluví o té zaručené kvalitě ti stejní lidé, kteří ještě nedávno v rámci zázračné kurikulární reformy na dlouhá léta ze škol vymýtili pojmy jako je 'učit se', 'umět' a 'znát'?
Jak to tak pytlíci vidí, rodičům nejde o kvalitu vzdělání, vesměs ani nevědí, co to vlastně je, ač možná sami na nějaké lejstro dosáhli. Jde jim o to, aby jejich dětičky mohli pokračovat v právě moderním trendu výchovy nevýchovou a vzděláváním k nevzdělanosti. Nějaké pracovní návyky a povinnosti? Ale kdežpak, šmrdlačka a zábavička. Úlevy a protekce. Nic víc. Ono to v té státní škole přece jen až tak jednoduše nejde, sejdou-li se tam alespoň trošku normální lidé. Tak si na tu nabízenou kvalitu počkáme pár let. Jako na návrat dílen.
Už teď mají mnozí nešťastní rodiče na krku pět a třicetileté nedovzdělané povaleče, a nemohou se jich zbavit. Což teprvá za deset, dvacet let, až doroste generace dnešních autonomních mamánků a papínek.
Řešení, tedy smysluplné řešení toho moderního vzdělávacího rozporu spočívá právě a jen ve zrušení povinné školní docházky. Nechť si každý rodič svoje dítka školně zaopatří, jak sám uzná za vhodné. Formou státní školy, družstevní, soukromé, individuální, domácí, popřípadě žádné. Toho se ovšem vzdělávací alternativci bojí, jako čert kříže. Záhy by mohlo vyjít najevo, že nemálo lidí nestojí ani o ten jejich soukromý zázrak.
Takže školství jako kóje v kravíně... To si pytlici docela dobře dovedou představit. Tak ještě nějaký ten obecní bejk, a nebo okresní inseminátor. Ale kde jsou voli, když povoznictví či orba už nevrčí. Pytlici by řekli, že píší články o kravínech.

m vanek řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
m vanek řekl(a)...

Souhlasím s Radkem. Ministerstvo se od roku 96 cíleně snaží ve státním školství ušetřit a kvalitu zlikvidovat. Učitele likviduje poměrně úspěšně. Bohužel naivní spotřebitel rodič jásá, že produkt(vzdělání jejich dětí) je levné a on nemusí dohlížet na domácí úkoly a výchovu. Učitel je jeho sluha, který se o dítě postará. Vždyť za vše může škola.

Slávina řekl(a)...

Kacířská myšlenka zrušit PŠD mne napadla asi před 7 lety!
A pořád si myslím, že to není krok zpět! Právo na vzdělání by zůstalo - a jak ho rodiče dětí využijí , zůstane na nich!
Jsou zodpovědní za své děti, ať si rozhodnou! Nechtějí už třeba očkování, taky povinné.
K čemu slouží povinné vzdělávání dětem, které po ukončení této - pro ně odporné povinnosti- stejně ve vzdělávání nepokračují .Jsou
doma, pak na dávkách a nikdy žádnou práci nehledají a hledat nebudou.Nemají potřebu.
Ráj na zemi v podobě všech možných dávek, volný režim - pozdě spát a ráno nevstávat - to jsou pro spoustu spoluobčanů benefity ,
které by za žádný titul nevyměnili...
Tak si tedy tu sci-fi myšlenku dosaďte do reality - míst ve školách bude dost, vzdělávat se budou jen ti, kteří mají o poznatky zájem.
Rodičům ubudou starosti, že nebude místo v nespádové škole a další a další ....výhody.
A státu zbude spousta peněz ... možná apríl ....

Nicka Pytlik řekl(a)...

Rodičům ubudou starosti

Přesně tak! Budou moci dopřát svým dětem k jejich prospěchu takové vzdělání, o kterém sami snili od svého časného dětství. Už žádné biflování, žádné obavy ze zkoušení. Každé dítě podle svého zájmu, schopností a tempa za plné autonomie k dosažení patřičných klíčově průřezových kompetencí směrem ke konkurenceschopnosti pro budoucí ještě překotněji se měnící dobu stále více modernějších technologií.
Takže jaképak kacířství?
Nechť se vzdělává každé ditě, jehož rodiče si přejí, aby se vzdělávalo.

