17.4.17

Iveta Čížová: Internetové děti chtějí prezentace a zábavu. Často ani neumí přečíst, co samy napsaly, tvrdí učitelé

Generace Z - tak se říká těm, kteří nepoznali dobu bez internetu nebo chytrého telefonu. Nové technologie mají vliv i na úroveň mateřského jazyka. Podle učitelů dnes žáci vyžadují vyučování zábavnou formu s využitím nových technologií, ty však mohou zastínit význam vzdělávání. Osvojují si špatné návyky z článků na internetu, které jsou plné chyb. Zároveň učitelé přiznávají, že se mladá generace musí vypořádat s velkým množstvím podnětů a zdrojů informací. Podle pedagogů je potřeba naučit je především kriticky uvažovat, k tomu ale potřebují základní znalosti.


Celý článek na Aktuálně.cz

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytliky okamžitě napadlo, k čemu by nynější žáci mohli v budoucnu potřebovat umět číst zápisky svojí vlasní rukou například pro svoji konkurenceschopnost v jednadvacátém století. Prezentaci mohou dostat v elektronické podobě, a případné průvodní slovo si zachytí na nějaké médium. Nebo nejlépe vše zaznamenat jako komplexní video. Na netu toho už je! Kdykoli se k němu mohou vracet, a celou prezentaci si znova a znova dlouhé minuty přehrávat a přehrávat... a přehrávat. Otázkou možná zůstává, co z toho i mnohočetného přeposlouchávání v paměti ulpí. Ale nakonec, proč by mělo něco ulpívat, když je to kdykoli při ruce.
Pytlici jen jednou maturantům poskytli prezentaci, pokud si dobře vzpomínají, o počítačových sítích. Jen jednou, a naposled, protože později vyšlo najevo, že z té prezentace v maturantech neulpělo prakticky vůbec nic.
Pytlici to neví jistě, a tak by je zajímalo, jestli prostým posloucháním slov lze v povědomí uchovat, a pak si i vybavit stěžejní místa toho projevu a podstatné teze. Z vlastní zkušenosti vědí, že při písemném záznamu se tak děje zcela automaticky. Nelze běžným způsobem zapsat ale úplně všechno, totiž. Následným přečtením poznámek si pak zafixují i ty podstatné informace. Pytlici tuto schopnost trénují soustavně při každé vhodné příležitosti. Třeba na pedagogických radách tím mnohé přítomné značným způsobem vytáčejí.
Umět číst a psát není zřejmě v dnešní době důležité pro budoucí profesi. Na rozdíl od zábavy.

Okomentovat