27.4.17

Iniciativa Maturitní data – odtajněno: Stanovisko k rozhodnutí ministryně školství Kateřiny Valachové částečně zveřejnit již použité přijímací testy

Iniciativa Maturitní data – odtajněno vyzvala 13. dubna 2017 Cermat, aby zveřejnil znění testů použitých 12. dubna 2017 u jednotných přijímacích zkoušek pro uchazeče o čtyřleté obory studia. Když Cermat nereagoval, zveřejnila je, jak předtím slíbila, na své stránce sama.

Sledovala tím tyto cíle:
  1. zabránit znevýhodnění žáků ze sociálně slabších vrstev, jejichž rodiče bez konexí měli obtížnější přístup k již použitým zadáním 
  2. ukázat, že argumenty, jimiž Cermat odůvodnil svůj záměr zveřejnit testy až po 12. květnu, jsou nesmyslné 
  3. umožnit Cermatu a Ministerstvu školství, aby samy předvedly, proč již použité testy nesmějí být chráněny podle autorského zákona (autorský zákon, § 3 písm. a).

  1. Ministryně Valachová začala konat až se zpožděním bezmála dvou týdnů. Mezitím ovšem proběhly jednotné přijímací zkoušky na osmiletá a šestiletá gymnázia. V obou jejich druhých termínech tedy ke znevýhodnění žáků ze sociálně slabších vrstev došlo, zatímco podobnému znevýhodnění u deváťáků se nám podařilo předejít.
  2. Žáci, kteří přijdou k přijímacím zkouškám až v květnu, opravdu mohou mít malou výhodu oproti ostatním. Tomu se však v moderní informační společnosti nedá zabránit – je to prostě součást dnešního světa chytrých telefonů, kopírek, skenerů, e-mailu a internetu.
Ředitel Cermatu Zíka argumentoval možnými žalobami nepřijatých uchazečů z dubnových termínů. Pokud však takové žaloby vůbec hrozí, mohl jim on i ministryně školství účinně předejít jedinou větou ve školském zákoně: Přijímací test se zveřejní v den, kdy byl u zkoušky použit, a to způsobem umožňujícím dálkový přístup.

Protože takovou větu při novelizaci školského zákona nenavrhli, můžou si za své problémy sami. Oceňujeme snahu ministryně školství o vstřícný krok, zvlášť pokud si žáci budou moci stáhnout také tzv. klíče správných odpovědí, o nichž se její rozhodnutí nezmiňuje. Přijaté řešení opravdu může ulehčit situaci středním školám, je však podle našeho názoru zbytečně složité a nákladné.

Především však přichází pozdě.

Praha, 27. dubna 2017
Oldřich Botlík, zástupce iniciativy Maturitní data – odtajněno e-mail: old.botlik@volny.cz, mobil: 724 058 384

Žádné komentáře:

Okomentovat