Fanda Moudry řekl(a)...

Děti se začaly masově "uklízet" do soukromých ZŠ v důsledku inkluze. Jistá část společnosti nechce, aby se jejich děti vzdělávaly se sociálně vyloučenými a postiženými dětmi.

CatCatherine25 řekl(a)...

Že se děti budou masově "uklízet" do soukromých škol se dalo čekat už při prvních krocích zavádění inkluze. Někteří nepohodlní jedinci na to dokonce veřejně upozorňovali. Ale byli vždy ukřičeni velmi agresivními inkluzisty za tichého přihlížení části pedagogické veřejnosti.

Nicka Pytlik řekl(a)...

ukřičeni velmi agresivními inkluzisty za tichého přihlížení části pedagogické veřejnosti

A kdoví, jestli titíž odbornící na vzdělání teď neplivají, opět za tichého přihlížení ovšem už celé společnosti, na učitele veřejných škol. A pytlici poukazují, že ne na školy, ale na učitele. Jako kdyby byli oni placeni a za zákona nesli odpovědnost za charakter a úroveň školních vzdělávacích aktivit.
A ti, co tu odpovědnost mají, postávají opodál a tváři se jakože oni nic, oni muzikantí.

CatCatherine25 řekl(a)...

Paní kolegyně Slávinko,
možná apríl a možná chmurná budoucnost našeho školství a celkové kulturnosti naší země.
Když k tomu připočtu ještě nějaké ty multikulturní vlivy, obávám se, že se budeme rychlým tempem přibližovat k rozvojovýcm zemím, které se nerozvíjejí. Nerada bych se toho dožila.

CatCatherine25 řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
CatCatherine25 řekl(a)...

Pane kolego Pytliku,
to už je další téma - projekt privatizace základního škosltví.
Proč by měli lidé dostávat zadarmo něco, za co mohou řádně zaplatit?
Stačí, když se jim vtluče do hlaviček, že co nic nestojí, za nic nestojí a budou cpát své ratolesti i do těch nejnemožnějších sto let starých vzdělávacích programů třeba i s náboženským zaměřním, pokud jim budou prezentovány v "inovativním" obalu.
Ve veřejných školách zůstanou děti se zdravotním a sociálním postižením a ke škodě nás všech i nadané děti jejichž rodiče nebudou schopni platit školné.Proč ke škodě nás všech? Protože úroveň tohoto pedagogického mixu se bude zákonitě snižovat s narůstajícími nároky na vzdělávání dětí s různými handicapy.
Úroveň soukromých škol bude velmi rozdílná, ale to je zase další téma, které se týká i kvalifikace učitelů.Proč dosud nikoho nenapadlo, že učitelé soukromých škol mají stejné vzdělání a většinou i pedagogické zkušenosti jako učitelé škol veřejných, a že neexistuje žádný důvod se domnívat, proč by měli být v něčem lepší než ti, kteří učí na veřejných školách?

Nicka Pytlik řekl(a)...

sto let starých vzdělávacích programů třeba i s náboženským zaměřním

Zde se patří dodat, že mnohdy i s nezanedbatelnými prvky jistého sektářství.
To se pozná právě podle míry té agresivity. Nestačí jim provozovat svoji vlastní činnost, ale dožadují se, aby i všichni okolo se modlili k těm jejich modlám.

Fanda Moudry řekl(a)...

Inkluze po česku je největším zločinem na českém školství v jeho historii. A že se to povedlo zrovna tzv. "levicové straně", což je velmi zarážející. Agresivita ultralevicových proinkluzivních sil a jejich tlak na inkluzi je až neskutečný. Úplně nejhorší však je, že některým kolegyním z našeho sboru (a nejen z našeho sboru) to dochází až ve chvíli kdy tvoří IVP, PLPP a pracují s dětmi s PAS, smyslově a mentálně postiženými. Dokonce je chtějí "stále" ještě přeřazovat to škol praktických. A ono to už "nějak" nejde. A to zděšení v jejich tvářích je vskutku opravdové a nefalšované.

Okomentovat