18.4.17

bEDUin: Co přinesl týden 10. 4. 2017 – 17. 4. 2017

Témata týdne: 

Výrok týdne:

„Někdy studentům vyčítáme neustálou práci s internetem, ale my to děláme taky. Rozdíl je v tom, že jsme schopni s ním pracovat a kriticky přemýšlet.” Ředitelka Gymnázia Na Zatlance Jitka Kmentová ve vyjádření pro Aktuálně.cz v souvislosti s vlivem digitálních technologií na vzdělávání.

Novinky (výběr ze zajímavých událostí)

  • CERMAT STÁLE NECHCE ZPŘÍSTUPNIT ZADÁNÍ PŘIJÍMAČEK
Proběhlo první kolo přijímacích zkoušek do maturitních oborů na SŠ, poprvé v režimu plošné a povinné. Státní organizace CERMAT, která obsah i průběh zkoušek zajišťuje a administruje, zveřejnila na svém webu upozornění, že zadání testů budou zveřejněna až po 12. 5. 2017, aby údajně nebyli zvýhodněni účastníci druhého kola a náhradního termínu. Iniciativa Maturitní data – odtajněno společně s EDUin upozornila na fakt, že v současnosti je možné velmi jednoduše pořídit a zveřejnit kopie zadání a že nařízení CERMAT paradoxně vytvoří nerovnost mezi těmi, kdo se k zadání testů dostanou, a těmi, kdo ne. Lidové noviny poukazují na fakt, že současné ministerstvo školství není schopno zajistit relativně jednoduchý administrativní úkon, ačkoliv před 30 lety to možné bylo. Aktuálně.cz cituje vyjádření CERMAT, podle nějž by organizaci údajně hrozila za zveřejnění zadání žaloba. Předseda školského výboru sněmovny Jiří Zlatuška se na ministryni školství obrátil s formální stížností, v níž žádá, aby učinila přítrž jednání CERMAT, které mimo jiné prohlubuje známé systematické nerovnosti v českém školství. Zadání testů byla mezi tím zveřejněna na webu Maturitní data – odtajněno, jelikož CERMAT nereagoval na výzvu a zadání sám nezveřejnil. Z hlediska zákona a možného porušení autorského práva se v případě přijímacích zkoušek jedná o součást veřejného díla, které je z právní ochrany vyňato.
  • PROBLÉMY MATURIT: SYSTÉM ZKOLABOVAL, HODNOCENÍ A ZADÁNÍ SLOHOVÝCH PRACÍ
Ministryně školství Kateřina Valachová během slavnostního zahájení maturit pochválila CERMAT za to, že testy dobře zabalil. Server iDNES.cz informoval, že v úterý 11. 4. zkolaboval administrativní systém, do něhož školy měly zadávat výsledky maturitních prací. Systém byl zprovozněn až ve středu ráno. Podle mluvčího CERMAT šlo údajně o zřetězení několika chyb, jež neovlivnily samotný průběh zkoušek. Tentýž server zveřejnil disputaci mezi ředitelem CERMAT Jiřím Zíkou a středoškolskou učitelkou češtiny Dagmar Benovičovou na téma zadání maturitních slohových prací z českého jazyka. Benovičová kritizuje zadání slohových prací jako odtržená od reality studentů a přehlížení rozdílů mezi gymnazisty a žáky odborných škol. Zíka se hájí tím, že ani v minulých letech podobná zadání nečinila maturantům potíže a že na zadáních spolupracuje tým expertů. Organizace zvaná Společnost učitelů českého jazyka a literatury v otevřeném dopise vyzývá k tomu, aby se hodnocení slohových prací z českého jazyka vrátilo zpět do škol. Letos bude poprvé probíhat centrálně. Finský systém kupříkladu používá u všech závěrečných středoškolských zkoušek kombinaci hodnocení, tedy jak ze strany učitelů ve školách, tak následně centrálně vybraným hodnotitelem.
  • ZÁJEM DÍVEK O TECHNICKÉ A PŘÍRODOVĚDNÉ OBORY ÚDAJNĚ TRVÁ VELMI KRÁTCE
Společnost Microsoft zveřejnila výsledky průzkumu, který provedla v 11 evropských zemích s cílem zjistit, kdy se dívky začínají zajímat o technické a přírodovědné obory a jak dlouho tento zájem přetrvává. Podle zjištění nastupuje podobný zájem u českých dívek nejčastěji ve věku 12 let, nicméně trvá pouze krátce. Už od 13 let údajně prudce klesá a v období výběru další vzdělávací kariéry prý české dívky jeví vůbec nejmenší zájem o tyto obory mezi srovnávanými zeměmi. V oblasti IT pracuje podle informací Microsoft v ČR podprůměrné množství žen. Původně český a dnes již mezinárodní projekt Czechitas se snaží prostřednictvím kurzů zaměřených na IT dovednosti přivést do tohoto oboru více žen. Zajímavý kontext k zájmu dívek o vědní obory přináší i výzkum publikovaný před několika měsíci v časopise Science, podle nějž dívky v USA ve věku 6 let velmi rychle ztrácejí důvěru ve vlastní kognitivní schopnosti. Výzkum, na který jsme již v minulosti upozorňovali, ukazuje, že v tomto věku začínají holky připisovat „chytrost“ spíše klukům a začínají se vyhýbat inteligentním hrám.
  • PLATY UČITELŮ A JEJICH REÁLNÁ VÝŠE
Iniciativa za vznik pedagogické komory, za kterou veřejně vystupují Radek Sarközi a vydavatel digitálního serveru Pedagogické info Janek Wagner, vydala zprávu poukazující na přetrvávající podprůměrné platy českých učitelů. Podle srovnání průměrných platů v mateřských, základních a středních školách s celorepublikovým průměrem se mu nejvíce blíží odměny učitelů na SŠ, nicméně i tyto jsou stále nižší. S výší platů učitelů se pojí sněmovnou nedávno podpořený kariérní řád (ČT), který by měl navýšit platy učitelů podle jejich profesní úrovně a více diverzifikovat platovou úroveň. Podle průzkumu, jenž zveřejnila společnost EDULAB, prý ale učitelé více než zvýšení platů přivítají omezení administrativy (Euro). EDUin připravuje ve spolupráci se společností Samizdat, která se věnuje datové žurnalistice, podrobné srovnání platů učitelů v širším kontextu.

