25.4.17

FinanceSkolstvi.webnode.cz: Financování školství veřejně - přehled financování královéhradeckého školství

Petr Voda svou iniciativu uvádí slovy: "Školy jsou veřejné subjekty a jejich chod je financován z prostředků nás, daňových poplatníků. Navýšení platů učitelů se v posledních letech děje především tzv. "nadtarifní složkou". Zajímá vás, kolik peněz vaše škola z rozpočtu kraje dostává? Kolik peněz má na osobní ohodnocení a odměny na jednoho učitele? Pak jste tu správně. Požádal jsem všechny školy, jejichž zřizovatelem je královéhradecký kraj, aby poskytly informace o svém financování. O tabulky financování škol byl požádán i kraj samotný. Každý se nyní může přesvědčit, kolik prostředků která škola v minulých letech dostala na svoji činnost a tyto údaje porovnat. S ostatními školami, se svojí výplatní páskou, s tím, co slyšel na poradě či od kolegů. Jedná se o finanční prostředky nás všech. Sledujme, jak jsou využívány. Nebojme se ptát."


Web Finance škol veřejně přináší smutná fakta, která jsou v rozporu s optimistickými prohlášeními ministerstva školství:

Vyhodnocení:

Z uvedených tabulek jednoznačně plyne jasný závěr: Ministerstvo školství nás ubezpečuje, že přidává peníze na nadtarifní složku platů učitelů, aby umožnilo ohodnotit schopné učitele.

Tyto peníze se však do nadtarifní složky nedostanou a výše odměn a osobních ohodnocení učitelů klesá.


Peníze se v systému neztrácejí. Problémů je několik, hlavním je pokles počtu žáků a tedy celkový úbytek financí na školách, které může vedení školy rozdělit. Důležitým faktorem jsou
vývoj platu v letech 2013-2015 manažerské dovednosti ředitele vyvážit úvazky, přesčasy, dělené hodiny atd. tak, aby zbývaly peníze na odměny.

Je důležité vědět, že ředitel NESMÍ ponížit osobní ohodnocení z důvodu nedostatku financí. Takový postup je nezákonný a učitelé by se proti němu měli bránit (podrobně viz stránka VYHODNOCENÍ).

Shrnuto - přísun peněz do školství na růst platů kvalitních pedagogů je iluzorní a v královéhradeckém kraji takový růst neexistuje, nadtarifní složka mzdy za poslední 3 roky klesla téměř o pětinu.Žádné komentáře:

Okomentovat