11.3.17

Ze sociálních sítí: Zapomeňte na tradiční vzdělávání...

4 komentáře:

m vanek řekl(a)...

Jsem pro. Netradiční(pojem moderní nemám rád, neboť školství není otázkou modernosti) vzdělávání za netradiční peníze! Když budu mít minimálně dvě hodiny čas na přípravu jedné netradiční vyučovací hodiny a dostanu slušně zaplaceno i za materiál, tak se jako každý slušný učitel rozdám. Když budu vědět, že koupit barevné papíry je administrativně složitější než nákup počítače, že mám omezený počet kopií, který jsem vyčerpal, mezi hodinami 5 minutovou přestávku a ve třídě 30 učňů, tak volím tradiční metody a doufám, že přežiju.
Takže, ti kteří neučí mohou zapomínat na tradiční vzdělávání. Těm co učí nic jiného než tradiční vzdělávání nezbývá. A navíc v řadě případů funguje lépe než to netradiční.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Jo jo, všimli jste si také té narvané třídy.

A jak píše kolega nahoře. Stačí otevřít katalog nějaké pomůckové firmy. Destička 15x15 cm v ní dírky, 10 kolíčků a 20 gumiček - bratru za 500,-. Fajn pomůcka na představivost a práci s rovinnými obrazci. Vynásobte si to 25 (průměrná třída) a jsme v p...i, vážení.Jedna jediná pomůcka. Kolegyně,co má Hejného metodu minule dávala dětem čtverečkované papíry. Takové ty,co známe ze sešitů A5 někdy z roku 123. Říkám - jé,to by se hodilo .Kolik stojí jeden. Prý 90,- Bum.

krtek řekl(a)...

Ještě navíc si připravím hodinu a - tři žáci dorazili po měsíci, takže neví nic, čtyři chybí, dva přijdou pozdě a hokejisté odchází o čtvrt hodiny dřív.
Jako kdyby v nemocnici řekl pacient v průběhu operace: "Můžu jít na záchod?"

poste.restante řekl(a)...

Zase někdo objevil Ameriku.
Do háje borového, znám střední ODBORNOU školu, kde při rekonstrukci zrušili dvě odborné učebny a kabinet, aby se z nich udělaly dvě obyčejné učebny s tabulí a dataprojektorem. Protože po sloučení dvou středních škol do jedné v rámci "optimalizace" je potřeba sestěhovat žáky do jedné budovy.
Na jiné škole úplně zrušili laboratoř chemie. Pouštět video z youtube vyjde levněji.

Když jsem nastoupil na své současné působiště, učil jsem elektrotechniku ve formátu 2 hodiny teorie + 1 hodina cvičení. Kromě toho existoval předmět Měření, kde žáci prováděli různé elektrické, mechanické a fyzikální pokusy.

Dnes?
Dvě hodiny teoretické výuky. Předmět Měření úplně zrušen.

Důvod?
Teoretickou výuku odučí jeden učitel sám. Na cvičení se hodina půlila a laboratorní pokusy se prováděly ve skupinách maximálně 10 žáků, takže běžná třída se musela třetit.

Výsledek?
Obrovská úspora člověkohodin. A několik kolegů bez práce, nebo se sníženým úvazkem, včetně mne.
Úspora výdajů, protože když žáci dělají pokusy, občas udělají chybu a něco se zničí, rozbije. O spotřebním materiálu nemluvě.
Žáci se na hodinách nudí a neumí ani nastavit na měřícím přístroji správný rozsah.

Kvalitní odborné vzdělávání nemůže být levné.

Okomentovat