Inspirace z (a do) praxe

Akce tohoto a příštího týdne (výběr z EDUkalendáře)

  • 18. 4., 17.00, EDUpoint Praha, Peďák+ – Jak se jako učitel nedostat do vězení, právní minimum, nejčastější chyby učitelů
  • 20.4., 15.00, Praha, Vzdělání jako základ udržitelné zaměstnanosti
  • 25.4., 9.00, Praha – konference Úspěch pro každého žáka
Průvodce světem vzdělávání bEDUin vám přináší pravidelné týdenní přehledy nejzajímavějších událostí z oblasti vzdělávání. Přináší rychlý přehled s krátkým komentářem, který vás udrží v obraze. V případě, že jej chcete získávat každé pondělí do své e-mailové schránky, stačí vyplnit e-mailovou adresu v pravém sloupci webu EDUin.cz.


6 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ministerstvo školství připravuje změnu kurikula, odborné organizace to nevěděly.

Nejen odborníkům na vzdělání, konzultantům a auditorům, ale dokonce ani pytlikum o změně životopisu nikdo nic neřekl!!!
Snad že něco v jeho struktuře? Zase se přeházejí jednotlivé body? Co se ještě nedávno tlačilo na krev, se vyhodí, a vrátí se tam to, co se vyhodilo minule jako hluboce zastaralé. Ale, aby to tak netřísklo do očí, pod jiným názvem. Zákon negace negace. Klasika...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Protože vzdělávají děti k tomu, aby chybu nepovažovaly za důvod k trestu, ale za akcelerátor učení.

Ale, ale? Kdypak naposled nakoukl hlubokomyslný auditor do nějaké školní budovy?
Dnes je za chybu žáka trestán právě a jen učitel. Učivo nebylo dostatečně vysvětleno, prosvičeno, domácích úkolů bylo málo/moc* (* nehodící se, škrtněte), zadání práce nebylo návodné, nikdo tomu nerozumí, je na to málo času, vždycky se mi udělá před hodinou špatně, žáci nezlobí, protože mají strach, není to zábava...
Jen ať se děti učí vlastními chybami, jen ať nesou za svoje počínání odpovědnost. Když se dítko přerazí, protože lítá pochodbách jako poděs, odnese to především učitel konající dozor nad žáky. Vždycky, a za všech okolností. O mizerném prospěchu ani nehovoře.
Tak to jděte bodnout, drahý auditore jasnozřivý.

Nicka Pytlik řekl(a)...

V Číně nedávno zavedli novou vzdělávací doktrínu, která omezuje testování, zkoušení a drill, protože si uvědomují, že vychovávat lidské roboty nemá smysl

Že v Číně, pravíte?
Tak tomu by pytlici i věřili. Tam si na svobodě myšlení obyvatelstva zakládají převelice. Zejména pak od Velkého skoku a následné Kulturní revoluce.
A proč si pro zbožné uctívání chyby chodit až do Dánska? V naší společnosti je chyba hluboce zakořeněna, je nedílnou součástí našeho života. Namátkou sesuvy půdy na Dé osmičce, nebo úspěšně zřícený most ve Studénce...
Radost z chyby je nezbytné v dětech pěstovat o mala. A také, na koho pak hodit odpovědnost za následky těch chyb. Člověk musí druhým způsobit nemálo problémů a bolesti, aby se naučil věci dělat už konečně pořádně.
To se halt pozná expert, na vzdělání pak zejména. Pytlikům jen drobně vrtá hlavou, proč jen se všichni ti odborníci, konzultanti a auditoří tváři tak neomylně. Na věčné časy, a nikdy jinak!

Jirka řekl(a)...

Pořád jinak a na věčné časy!
Snad jsme je letos nevyšlehali naposled? Co se suchejma babama? Jen nevím, jak to letos olíbáme pod rozkvetlou třešní? Ale včelky jsou na tom hůř. Všechno pučí, ale blbost je letos úplně obsypaná. Zima se vrátila, aby nám pomohla.
A tady na Infu je tak krásně. Nikdo mi neříká, co si můžu myslet.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pořád jinak a na věčné časy!

Přesně! Neustálá změna, to je jistota.
Chrliči nápadů jsou jistě dobře placeni. Kreativci neustále vymýšlející nová pojmenování pro cyklicky se měnící totéž.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Mě zaujalo "Podrobný návod, jak úspěšně vzdělávat dítě s Downovým syndromem v běžné škole,".

Když pomineme naprosto ideální podmínky, které vytvořila matka, sama zřejmě ideální (v dobrém) a možná i dcera, která na to měla, jak dalece je možné i pro "běžné" další rodiny s "Downovým syndromem", aby tyto děti pokračovaly na gymnáziu a zvládaly učivo základní školy?

Nejsem speciální pedagog, ale bojím se, aby podrobný návod nebyl zavádějící a postup ne vždy přenositelný.

Okomentovat