8.4.17

Český rozhlas: Kariérní řád bude učitele motivovat, tvrdí poslanec. Je to byrokratický moloch, oponuje pedagog

Revoluci v odměňování učitelů má přinést kariérní řád, který v pátek ve třetím čtení schvaluje Sněmovna. Systém, na který se čeká už dvacet let, rozdělí pedagogy do tří kategorií od začínajících po vynikající, díky čemuž dosáhnou na vyšší plat. Nyní jsou odměňováni podle odučených let, nikoliv podle toho, jak dobrými učiteli jsou.
Doprovodný článek na webu Českého rozhlasu

6 komentářů:

Josef Soukal řekl(a)...

Myslím, že Z. Sotolář hovořil jasně a argumentoval výstižně. Podařilo se mu vygumovat nejen oponentova tvrzení, ale i redaktorčin úvod, vlastně kopii ministerské propagandy.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Rozumějí tomu pytlici dobře, když to vidí tak, že řekněme ve třiceti začínající učitel postoupí do druhého stupně s přídavkem dvou tisíc, a pak, pokud nebude patřit mezi ředitelovy vyvolené, po třiceti pěti letech práce s tím platem i skončí?
To by byla ovšem motivace jako noha, panečku!
Věkový automat je vnímán jako od kvality výkonu praxe odtržený. To je ovšem k diskusi. Po mnoha letech praxe se přinejmenším zvyšuje míra zkušeností učitele, a pak, což považuji za naprosto stěžejní, umění improvizovat. Nad to jsou pytlici přesvědčení, že špatný učitel by se v systému neměl udržet více než osm, v krajním případě deset let. Pokud ale kriteriem udržitelnosti nebude spíš míra učitelovy prospěšnosti pro ředitele školy.

Z. Sotolář hovořil jasně a argumentoval výstižně

V žádném případě nechtějí pytlici snižovat výkon pana Sotoláře, to určitě ne, ale ono to snad v tomto případě aní jinak nejde. Tedy, ledaže by byl diskutér odborník na vzdělání, konzultant nebo auditor. To se pak zpravidla dějí věci...

Josef Soukal řekl(a)...

Umění improvizovat. Podepisuji a podtrhuji.

Fanda Moudry řekl(a)...

Kariérní řád v této podobě je paskvil na entou. Neřeší vůbec nic. Vypadá to tak, že většina kantorů zamrzne v KŘ2 a to až do důchodu. Otázkou taky je, jak MŠMT nastaví tarify, nadtarify a věkový automat.

CatCatherine25 řekl(a)...

Tento "kariérní" řád - neřád, na který je paní ministryně tak hrdá, bude učitele motivovat jedině k tomu, aby si hledali jiné zaměstnání.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Přesně, paní CatCatherine.
Viz i text Pytlikovy letité Rukověti začínajícího učitele:
Najděte si jiné zaměstnávní!
Vše při starém...

Okomentovat