20.4.17

EDUin vyzývá ministryni Valachovou, aby řešila situaci kolem jednotných přijímacích zkoušek na střední školy

Míra zmatku okolo otázky, kdo, kdy a za jakých podmínek má přístup k testovým zadáním, den ode dne stoupá a Cermat vydává zcela rozporná vyjádření.


S ohledem na aktuální vývoj debaty k organizaci jednotných přijímacích zkoušek na střední školy vyzývá EDUin ministryni školství Kateřinu Valachovou, aby situaci neprodleně řešila. Tedy aby zajistila rovný a okamžitý přístup k již použitým testovým zadáním a klíčům správných odpovědí pro všechny uchazeče o středoškolské studium. Především by měla zabránit tomu, aby způsob komunikace Cermatu nepoškozoval ty žáky, jejichž rodiče neumějí obejít systém, který jejich děti znevýhodňuje.

Zdeněk Slejška, ředitel EDUin, řekl: „Vedení Cermatu hájí svůj postup požadavkem na zachování rovných podmínek. Současně nesdělilo ředitelům škol, že testová zadání uchazečům poskytnout musejí. Někteří to udělali, jiní nikoli. Za této situace Cermat vyhrožuje žalobou každému, kdo testy zveřejní, ale zároveň souhlasí s tím, že si žáci mohou testová zadání po zkoušce ponechat a předávat si je. Každý den se dozvídáme ještě větší nesmysl a míra chaosu a zmatení žáků a rodičů roste. V této chvíli je jednoznačně úlohou Ministerstva školství, aby v této věci okamžitě zjednalo pořádek a vydalo jasné stanovisko k celé situaci. Je nepřijatelné, když ministryně školství už týden mlčí a tím jen zvyšuje míru nejistoty.“

4 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

míra chaosu a zmatení žáků a rodičů roste

Ještě, že ten Eduin máme.
Představa takového počtu zmatených žáků a jejich rodičů pytliky vyloženě děsí.
Pytlici věří, že pokud by vyšlo najevo, že míra nespěšnosti uchazečů o studium na středních školách dosáhla meze větší než velké, napadne někoho, nejlépe kované odborníky na vzdělání, konzultanty či auditory, že takové neúspěšné zkoušky je nutno anulovat, a uchazeče přijmout bez výjimky, jako akt odškodnění za utrpěnou újmu. Možnost, že na pracovních úřadech doživotně skončí až tak velký počet zmateně neúspěšných uchazečů je beze vší pochybnosti katastroficky zdrcující.

krtek řekl(a)...

Já snad zajdu na Karlák, jestli tam jsou na stromech deváťáci bez discipliny! Mimochodem, co ti, co na řádný termín nepřijdou, dostanou zdarma zadání a řešení a pak se připraví na náhradní termíny? A ještě jim školy drží místa?

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Vyzývám Cermat,

aby nediskriminoval uchazeče a příště uveřejňoval zadání i s klíčem řešení již před prvním kolem. Vždyť si je někdo může sehnat na černém trhu informací.

Simona CARCY řekl(a)...

V takovém případě by Botleak musel nutně vyvážit efekt těch, kteří by si díky konexím sehnali takové údaje později, žáky ze sociálně nepodnětného prostředí potom opakovaným zasíláním nevyžádaných údajů a zbytek třeba odtajněním jmen hodnotitelských týmů. To je kovbojka, spíš mne napadá jedna reminiscence na doby minulé, kdy se hledala v roce 1968 dělnicko-rolnická vláda. Ta byla taky plná expertů, že by jeden pohledal. A její cíl byl podobný dnešním expertům - podkopat stávající stav.

Okomentovat